Jak tynkować sufit?

0
5494

Tynkowanie wnętrz to świetny sposób na odświeżenie mieszkania. Trzeba do tego zadania dobrze się przygotować, aby efekty były trwałe i cieszyły oko. Najtrudniejszym zadaniem jest zawsze nałożenie tynku na powierzchnię sufitu. W dalszej części artykułu przeczytacie jak to zrobić

Przygotowanie powierzchni

Pierwszym krokiem jest oczywiście oczyszczenie powierzchni. Z sufitu należy usunąć resztki starych powłok malarskich, pył oraz zabrudzenia. Konieczne jest też wyrównanie wszelkich ubytków. Następnie całość trzeba zagruntować. W przypadku betonu komórkowego, muru czy silikatu należy zastosować preparat gruntujący do podłoży chłonnych. Jeśli natomiast sufit jest wykonany z betonu zwykłego i styropianu stosujmy specyfik do podłoży nie chłonnych. Pamiętajmy, że dobre gruntowanie zapewnia lepsze przyleganie tynku.

Przygotowanie tynku

Wybrany tynk gipsowy należy dokładnie rozmieszać z czystą wodą. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję należy ściśle trzymać się zaleceń producenta. Do rozrabiania tynku najlepiej użyć specjalnego mieszadła.

Nakładanie tynku

Tynk gipsowy jest produktem jednowarstwowym. Nakładamy go na sufit używając dużej metalowej pacy. Podczas pracy trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby cała masa tynkarska była równo nałożona za jednym podejściem. Warstwa tynku nałożonego na sufit nie powinna przekraczać 15 mm.

Zaciąganie i równanie tynku

Po nałożeniu masy przechodzimy do etapu wstępnego wyrównania powierzchni. Do zaciągania stosujemy specjalną łatę tynkarską typu H. Łatę należy trzymać przed sobą obiema rękami. Ruch gładzenia powierzchni powinien być jednolity. Aby sufit miał idealnie gładką powierzchnię warto zaciągać tynk w różnych kierunkach. Nadmiar tynku, który będzie gromadził się na łacie można wykorzystać do uzupełnienia wgłębień. Aby sprawdzić, czy praca została dobrze wykonana warto sprawdzić poziom powierzchni. Ostatnie poprawki można zrobić jeszcze przed zaschnięciem tynku gipsowego. Gdy tynk zaczyna się wiązać należy zacząć równanie tynku. Do tego zadania służy łata trapezowa. Ta czynność pozwala na dokładne wyrównanie śladów po zaciąganiu.

Gładzenie

Podczas gładzenia usuwamy drobne nierówności powstałe podczas zaciągania i równania powietrzni. Do tego celu stosujemy specjalną szpachlę powierzchniową tzw pióro. Po wygładzeniu sufitu spryskujemy go letnią wodą i przecieramy pacą gąbkową. Gdy powierzchnia ponownie lekko przyschnie można przystąpić do zasadniczego gładzenia.

Zobacz też: Zamontuj oświetlenie w suficie i schodach

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here