Jak sprawić, by trawnik przyciągał wzrok?

0
2513

Mogłoby się wydawać, że trawnik to element ogrodu, na który niemal nikt nie zwraca uwagi. Okazuje się jednak, że jeśli jest zadbany, a tym samym regularnie przycinany i pielęgnowany, może niekiedy przyćmić nawet rabaty z kwiatami. Widok soczyście zielonej trawy przyciąga wzrok. Co zrobić, by trawnik stał się ozdobą ogrodu, a nie jedynie jego drugoplanowym elementem?

Trawnik: założenia i budżet

Na samym początku warto ustalić kilka rzeczy, m.in. czy trawnik faktycznie ma pełnić funkcję dekoracyjną, czy też może ma być jedynie kawałkiem ogrodu, na którym można położyć się z kocem i książką i miło spędzić czas. Powinniśmy też wiedzieć, ile miejsca maksymalnie możemy przeznaczyć na trawnik oraz czy będzie znajdował się w środku ogrodu czy może raczej gdzieś na jego uboczu. Dużo zależy także od tego, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na założenie trawnika – budżet może zdeterminować np. wielkość trawnika oraz to, jakich narzędzi będziemy używać do jego pielęgnacji. Warto się też zastanowić, ile czasu tygodniowo możemy poświęcić na strzyżenie trawnika i wykonywanie różnych prac, które miałby na celu poprawić jego wygląd. Należy też pamiętać, że utrzymywanie trawnika dekoracyjnego wiąże się z regularnym koszeniem trawy (co nie zawsze jest takie proste, zwłaszcza, gdy trawa nie będzie równo wysiana).

Trawnik rekreacyjny a trawnik dekoracyjny

Założenie trawnika dekoracyjnego na pewno wiąże się z większymi wydatkami – wynika to chociażby z faktu, że na trawniku dekoracyjnym sieje się inny rodzaj trawy, a w dodatku konieczne jest spełnienie pewnych warunków środowiskowych (odpowiedni rodzaj gleby, dużo światła słonecznego). Z kolei trawnik rekreacyjny nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów, przez co łatwiej go utrzymać. Należy jednak pamiętać, że zarówno w jednym jak i w drugim przypadku kluczową rolę odgrywa pielęgnacja trawnika, a w największym stopniu – jego strzyżenie. Jeśli trawnik jest dość duży (i pełni typowo rekreacyjną funkcję), najwygodniejsze będzie koszenie trawy za pomocą traktorka ogrodniczego (cenę i parametry różnych traktorków można sprawdzić np. na sklepie.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here