Wyrzucanie śmieci należy do naszych codziennych czynności, ale czy przy okazji jej wykonywania staramy się, by były one odpowiednio posegregowane? Jest to kluczowe dla środowiska, nie bez powodu pojemniki na śmieci różnią się od siebie kolorami. Jak więc dbać o naszą planetę, zaczynając od naszej kuchni?
Co daje nam segregacja śmieci?
Pozwala nam rozdzielić odpady w taki sposób, aby mogły być ponownie wykorzystane. Musimy się do tego odpowiednio przygotować, dzięki czemu utrzymamy porządek w naszej kuchni i wykonamy dobry uczynek dla naszej planety. Oto kilka sposobów, od których warto zacząć:
- Wyposażmy naszą kuchnię w odpowiednie pojemniki oraz worki na śmieci: osobno na szkło, plastik, papier, czy metal.
- Dobrym pomysłem jest także dbanie o czystość odpadów, które wyrzucamy. Mycie brudnych opakowań przed ich wyrzuceniem uchroni nas przed nieprzyjemnymi zapachami z koszy i pojemników.
- Segregując śmieci wyrzucamy je znacznie rzadziej, zadbajmy więc o to, by były w miarę czyste. Takie rozwiązanie daje nam dużą oszczędność czasu – nie musimy kursować każdego dnia do kontenerów, a samo wyrzucanie śmieci po wcześniejszej segregacji trwa zaledwie kilkanaście sekund.
Jak skutecznie rozpocząć segregację w naszym domu?
Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą nam w segregacji odpadów:
- Jeśli nasza kuchnia jest zbyt mała, by umieścić w niej różne rodzaje worków na śmieci czy pojemników, musimy regularnie wyrzucać je do śmietnika. W tym celu posegregujmy odpowiednio śmieci z każdego dnia i wychodząc do pracy, czy na uczelnię zahaczmy o pojemniki. Dzięki temu unikniemy bałaganu w naszej kuchni oraz nieprzyjemnych zapachów.
- Posiadając możliwość segregacji śmieci w domu wywoźmy je zawsze przy jakiejś okazji, czyli na przykład wyjazdu do pracy czy sklepu.
- Dobrym pomysłem jest posiadanie w kuchni dwóch pojemników: jeden przeznaczony będzie na odpady niesegregowalne, a drugi na surowce wtórne. W ten sposób możemy je posegregować już przy pojemnikach do tego przeznaczonych.
- Segregować odpady możemy w różnych częściach domu. Te niesegregowalne wrzucajmy tam, gdzie oddzielnie mamy pojemnik, worek na puszki, butelki PET, czy makulaturę. Jeśli w ten sposób działamy to nie zajmiemy zbyt wiele miejsca w mieszkaniu. Pamiętajmy jednak, by wylewać zawartość puszek, czy butelek.
- Musimy także osuszać opakowania po napojach, dzięki czemu podczas wyrzucania nie pobrudzą nam rąk.
- Wszelkie puste opakowania należy zgniatać, dzięki temu zajmują mniej miejsca i w domu i w koszu oraz drodze do przetwórni.
- Szkła nie należy tłuc w domu, ponieważ może to doprowadzić do przerwania się worka, co utrudni nam jego wyniesienie.
Przygotujmy naszą kuchnię na segregację śmieci
Kuchnia to jednak najczęściej wybierane miejsce na kosz na śmieci. Dlatego też jeśli jej metraż nam na to pozwala umieśćmy kilka pojemników do segregacji odpadów. Wybierając pojemniki pamiętajmy o tym, by koniecznie były zamykane. W szczególności tyczy się to kosza na odpady mokre – ze względów higienicznych.
Zadbajmy o to, by nasze dzieci także aktywnie uczestniczyły w domowej segregacji śmieci. W tym celu możemy oznaczyć poszczególne pojemniki specjalnymi kolorowymi naklejkami, dzięki czemu będą wiedziały gdzie i co wrzucić do konkretnego pojemnika.
Jeśli nie chcemy kupować pojemników możemy wykorzystać stary śmietnik. Odpady suche możemy wtedy przechowywać w torbach lub siatkach, a kosz na śmieci przedzielmy ścianką z cienkiego materiału, dzięki czemu utworzą się dwie komory. W nich umieśćmy worki i rozpocznijmy domową segregację.
Jeśli mamy zbyt mało miejsca w szafce zdecydujmy się na kosz zawieszany na drzwiczkach lub przytwierdzany do ściany. Możemy też kupić pojemnik stojący z gumowymi podstawkami, dzięki czemu nie będzie się przesuwał.
Najlepsze są kosze na śmieci, dzielone przykładowo na 3 komory, stworzone specjalnie z myślą o segregacji. Takie produkty znajdziemy w większości sklepów budowlanych i kosztują około 150 złotych. Możemy także zdecydować się na mniejszy wariant z dwoma komorami, zapłacimy wtedy około 100 złotych.
Koszt pojemników do segregacji waha się między 20, a 40 złotych. Same worki na śmieci do wydatek do kilkunastu złotych. Jak więc widać segregowanie śmieci nie jest ani zbyt drogie ani zbyt czasochłonne.
Czego nigdy nie wrzucamy do śmieci?
Istnieją produkty, które nie nadają się do wyrzucenia do kosza na śmieci. Są to:
- zużyte baterie i akumulatory,
- sprzęt elektroniczny,
- gruz i odpady budowlane,
- świetlówki, szczególnie te energooszczędne,
- lekarstwa oraz opakowania po nich.
W wielu sklepach znajdziemy specjalne pojemniki na odpady niebezpieczne. Jeśli chodzi o przeterminowane leki czy opakowania po nich, możemy je zostawić w aptece. W kwestii gruzu i odpadów budowlanych rozwiązanie jest jedno – wywóz na wysypisko.