Jak przygotować ogród do zimy?

0
2847

Jesienią, a zwłaszcza prawdziwą złotą jesienią można jeszcze cieszyć się z ogrodu. Ale jesień to także czas przygotowań do zimy. Jak zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi rośliny, zbiorniki wodne, instalacje i urządzenia ogrodowe oraz meble – o tym poniżej.

Jesień, która zbliża się wielkimi krokami to czas na przygotowania ogrodu do zimy. Oczywiście największych zabiegów wymagają rośliny, które jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, mogą zimy nie przetrwać. Są jednak w ogrodzie także inne rzeczy wymagające zabezpieczenia jak choćby zbiorniki wodne, inne instalacje i urządzenia oraz meble, które bardzo łatwo można ochronić przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi za pomocą pokrowców na meble ogrodowe czy plandek na zestawy ogrodowe.

Okrywanie roślin

Wiele roślin dobrze znosi polską zimę i nie ma potrzeby ich zabezpieczania. Są jednak rośliny, zwłaszcza te pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych, które wymagają osłonięcia przed mrozem. Warto jednak wiedzieć, że należy to zrobić dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej – 5 stopni. Zbyt wczesne okrycie roślin spowoduje ich gnicie.

Rośliny można okrywać na wiele sposobów. Najczęściej do tego celu używa się: gałązek iglaków (stroisz), kory, trocin, słomy, włókniny, liści, kompostu, siatki cieniującej, mat słomianych oraz juty.

Zabezpieczenie pni drzew

Nie wszystkie drzewa wymagają zabezpieczenia na zimę, tylko te o ciemnej i gładkiej korze, gdyż są zagrożone pękaniem. Są to zatem drzewa owocowe oraz niektóre ozdobne (magnolie, kasztanowce, graby itp.). Jeśli kora pęknie, to do rany mogą z łatwością wnikać bakterie i grzyby wywołujące choroby drewna. Pnie zabezpiecza się poprzez bielenie roztworem wapna ogrodniczego albo owinięcie słomianą lub jutową matą albo włókniną.

Przygotowanie trawnika

Trawnik trzeba kosić dopóki trawa rośnie. Zatem jeśli jesień jest ciepła, to jeszcze nawet w listopadzie. Liście, które spadły z drzew na trawnik należy grabić. Ich pozostawienie na trawie spowoduje powstanie warstwy nieprzepuszczającej powietrza, co z kolei może doprowadzić do rozwoju pleśni śniegowej.

Pokrowce na meble ogrodowe

Zabezpieczenia przed zimą wymagają także meble ogrodowe, zwłaszcza te drewniane. Takie meble warto także co 2 lata impregnować specjalnymi preparatami, ale mimo tego należy je schować na zimę. Oczywiście jeśli w ogrodzie jest szopa, garaż czy inny budynek, w którym meble się zmieszczą, to należy je tam schować. Co jednak w sytuacji, gdy nie ma takiego pomieszczenia? Otóż także wtedy nasze meble nie są skazane na niszczenie. Można je schować przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, używając do tego celu pokrowców na meble ogrodowe, a nawet plandek na zestawy ogrodowe. Chronią one meble przed mrozem i opadami. Są wykonane z mocnych tworzyw sztucznych odpornych na działanie wilgoci i niskich temperatur. Sprawdzą się w przypadku mebli drewnianych i rattanowych, a także stalowych i plastikowych. Pokrowców na meble ogrodowe można używać także wiosną i latem podczas deszczowych dni. W sprzedaży dostępne są także specjalne pokrowce na grille ogrodowe oraz parasole.

Duży wybór pokrowców na meble ogrodowe i plandek na zestawy ogrodowe oraz pokrowców na grille i parasole można znaleźć w sklepie: https://www.garneczki.pl/produkty/pokrowce-na-meble-ogrodowe,1101.

Przygotowanie do zimy zbiorników wodnych

Liście, które spadły na siatkę zawieszoną nad lustrem wody należy zebrać, bo inaczej pod ich ciężarem siatka zanurzy się i liście zaczną gnić. Ryby i rośliny żyjące w niewielkich zbiornikach wodnych przenosimy do akwarium wewnątrz budynku, natomiast jeśli zbiornik jest duży, to tylko czyścimy go i uzupełniamy wodę – ryby i rośliny spokojnie w nim przezimują.

Inne niezbędne czynności

Warto także pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, to jest o zamknięciu dopływu wody do kraników zainstalowanych na zewnątrz budynku i spuszczeniu wody z rur doprowadzających. Niewykonanie tej czynności spowoduje rozsadzenie instalacji wodnej podczas mrozów. Wszystkie zbiorniki na wodę stojące w ogrodzie także powinny zostać opróżnione. Wszystkie narzędzia ogrodnicze należy wyczyścić i schować do suchego pomieszczenia, np. szopy czy garażu.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here