Gaz płynny – najlepsze „antidotum” na smog?

0
1286

Niestety, ale nasz kraj należy do tych z najgorszą jakością powietrza w całej Unii Europejskiej. Na liście UE znajduje się aż 50 miast, z czego największe stężenie substancji toksycznych jest… w polskich miastach! Ze smogiem powinniśmy więc za wszelką cenę walczyć. Ale… jak? Podpowiadamy!

Spalanie paliw stałych – jak źle wpływa na środowisko?

Wysoka emisja spalin wpływa na zanieczyszczanie powietrza. Nadal palimy w domach paliwem stałym – jak drewnem nienadającym się do spania, węglem czy nawet… odpadami, jakie produkujemy w gospodarstwach domowych. Przez tego typu zachowania sami tworzymy więc smog, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Smog jest to mieszanka substancji trujących – m.in. tlenku węgla, azotu, dwutlenku siarki, cząstek stałych, ołowiu, arsenu czy metali ciężkich (jak rtęć). Substancje te są rakotwórcze. Co gorsza, jest ich… znacznie dłuższa lista! Zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasze zdrowie, ale i życie. Co roku w naszym kraju umiera przez to prawie… 50 tysięcy osób!

Gaz płynny – dlaczego warto?

Jeżeli właśnie masz zamiar zlecić komuś projekt domu bądź instalacji cieplnej nowego budynku, warto będzie wybrać źródło energii nie tylko efektywne, ale i… komfortowe oraz przyjazne dla środowiska. W tym celu, rozważyć należy gaz płynny (LPG).  Zmiana źródeł ogrzewania na gazowe już w wielu krajach UE poprawiła powietrze w dość sporym stopniu. Gaz płynny jest zatem wyjątkową energią o… wielu zastosowaniach oraz zaletach. Spala się dość czysto, nie generując stałych cząstek bądź sadzy. Mało tego, gaz ziemny można dziś wykorzystać w naprawdę wielu sytuacjach. LPG przydaje się do:

– ogrzewania domów jednorodzinnych czy mieszkań w bloku,
– gotowania,
– napędzania samochodów,
– w przemyśle hotelarskim czy w fabrykach i zakładach przemysłowych.

Gaz płynny – czy to się opłaca?

Gaz płynny jest to uniwersalne i czyste paliwo, jakie na pewno nie powoduje powstawania smogu. A więc wydaje się wręcz… idealnym antidotum! Podczas spalania gazu płynnego powstaje najmniej CO2  pośród kopalnianych spalin. To aż 20 % mniej porównując do spalania oleju opałowego oraz połowę mniej od… węgla!

Kiedy LPG się spala, nie emituje wówczas ani dwutlenku siarki, ani pyłów. Dodatkowo, nie pozostawia po sobie wymagających usuwania… odpadów. Używając gaz płynny mamy szansę na eliminowanie wydzielania do powietrza pyłów zawieszonych – to właśnie one przyczyniają się bowiem do powstawania smogu. Warto przemyśleć kwestię ogrzewania pomieszczeń opałem LPG, a także podgrzewania nim wody użytkowej czy przygotowywania codziennych posiłków. Niepodważalnie, gaz płynny jest to również świetne rozwiązanie jeżeli chodzi o obszary bez dostępu do ciepła systemowego bądź gazu ziemnego, a także obszary wiejskie i nisko zurbanizowane. To także nośnik tańszy od energii elektrycznej bądź oleju opałowego.

Jakie są korzyści z ogrzewania gazem płynnym?

Współczesne projekty domów jednorodzinnych uwzględniają instalację gazową w lokalach indywidualnych. Również w budynkach wielorodzinnych montuje się dziś instalację gazową, która przynosi wiele korzyści takich, jak:

  1. Oszczędzanie miejsca dzięki podziemnemu bądź nadziemnemu zbiornikowi na gaz – jest on ulokowany poza budynkiem.
  2. Możliwość dofinansowania inwestycji w instalację gazową – zatem, koszty na pewno się zwrócą!
  3. Bezobsługowe źródło ciepła dla wszystkich domowników – nie ma więc regulacji kotłów czy konieczności dorzucania paliwa lub sprzątania.
  4. Gwarancję bezpieczeństwa – z zazwyczaj całodobowym serwisem instalacji.
  5. Optymalizację wydatków przeznaczonych na energię – zatem, każdy z mieszkańców może zarządzać ciepłem i jego dawkowaniem w mieszkaniu.
  6. Rozliczenie każdego miesiąca i zdalne monitorowanie poziomu paliwa – dostosowane do potrzeb użytkowników.
  7. Lepsza jakość wdychanego powietrza – co przekłada się na zdrowie mieszkańców. Propan i butan są bowiem gazami czystymi chemicznie, jakie mają prostą budowę molekularną. Ich struktura jest jednorodna i nie zawiera domieszek.
  8. Zastosowanie kompleksowe – możesz ogrzewać nim zarówno dom, jak i wodę. Możesz też użyć LPG jako paliwa do prądotwórczego agregatu.
  9. Łatwa instalacja – zbiornik można łatwo dostosować do potrzeb użytkowników.

Pamiętaj, że…

Gaz płynny będzie mógł zmniejszyć ilość produkowanego CO2 do atmosfery, poprawiając obecny stan wdychanego powietrza. LPG nie produkuje też sadzy, nie jest toksyczny i nie stanowi zagrożenia dla wód gruntowych czy gleby. Więc… sprawdzi się także na obszarach objętych ochroną! Gaz płynny pozwoli zatem zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale i… życie!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here