Drewniany wieżowiec

0
3599

Austria staje przed prawdziwym wyzwaniem, gdyż w Wiedniu rozpoczęła się budowa największego drewnianego wieżowca na świecie.

Budowla będzie nosić nazwę HoHo i jej wysokość jest określona na 84 metry. Będzie to największy tego typu budynek na świecie, który pomieści 24 piętra.

HoHo stanie w dzielnicy Seestadt Aspern i będzie budynkiem o charakterze biznesowym. Znajdą się w nim biura, hotel, restauracja oraz centrum wellness. Wartość tego projektu została oszacowana na 65 milionów euro.

 Projekt jest realizowany przez firmę Kerbler, która tłumaczyła się również ze swojego wyboru drewna, jako materiału do budowy wieżowca. Chodzi w dużej mierze o kwestie ekologiczne, które są tak bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Nie ma jednak nic za darmo – wykorzystanie drewna spowoduje, że budowla będzie o wiele droższa w stosunku do wieżowca wybudowanego standardowymi metodami. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie drewna, które łączy się bezpośrednio z zabezpieczeniem przeciwpożarowym budynku.

Większość budynku ma zostać wykonana z wykorzystaniem drewna świerkowego – około 76 procent. Ma to pozwolić na zapobieganie emisji 2,8 tysiąca ton dwutlenku węgla, do której z pewnością by doszło, jeżeli budynek ten byłby budowany z betonu. Niemniej jednak, sam rdzeń budynku zostanie wykonany z betonu w celu zapewnienia odpowiedniej stabilności. Ciekawostką może być jednak fakt, iż bardzo wiele innych elementów zostanie wykonanych z drewna, jak chociażby windy.

Obecne plany wyglądają tak, że budynek ma zostać oddany do użytku jesienią 2018 roku. Wiedeń nie jest jedynym miejscem, w którym realizuje się podobne inwestycje, gdyż podobne budowle mają stanąć również w wielu innych miastach. W Londynie ma powstać podobny wieżowiec z drewna, lecz jego wysokość ma być o wiele większa, a mianowicie 300 metrów.

Trzeba przyznać, że budowa takiego wieżowca z drewna jest bardzo ciekawym wyzwaniem dla ludzkości. Drewno pod wieloma względami zachowuje się zupełnie inaczej niż dobrze znany nam beton, co może przysporzyć czasem problemów. Niemniej jednak, ekologia płynąca wraz z wykorzystaniem drewna jest kwestią, która może nam się bardzo opłacić w przyszłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here