Drewniane tarasy – jak o nie dbać

0
3697

Wiosna i lato to czas, kiedy wystawiamy na tarasy ulubione meble, fotele, wieszamy na nich hamaki, ustawiamy donice z kwiatami, wszystko po to, by raczyć się kawą i niedzielnym śniadaniem w przepięknej atmosferze oraz by wystawiać twarz do pierwszych promieni słońca. Jednak zanim zaczniemy cieszyć się wiosną i latem na tarasie, zanim będziemy na nim wypoczywać i grillować, musimy się mu dokładnie przyjrzeć…

Tarasy w większości przypadków budowane są z drewna. Drewno, jak powszechnie wiadomo, jest naturalne, ciepłe, przyjemne w dotyku, od wieków używane w budownictwie, a jednak może ulec zniszczeniu. Narażone na działanie słońca, wiatru, mrozu, ułożone na ziemi i mające ciągłą styczność z wilgocią, deformuje się, wygina, szarzeje, z czasem próchnieje. Jeśli o nie, nie zadbamy, taras, w który zainwestowaliśmy spore środki, szybko zmieni się w niebezpieczny o wątpliwych walorach estetycznych.

Pamiętaj o regularnym sprzątaniu

Do produkcji tarasów używa się takich materiałów jak drewno sosnowe, czy świerkowe, dębowe, ale też drewno egzotyczne, na przykład bangkirai czy massaranduba. Drewna te mają różne właściwości. Sosna czy świerk mają niską odporność na działanie wody, a dąb wysoką. Drewno egzotyczne wręcz słynie ze swoich naturalnych olejów i garbników, które znakomicie je chronią. A jednak i tak nie można takiego tarasu zaniedbać.

Taras należy sprzątać tak jak inne miejsca w domu czy mieszkaniu. Po zimie, często leży na nim błoto, piasek, a także liście czy igły z drzew. Jeśli z powodu nocnych przymrozków na tarasie pojawił się lód, nie należy go na siłę usuwać, bo możemy zniszczyć drewno. Piasek czy liście bez obaw należy zamieść miotłą lub uprzątnąć odkurzaczem przemysłowym wzdłuż słojów drewna. Niektórzy doradzają także umycie go myjką ciśnieniową, która usunie wszelkie zabrudzenia spomiędzy desek lub ze żłobień deski tarasowej. Do czyszczenia tarasu przydaje się także szczotka ryżowa i rozcieńczony wodą środek do czyszczenia tarasów Osmo. W przypadku dużych powierzchni tarasowych można skorzystać z profesjonalnej Maszyny do czyszczenia tarasów i podłóg.

Jak pielęgnować drewniany taras?

Taka wiosenna czy też letnia pielęgnacja tarasów pokrytych np. olejem tarasowym jest niezmiernie prosta. Warto jednak zdążyć przed procesem szarzenia drewna. W przypadku kiedy na naszych deskach tarasowych pojawiły się już zielone naroślą możemy się ich pozbyć stosując środek Gard Clean Osmo, specjalny środek do usuwania glonów i mchów. W zależności od stopnia zarośnięcia powierzchni preparat ten stosuje się nierozcieńczony lub rozcieńczony maksymalnie 10 częściami wody. Po aplikacji pędzlem, szczotką do szorowania czy też opryskiwaczem należy go pozostawić i nie spłukiwać wodą. Dopiero taki wysprzątany, suchy taras możemy ponownie zaolejować jedną, cienką warstwą oleju tarasowego. Jeżeli Twoja powierzchnia tarasu jest zbyt śliska i obawiasz się poślizgnięć, po wyschnięciu powłoki warto nanieść cienka warstwę Antypoślizgowego Oleju do Tarasów Osmo.

Impregnacja – jak wykonać ją poprawnie?

Prowadząc prace na tarasie nie wskazany jest pośpiech. Warto dać sobie czas i akcję intensywnej renowacji tarasu przeprowadzić za jednym razem, bez dzielenia prac na kilka dni z dużymi odstępami czasu. Jeżeli twój taras w wyniku czynników atmosferycznych jak deszcz i promienie słońca pokrył się naturalną, szarą patyną warto przywrócić mu piękny wygląd i naturalną barwę stosując Żel do usuwania szarości drewna firmy Osmo. Tak odświeżony, wyschnięty taras należy zabezpieczyć olejem tarasowym. Tylko stosując dobrej jakości środki do pielęgnacji i czyszczenia tarasu poniesiemy mniejsze koszty związane z pielęgnacją i odnawianiem drewna ale przede wszystkim dłużej nacieszymy się pięknym wyglądem tarasu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here