Czym jest licznik trzyfazowy i jak go podłączyć?

0
261

Licznik trzyfazowy to urządzenie elektryczne, które jest używane do pomiaru zużycia energii elektrycznej w systemach trójfazowych. Pamiętaj, że proces założenia takiego licznika może być dość skomplikowany, dlatego zadanie to lepiej powierzyć profesjonaliście. Zwłaszcza jeśli nie masz w tym zakresie wiedzy i doświadczenia!

Czym jest licznik trzyfazowy?

Mianem licznika trójfazowego określa się urządzenie elektryczne, które wykorzystywane jest do pomiaru zużycia energii w trójfazowych systemach zasilania. W większości przypadków licznik trzyfazowy złożony jest z trzech niezależnych liczników, a każdy z nich służy do dokonywania pomiaru zużycia energii w jednej z istniejących faz. W niektórych przypadkach możesz mieć do czynienia również z licznikami z dodatkowym przewodem neutralnym. W zależności od modelu licznik może być cyfrowy bądź analogowy.

Liczniki trzyfazowe są stosowane tylko i wyłącznie we wspomnianych wcześniej trójfazowych systemach. Weź to pod uwagę przed zakupem, bowiem istnieją również systemy jednofazowe, do których stworzone są osobne liczniki, przeznaczone do dokonywania pomiarów zużycia energii elektrycznej.

Więcej informacji na temat licznika trzyfazowego można znaleźć na stronie https://pvstar.pl/product-pol-66-Licznik-energii-LCD-3-FAZ-podlicznik-trzyfazowy.html 

Do czego służą liczniki trzyfazowe?

Podstawowym sposobem wykorzystywania liczników trójfazowych jest dokonywanie pomiarów zużycia energii elektrycznej. Możesz użyć tego rodzaju licznika w zabudowaniach wyposażonych w systemy trójfazowe, np. w większych budynkach mieszkalnych, a także zakładach przemysłowych. System trójfazowy i liczniki trzyfazowe to odpowiednie rozwiązanie również w innych lokalizacjach, gdzie potrzebujesz monitorować zużycie prądu.

Pośrednio, liczniki trzyfazowe są wykorzystywane również do fakturowania. Dzięki dokonanemu pomiarowi można określić dokładne zużycie energii elektrycznej i wystawić fakturę opiewającą na odpowiednią kwotę.

Warto pamiętać, że choć najczęściej liczniki trzyfazowe są stosowane w celu wystawienia faktury za zużycie energii elektrycznej, to nie jest to ich jedyne zastosowanie. Ponadto, dzięki licznikom możliwe jest monitorowanie obciążenia systemu trójfazowego. Analiza odczytów umożliwia określenie, czy system jest przeciążony, co pozwala zapobiec potencjalnym awariom sieci. To szczególnie istotne w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie z systemu trójfazowego korzysta równocześnie wiele maszyn.

Jednocześnie, licznik trzyfazowy to nie tylko możliwość monitorowania ewentualnych przeciążeń, ale również wprowadzania optymalizacji. Ewentualne nieprawidłowe odczyty mogą wskazywać np. na błędy konstrukcyjne instalacji czy nieszczelność sieci!

Podłączanie licznika trzyfazowego – o czym należy pamiętać?

Podłączenie licznika trzyfazowego nie jest prostym zadaniem, a ewentualna pomyłka może skutkować m.in. nieprawidłowym odczytem. Dlatego też zadanie to należy powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi lub osobie, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie niezbędne do prawidłowego montażu.

Oto kilka kwestii, na które z całą pewnością należy zwrócić uwagę podczas podłączania licznika trzyfazowego:

  • wybór odpowiedniego urządzenia – chodzi tu o kwestię kompatybilności licznika z systemem trójfazowym, z którym będzie połączony, ale nie tylko. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, by wybrany licznik był zgodny z obowiązującymi w Polsce normami prawnymi. Dobrym rozwiązaniem może być zakup licznika od zaufanego dostawcy, który dba o jakość towaru;
  • prawidłowe podłączenie faz – odpowiednie połączenie faz jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania licznika. To kwestia istotna również przy podłączaniu przewodu neutralnego – o ile taki jest elementem wybranego licznika;
  • uziemienie – to jeden z najistotniejszych elementów podczas instalacji licznika jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Należy upewnić się, że przewód uziemiający jest połączony z odpowiednim punktem uziemienia. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bezpiecznego, a zarazem zgodnego z prawem uziemienia;
  • optymalna kalibracja – bez odpowiedniej kalibracji oraz konfiguracji uzyskanie prawidłowego pomiaru może być trudne. Warto o tym pamiętać, bowiem na podstawie odczytów nie tylko wystawiane są faktury za zużycie energii elektrycznej, ale również dokonuje się optymalizacji funkcjonowania systemu. Nieprawidłowe odczyty mogą prowadzić do niepotrzebnie przeprowadzanych prac, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Odpowiedni dobór, ale również montaż licznika trzyfazowego ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia kompatybilności. Ponadto chodzi również o kwestię zgodności z obowiązującymi przepisami, a także bezpieczeństwa. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie urządzenia do potrzeb, a w razie wątpliwości – zwrócić się do specjalisty, który pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here