Czy warto zakładać ekologiczne instalacje grzewcze?

0
1483

Na rynku urządzeń grzewczych możemy spotkać wiele rozwiązań technologicznych. Od tradycyjnych kotłów zasilanych paliwem stałym do ekologicznych rozwiązań, jak np. gruntowe pompy ciepła. Wybór zależy jedynie od preferencji kupującego i zasobności jego portfela. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć czynnik ekonomiczny oraz otoczenie instytucjonalno-prawne, które może w przyszłości wpłynąć na wybór systemu ogrzewania budynków.

Gruntowe pompy ciepła, jako główny sposób ogrzewania budynku.

O pompach ciepła słyszy się już od dawna. Mimo tego, że jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne i energooszczędne, nadal jest stosunkowo rzadko stosowane. Główne bariery, które stoją na drodze do zastosowania gruntowych pomp ciepła, to:

  • wysokie koszty zakupu,
  • wysoki koszt montażu,
  • niedostosowana instalacja wodna w już istniejących budynkach,
  • brak wiedzy na temat korzyści ze stosowania pomp,
  • brak dofinansowań w tę formę ogrzewania.

Przedstawione czynniki istotnie wpływają na niewielką liczbę montowanych pomp w budynkach. A zalety z ich stosowania to nie tylko pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ale również znaczne obniżenie rachunków za energię. Gruntowe pompy ciepła, pobierając temperaturę z otoczenia, transportują ją do domów, ogrzewając przy tym wodę użytkową. Koszty eksploatacji oraz serwisu są niewielkie, a z korzyści można czerpać latami.

Innym ekologicznym sposobem na pozyskiwanie energii do ogrzania domu jest fotowoltaika. Działanie fotowoltaiki polega na przetwarzaniu energii słonecznej na energię elektryczną. Energia słoneczna pobierana jest ze Słońca za pomocą paneli fotowoltaicznych. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna może być wykorzystywana do ogrzewania wody oraz domu. Jest to rozwiązanie stosowane głównie w nowym budownictwie, ponieważ przystosowanie instalacji w istniejących budynkach nie jest zasadne z ekonomicznego punktu widzenia.

Tradycyjne, ekologiczne systemy ogrzewania domów i mieszkań.

Kolejnym rozwiązaniem, przyjaznym dla środowiska, może być montaż szeroko stosowanych kotłów gazowych. Koszty montażu instalacji gazowej są stosunkowo nieduże. Jednak porównując koszty eksploatacji ogrzewania gazowego, np. z gruntowymi pompami ciepła, różnica będzie znacząca. Zastosowanie kotłów gazowych sprawdzi się podczas modernizacji istniejącej już instalacji oraz w przypadku, kiedy budżet przeznaczony na instalację grzewczą nie wystarczy na pokrycie kosztów związanych z montażem paneli fotowoltaicznych lub systemu pomp ciepła.

Biorąc pod uwagę czynnik ekologiczny oraz ekonomiczny, można stwierdzić, że inwestycja w odnawialne źródła energii dla nowych domów jednorodzinnych jest opłacalna. Zasadność dostosowania instalacji grzewczej w istniejących budynkach jest sporna. Z jednej strony przemawia czynnik ekonomiczny, z którego jasno wynika, że poniesiona inwestycja się nie zwróci. Z drugiej strony stoi czynnik ekologiczny, który ma za nic wyliczenia finansistów, a dla którego najważniejsze jest dbanie o otaczający nas świat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here