Marzysz o małym domku na swojej działce? Teraz jest to prostsze niż myślisz! Dzięki ogromnemu wyborowi materiałów budowlanych, istnieje możliwość wykonania konstrukcji zgodnie z naszymi upodobaniami.
Domek na działce to ostoja spokoju i ciszy. Chcąc uwolnić się miejskiego zgiełku wiele osób decyduje się na jego budowę. Do niedawna wiązało się to z pewnymi utrudnieniami, ale teraz polskie prawo budowlane pozwala na budowanie domków drewnianych nawet bez pozwolenia. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy sprawdzić jakie wymagania powinna spełniać taka budowla. Wszystkie cenne informacje znajdziesz w naszym artykule “Budowa domku drewnianego na działce. Czy wynająć dźwig?”
Przepisy prawa budowlanego
Często działkowicze zastanawiają się co jest wymagane pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy domku na działce? Obowiązujące przepisy prawa budowlanego dopuszczają możliwość postawienia budynku rekreacji indywidualnej tylko na podstawie zgłoszenia o budowie. Jednak muszą być spełnione określone wymagania. Po pierwsze domek letniskowy powinien być parterowy, czyli posiadać jedną kondygnację i wolno stojący.
Jego powierzchnia nie może być większa niż 30m2. I ostatnim wymogiem jest to, że na każde 500m2 powierzchni działki może przypadać tylko jeden domek. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapoznać się z orzeczeniami sądów administracyjnych.
Jeśli nasz planowany domek spełnia te wymagania to wystarczy zgłosić taką budowę w odpowiednim organie administracji architektoniczno – budowlanej (zazwyczaj jest to Starosta). W formularzu zgłoszeniowym trzeba podać rodzaj, zakres oraz sposób wykonywania planowanych robót. Ponadto należy określić termin rozpoczęcia budowy. Wymaga się także dostarczenia oświadczenia o posiadanym prawie do rozporządzania działką. Warto też wiedzieć, że do tego typu budowli nie potrzebujemy projektu budowlanego. Od dnia zgłoszenia, organ administracyjny ma 21 dni na podjęcie decyzji o wyrażeniu zgody na rozpoczęcie budowy lub wniesienie sprzeciwu. Może także zgodzić się na rozpoczęcie prac przed upływem terminu 21 dni. Wydanie zgody jest jednoznaczne z możliwością zaczęcia budowy domku letniskowego.
Wynajem dźwigu
Wiele osób decyduje się na drewniany dom na działce. Do jego budowy można wykorzystać nie tylko drewno, ale i kamień czy szkło. Materiały te świetnie się ze sobą komponują. W zależności od wielkości domku i wykorzystanych materiałów będziemy potrzebowali odpowiedniego sprzętu. Możemy zdecydować się na wykonanie budowli własnoręcznie lub zlecić prace profesjonalnym ekipom budowlanym. Bez względu na to co wybierzemy, niektóre elementy konstrukcji są na tyle duże i ciężkie, że będziemy potrzebowali ciężkiego sprzętu. Wynajem dźwigu wydaje się być tutaj najlepszą opcją. Z jego pomocą zaoszczędzimy sobie dużo czasu i sił, dlatego warto wziąć go pod uwagę podczas swoich prac.
Przy budowie domku na działce należy zapoznać się prawem budowlanym, dzięki któremu możemy szybko i bez większych formalności uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli chcemy oszczędzić czas i własne siły warto zdecydować się na profesjonalny sprzęt taki jak dźwig.
Artykuł współtworzony z http://www.dzwigmasko.pl/