Budowa budynków inwentarskich – od czego zacząć?

0
601

Chcesz postawić budynek inwentarski, ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź, o czym należy pamiętać przy budowie tego rodzaju obiektów!

Czym są budynki inwentarskie?

Rozpocznijmy od definicji, czyli od tego, czym są budynki inwentarskie. Termin ten odnosi się do budynków przeznaczonych do utrzymania zwierząt gospodarskich. 

Budynki te wykorzystywane są w gospodarstwach rolnych i można podzielić je na kilka kategorii w zależności od ich przeznaczenia, na przykład są to:

 • obory – budynki inwentarskie dla bydła,
 • chlewnie, tuczarnie – budynki inwentarskie dla trzody chlewnej,
 • owczarnie – budynki inwentarskie dla owiec,
 • kurniki, fermy drobiu, brojlernie – budynki inwentarskie dla kur oraz dla indyków,
 • gęśniki – budynki inwentarskie dla gęsi,
 • kaczniki – budynki inwentarskie dla kaczek,
 • strusiarnie – budynki inwentarskie dla strusi.

Nowoczesne budynki inwentarskie muszą spełniać określone wymogi prawne, zarówno krajowe, jak i unijne, a także muszą tworzyć odpowiednie warunki dla zwierząt, zależnie od ich gatunku i potrzeb. Dodatkowo powinny cechować się funkcjonalnością, energooszczędnością oraz bezpieczeństwem użytkowania.

Jak wznieść budynek inwentarski?

Aby wznieść obiekt inwentarski, konieczne jest w pierwszej kolejności spełnienie konkretnych warunków pod kątem formalnym wskazanych w przepisach.

Również istotne jest wybranie odpowiedniego gruntu pod budowę. Warto wskazać, że budowa obiektów tego typu jest możliwa tylko w miejscach, w których jest to dopuszczone przez MPZP – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Gdy taki dokument nie został przygotowany, trzeba ubiegać się o decyzję o warunkach zabudowy.

Nie można zapominać o wyborze projektu oraz technologii budowlanej, co będzie związane z przeznaczeniem konkretnego obiektu i jego oczekiwanymi parametrami.

Ponadto kluczowe staje się podjęcie decyzji dotyczącej sposobu budowy obiektu – samodzielnego albo z pomocą wykonawcy, który ma w tej dziedzinie doświadczenie.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy obiektu inwentarskiego?

Do rozpoczęcia budowy obiektu inwentarskiego konieczne jest uzyskanie decyzji dotyczącej uwarunkowań środowiskowych od wójta albo burmistrza. Należy przedstawić w nim informacje dotyczące zagospodarowania obszaru oraz jego wpływu na środowisko, a także dołączyć niezbędne mapy i inne dokumenty. Najczęściej sprawa rozpatrywana jest w ciągu 1-2 miesięcy.

Gdy decyzja została wydana i jest pozytywna, w większości przypadków konieczne będzie otrzymanie pozwolenia na budowę obiektu inwentarskiego. Do wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę trzeba będzie dołączyć projekt, mapy oraz inne wymagane dokumenty.

Uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest konieczne wtedy, gdy budynek:

 • jest parterowy,
 • jego powierzchnia zabudowy wynosi do 35 mkw,
 • jego rozpiętość konstrukcyjna nie przekracza 4,80 m.

Warto też wskazać, że pozwolenie na budowę nie będzie potrzebne w przypadku obiektów tymczasowych, niepołączonych z gruntem, użytkowanych do 180 dni.

Jakie wymogi musi spełniać budynek inwentarski?

Nowoczesne budynki inwentarskie muszą spełniać określone wymogi prawne, dlatego duże znaczenie ma uzyskanie projektu budynku odpowiadającego tym warunkom.

Obiekt musi być skonstruowany tak, aby zapewnić właściwy dobrostan zwierząt, a także spełniać warunki higieniczno-sanitarne zgodnie z przepisami. Projekty tego typu można obecnie kupować jako gotowe, lecz również można skorzystać z oferty biur architektonicznych specjalizujących się w tego typu budynkach gospodarczych.

Budynki inwentarskie – jaką technologię budowlaną wybrać?

Obiekty tego typu wznosi się z wykorzystaniem różnych technologii budowlanych. Obecnie najczęściej używane są:

 • hale stalowe – szybkie w budowie i wytrzymałe hale bazujące na stalowej ramie oraz na warstwowych płytach tworzących ściany,
 • hale namiotowe – lekkie konstrukcje namiotowe, które są szybkie i tanie w realizacji, natomiast nie zapewniają optymalnej izolacji,
 • budynki murowane – tradycyjne obiekty wznoszone techniką murowania, wytrzymałe, ale drogie i czasochłonne w budowie.

Budowa obiektu inwentarskiego – samodzielnie czy z wykonawcą?

Przed zdecydowaniem się na wzniesienie budynku inwentarskiego należy zadać sobie pytanie – czy budowę wykonać samodzielnie, czy zlecić ją zewnętrznemu wykonawcy?

Pierwsza opcja jest tańsza, niemniej jednak nie zawsze optymalna, ponieważ jest bardzo czasochłonna. Druga daje dostęp do wszystkich technologii budowlanych, jest wygodniejsza i szybsza.

Gospodarzom planującym wybrać firmy budowlane Kraków oferuje dostęp do wielu sprawdzonych wykonawców. Decydując się na firmę, która ma duże doświadczenie w kompleksowej realizacji obiektów inwentarskich, tak jak firma budowlana – Fast Kraków, można otrzymać wsparcie na wszystkich etapach budowy – od formalności po odbiór.

[Głosów:3    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here