Biurko komputerowe. Funkcjonalne biurka do pracy przy komputerze

0
4255

Przy komputerze spędzamy dużo czasu każdego dnia. Możemy pracować zdalnie, wyszukiwać różne informacje lub grać i oddawać się innym rozrywkom. Ważne jest, aby czas spędzony przy komputerze był dla nas komfortowy. Jak to uczynić? Pozycja siedząca nie jest dla nas naturalna. Dlatego powinniśmy mieć wygodne krzesło i funkcjonalne biurko na komputer.

Dostosowanie biurka do naszych potrzeb

Przede wszystkim musimy określić co będziemy robić przy tym biurku. Jeśli ma być to miejsce przeznaczone wyłącznie do korzystania  z komputera, warto zainwestować w specjalne biurko do tego przystosowane. Jak powinno wyglądać?

  • Przede wszystkim powinno posiadać duży blat, minimalne wymiary to 120×80 centymetrów. Więcej wolnej powierzchni pozwoli nam na odpowiednie dostosowanie monitora, myszki lub rozmieszczenie potrzebnych nam w danej chwili rzeczy.
  • Wysokość blatu musi być regulowana, każdy z nas jest innego wzrostu, inaczej więc będzie odczuwał wygodę przy biurku.
  • Biurko powinno mieć specjalne miejsce przeznaczone na komputer. Należy pamiętać, że z przodu obudowy znajdują się napędy CD, wejścia USB, włącznik komputera i inne istotne elementy. Musimy mieć do nich łatwy dostęp. Najlepiej, jeśli nie musielibyśmy wstawać z krzesła by włączyć komputer, czy podpiąć pendrive’a. Kolejnym istotnym elementem komputera są wywietrzniki, zazwyczaj umieszczone po bokach. Nie możemy ich zastawić, ponieważ komputer ulegnie przegrzaniu.
  • Jeśli posiadamy dodatkowe urządzenia w postaci drukarki, czy skanera, dobrze by było, gdyby także znajdowały się w biurku na specjalnie przeznaczonych na to półkach. Dzięki temu swobodnie siedząc na krześle możemy zeskanować bądź wydrukować dowolny dokument.
  • Niektóre modele posiadają podnóżek w miejscu na nogi, dzięki czemu zwiększa nam się komfort siedzenia przy biurku. Nie ustawiajmy pod nogami nic innego, ponieważ doprowadzimy się do niewygodnej pozycji siedzącej, przez co możemy zagrozić swojemu zdrowiu.
  • Większość biurek posiada wysuwane szuflady na klawiaturę i jest to bardzo dobre rozwiązanie jeśli chodzi o oszczędność miejsca. Jest jednak zazwyczaj zbyt mała by oprzeć na niej ręce i utrudnia wygodne ułożenie nóg, choć wszystko zależy od modelu biurka. Dlatego przed zakupem koniecznie należy je przetestować.

Dodatkowe ułatwienia

Warto zadbać o to, aby pod naszymi nogami nie powstała wielka plątanina kabli. Wszystkie urządzenia trzeba gdzieś podpiąć: monitor, komputer, skaner, drukarka, często dochodzą jeszcze głośniki. Świetnym rozwiązaniem jest w takim przypadku długa listwa zasilająca, do której podłączymy wszystkie sprzęty. Jest niewielkich rozmiarów, więc możemy skutecznie ją zakryć, a kable nie będą stanowiły przeszkody, także wizualnej. Dodatkowo przy takim rozwiązaniu oszczędzamy, ponieważ nie korzystając w danej chwili z komputera możemy wyłączyć listwę zasilającą, która odetnie od prądu wszystkie sprzęty naraz.

Często możemy się spotkać ze specjalnie wywierconymi dziurami w biurku na kable – by móc je swobodnie przeprowadzić, a nie wciskać na siłę za biurko.

Całkiem dobrym rozwiązaniem jest zakup biurka na kółkach – z łatwością możemy je odsunąć, by posprzątać, czy uporządkować kable. W każdej chwili możemy zmienić także jego położenie, w zależności od naszej wygody. Takie biurko musi też posiadać blokady na kółka, by konstrukcja była stabilna i bezpieczna dla dzieci.

Nasze biurko powinno mieć jasny kolor, matowy blat oraz zaokrąglone rogi. Dzięki takim rozwiązaniom łatwiej utrzymamy je w czystości, nic nie będzie nam się odbijało, a także zapewnimy bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

Jak ustawić biurko?

Kiedy siedzimy przodem do okna może nas razić światło, a wyświetlane na monitorze treści będą dla nas mniej widoczne. Z kolei siedząc tyłem do okna często światło odbija nam się od monitora, przez co nic nie widzimy. Najlepiej więc umieścić biurko z komputerem bokiem do okna. Dzięki temu wszystko będzie widoczne oraz unikniemy zmęczenia oczu. Gdy nadchodzi wieczór warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Nie może być zbyt jasne, ani zbyt ciemne, dobrym rozwiązaniem jest podświetlenie okolicy monitora.

Prawidłowe stanowisko pracy musi spełniać następujące zasady:

  • Biurko powinno mieć wysokość około 70 centymetrów, a siedzisko naszego krzesła powinno znajdować się około 45 centymetrów nad ziemią.
  • Nogi powinny być wsunięte na odległość około 10 centymetrów pod biurko.
  • Niezbędne jest wygodne krzesło, z regulowanym oparciem, dzięki czemu zapewnimy sobie prostą i komfortową postawę przy komputerze.
  • Nasze ręce oparte o blat biurka powinny mieć kąt 90 stopni.
Oprócz biurka

Na stanowisko komputerowe nie składa się wyłącznie biurko i komputer. Musimy zadbać o odpowiednie krzesło, które zagwarantuje nam odpowiednią pozycję. Powinno być stabilne, mieć kółka, które ułatwiają nam szybkie przemieszczanie się oraz możliwość obrotu wokół własnej osi. Przydatna jest regulacja wysokości siedziska, wysokości oparcia i pochylenia oparcia, a  mechanizmy regulacji powinny być łatwo dostępne.

Ceny

Podstawowe biurka komputerowe kosztują około 200 złotych. Biurka z wyższej jakości materiału i dodatkowymi półkami to koszt w granicach 450 złotych. Natomiast biurko komputerowe ze wszystkimi wyżej wymienionymi udogodnieniami to koszt +/- 1000 złotych.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here