Bierzesz się za aranżację wnętrza? Zadaj sobie tych 5 pytań!

0
3007

Wiosna sprzyja zmianom – także w mieszkaniach. Zanim jednak zabierzemy się za porządkowanie, odświeżanie i przemeblowywanie naszych czterech kątów, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań; pozwoli nam to przemyśleć wystrój i dostosować go do naszych codziennych potrzeb. Oto 5 pytań, które warto zadać sobie przed aranżacją wnętrza.

Aranżacja wnętrz potrafi stanowić nie lada problem. Bardzo często wynika to zwyczajnie z braku odpowiedniego planu działania. Stawiamy na spontaniczność, np. przy wyborze mebli kierujemy się wyłącznie ich wyglądem, zupełnie ignorując kwestię funkcjonalności. Pragniemy wnętrz rodem z katalogów meblowych, choć te w prawdziwym życiu często okazują się zupełnie niepraktyczne. Dlatego zanim zaczniemy nabywać panele, płytki oraz meble, na chwilę się zatrzymajmy i odpowiedzmy sobie na kilka prostych pytań. Część z nich może nam się wydawać wręcz banalna, ale mimo to warto je sobie zadać – w ten sposób lepiej przygotujemy się do remontu albo wykończenia mieszkania. Pamiętajmy, że kto pyta, nie błądzi!

Ile chcemy wydać?

O pieniądzach ponoć się nie dyskutuje, ale bez nich aranżacja wnętrz nie wchodzi właściwie w rachubę. Dlatego na początku remontu lub przemeblowania powinniśmy określić realną kwotę, jaką chcemy na niego przeznaczyć. A następnie dodać do naszego budżetu co najmniej 15%, gdyż prawie zawsze po drodze pojawiają się jakieś nieprzewidziane wydatki. Nadwyżka pozwoli uniknąć nam nieco stresu.

To, ile chcemy wydać to jedno, ale ile właściwie należy na to przeznaczyć? Otóż eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości zaznaczają, że koszt wykończenia mieszkania powinien wynosić mniej więcej 30% jego wartości, bo właśnie o tyle przy normalnych warunkach ekonomicznych wzrośnie jego wartość w przeciągu ok. 10 lat.

Dla kogo urządzamy mieszkanie?

Banał, prawda? Tymczasem aranżując wnętrze, zaskakująco wiele osób zupełnie zapomina o myśleniu długoterminowym! Być może obecnie mieszkamy wyłącznie z naszą drugą połówką, ale to nie zmienia faktu, że jeżeli myślimy o dzieciach, to warto je uwzględnić w planach mieszkaniowych. Niebagatelny wpływ na wystrój wnętrza ma również fakt sprawowania opieki nad starszym członkiem rodziny. Dlatego zastanówmy się, czy w pewnym momencie nie będziemy musieli przygarnąć pod swoje skrzydła schorowanych rodziców lub dziadków.

– Człowiek w podeszłym wieku wymaga umiejętnego dostosowania przestrzeni mieszkalnej do jego potrzeb. W przypadku seniorów wskazane są pokoje na parterze, bo codzienna wędrówka po schodach może stanowić dla nich zbyt wielki wysiłek – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Kolejnym udogodnieniem są specjalne poręcze i uchwyty. Ich montaż w łazience ułatwi seniorom codzienną higienę.

Rzecz jasna przy aranżacji wnętrz najważniejsza jest obecna sytuacja domowników, ale nie zmienia to faktu, że pewne potencjalne scenariusze warto przynajmniej rozważyć.

Jaki tryb życia prowadzimy?

Jesteś typem domatora? A może w swoim domu przebywasz jedynie przejazdem? To, w jaki sposób korzystamy z mieszkania, wpływa w ogromnym stopniu na jego aranżację. Duża lodówka nie będzie nam na przykład potrzebna, jeśli nie mamy czasu gotować albo zwyczajnie wolimy stołować się na mieście. Należymy do osób aktywnych fizycznie? W takim przypadku w naszym mieszkaniu lepiej sprawdzi się prysznic niż wanna, powinniśmy też wygospodarować specjalnie miejsce do przechowywania sprzętu sportowego. Często przyjmujemy gości? Bez dużej kanapy ani rusz.

Jakie są nasze zainteresowania?

Mieszkanie powinno odzwierciedlać zainteresowania swoich właścicieli, nawet jeżeli te postrzegane są jako nieco „geekowskie”. Plakat na ścianie, regał pełen gier planszowych, półka z kolekcją figurek albo fototapeta z bohaterem ulubionej gry – wszystko to sprawi, że wnętrze nabierze indywidualnego charakteru. Pamiętajmy, że nie mamy się czego wstydzić! Aranżacja wnętrza w oparciu o hobby to zresztą bardzo popularny zabieg: kibice nie od dziś eksponują różnego rodzaju sportowe pamiątki, miłośnicy książek akcentują natomiast swoje okazałe biblioteczki.

– Jeżeli lubimy czytać, to koniecznie pomyślmy o wygodnym siedzisku, które będzie ustawione jak najbliżej naturalnego źródła światła – ostrzega Maciej Balcerek.

Czy planujemy przeprowadzkę?

To bardzo ważne pytanie, bo w przypadku tymczasowych mieszkań warto stawiać na uniwersalne, bezpieczne rozwiązania, np. białe ściany czy kafelki nad blatem kuchennym. Dzięki temu w przyszłości łatwiej nam będzie wynająć lub sprzedać lokum. Jeżeli jednak nie mamy w planach żadnej przeprowadzki, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy przy aranżacji wnętrz puścili wodze fantazji i sięgnęli po bardziej ekstrawaganckie koncepcje, np. odważne barwy na ścianach, kolorowe backsplashe albo umywalki w kształcie filiżanek do kawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here