Wentylator sufitowy sposobem na letnie upały

0
6972

Podczas letnich upałów ciężko wytrzymać nam w domu, w biurze czy innym, nieklimatyzowanym pomieszczeniu. Próbujemy chłodzić się na różne sposoby, poprzez zimne napoje, wachlarze, lecz są to rozwiązania na chwilę. Idealnym sposobem na wysokie temperatury jest wentylator sufitowy. Dzięki niemu przebywanie w jakimkolwiek pomieszczeniu stanie się dla nas komfortowe. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto rozeznać się w tym, co oferuje rynek.

Czym jest wentylator sufitowy?

Wentylator sufitowy działa na zasadzie obracających się szerokich śmigieł, które zapewniają nam świeże powietrze w pomieszczeniu. Poza funkcją chłodzącą, wiatraki sufitowe pełnią funkcję dekoracji –mamy mnóstwo wariantów kolorystycznych do wyboru, dzięki czemu z łatwością dopasujemy wentylator do swojego wnętrza. Poza tradycyjnymi wiatrakami istnieje także opcja 2 w 1, czyli wiatrak z oświetleniem. Takie urządzenie możemy zamontować praktycznie wszędzie. Przy zakupie wentylatora sufitowego należy zwrócić uwagę opcje sterowania. Niektóre mają możliwość zmiany prędkości obrotów lub pracują znacznie ciszej.

Tradycyjne rozwiązanie

Praca wentylatora sufitowego polega na obrotach szerokich śmigieł. Istotne kwestie:

  • Chłodzenie odbywa się punktowo, a chłód rozprzestrzenia się po całym pokoju.
  • Często posiadają one regulowaną prędkość obracania, przez co kontrolujemy stopień chłodzenia.
  • Urządzenie stanowi element dekoracyjny wnętrza, a także jest bezpieczne dla dzieci, ponieważ jest poza ich zasięgiem.

Za podstawową wersję wentylatora o średnicy około 1,5 metra zapłacimy w granicach 350 złotych.

Wersja dla pomysłowych

Wentylator na suficieWentylator sufitowy nie musi posiadać wyłącznie funkcji chłodzącej. Bardzo popularnym dziś rozwiązaniem jest zakup wentylatora z oświetleniem. W ten sposób urządzenie może nie tylko stanowić element dekoracyjny pokoju, ale także zastąpić częściowo oświetlenie sufitowe. Mamy tu szeroki wachlarz wzorów i kolorów, dopasowanych pod każde wnętrze. Ceny wahają się od 400 do 800 złotych.

Dodatkowe ułatwienia

Niektóre modele zostały wzbogacone w dodatkowe funkcje, by zwiększyć komfort ich użytkowania. Możemy spotkać się z możliwością sterowania wentylatorem sufitowym pilotem, za pomocą którego możemy włączać i wyłączać sprzęt, kontrolować prędkość obrotów lub uruchamiać oświetlenie, jeśli wentylator jest w nie wyposażony. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ możemy sterować wentylatorem z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Koszt takiej przyjemności to około 850 złotych przy średnicy wentylatora 1,2 metra, a z oświetleniem około 1000 złotych. Istnieją także modele ze składanymi śmigłami, dzięki czemu nie zbiera się na nich kurz. Dodatkową opcją jest również możliwość ustawienia wentylatora na włączanie przy określonej temperaturze.

Jaki wentylator wybrać?

Przy wyborze wentylatora sufitowego nie możemy kierować się wyłącznie kolorem i stylem. Musimy dopasować jego wielkość do pomieszczenia, by spełniał swoje funkcje:

  • małe pomieszczenia (kuchnia, łazienka) – 2,5 x 3 metry – wentylator o średnicy około 75 centymetrów,
  • średnie pomieszczenia (salon, sypialnia) – 3,8 x 3,8 metra – wentylator o średnicy około 100 centymetrów,
  • duże pomieszczenia (jadalnia, sala konferencyjna) – 5,5 x 6,5 metra – wentylator o średnicy około 130 centymetrów.

Wentylator sufitowy powinien być zawieszony na wysokości około 2,5 metra w pomieszczeniach niskich i około 3 metrów w pomieszczeniach wysokich. Co więcej, mogą być montowane na skosach, na przykład na poddaszu.

Wentylator na każdą porę roku

W lecie zaleca się ustawienie obrotów wentylatora w lewą stronę, dzięki czemu powietrze będzie leciało ku dołowi. W ten sposób temperatura w pomieszczeniu pomniejszy się o kilka stopni, a powietrze będzie przyjemnie opływało nasze ciało. Zimą natomiast zmieniamy obroty śmigieł na prawą stronę – powietrze będzie leciało w górę. W ten sposób, przy włączonym ogrzewaniu, temperatura w pokoju zwiększy się.

Dobry sposób na oszczędność

Wentylatory sufitowe pozwalają nam oszczędzać przez cały rok. Latem sięga to nawet 40 proc., mieszając warstwy chłodnego powietrza w pobliżu klimatyzacji, natomiast zimą oszczędzamy w granicach od 10 do 35 proc. w zależności od rodzaju ogrzewania. Szybko dzięki temu zwraca nam się koszt urządzenia.

Alternatywy dla wentylatora sufitowego

Na rynku istnieją także inne rodzaje wentylatorów, między innymi stojące i biurkowe. Charakteryzują się mobilnością oraz niską ceną. W granicach 50 – 100 złotych możemy zaopatrzyć się w urządzenie, które ustawimy w dogodnym dla nas miejscu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla całej rodziny, korzysta z tego naraz wyłącznie jedna osoba. Mają mały zasięg, przez co zawsze trzeba siedzieć blisko niego. Mogą być również awaryjne i nasz wydatek powtarzać się będzie co jakiś czas.

Wentylatory sufitowe to idealne rozwiązanie dla firm lub domów prywatnych. Dzięki nim nie tracimy poczucia komfortu, a jednocześnie mogą one stanowić znakomity element aranżacji pomieszczenia – o ile tylko będą w należyty sposób dopasowane.

[Głosów:15    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here