System oświetlenia LED RGB i mieszanie barw

0
9642

Oświetlenie w postaci taśm LED zdobywa coraz większą popularność. Szczególne zainteresowanie budzą systemy RGB, które mogą przyjmować dowolny kolor. Co kryje się za skrótem RGB i jak działa to kolorowe oświetlenie?

System RGB jest jednym z najpopularniejszych modeli przestrzeni barw, czyli umownego zbioru kolorów. Skrót RGB pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw kolorów: R – red (czerwony), G – green (zielony) oraz B – blue (niebieski). Model ten wykorzystywany jest w celu generowania barw przez urządzenia projekcyjne, czyli emitujące światło. Początkowo miał być wykorzystywany w urządzeniach analogowych, ale szybko odnalazł się również w nowoczesnym świecie cyfrowym.

Na systemie RGB opiera się działanie telewizorów LCD, projektorów, cyfrowych aparatów fotograficznych, jak i sterowników oświetlenia. Co może okazać się dla niektórych ciekawe, system ten bazuje w dużej mierze na niedoskonałości oka ludzkiego. Poprzez mieszanie różnych wartości poszczególnych składowych barw pozwala uzyskać wrażenie wyświetlania innego koloru niż składowe podstawowe. Oznacza to, że w oświetleniu LED RGB zastosowane są trzy diody w kolorach podstawowych lub tylko jedna, ale wielokolorowa z trzema czipami wewnątrz, które świecą w trzech kolorach podstawowych. Do tego dochodzi odpowiednie sterowanie ich jasnością.

 

Model czysto teoretyczny

Warto wiedzieć, że model barwny RGB jest modelem tylko i wyłącznie teoretycznym. Co to oznacza? W praktyce podczas generowania kolorów przez różne urządzenia korzystające z palety barw RGB może dojść do różnic odcieni pomiędzy urządzeniami. Dodatkowo, różnice te w przypadku oświetlenia LED mogą być wyraźniejsze również z powodu różnych proporcji jasności rzeczywistej poszczególnych składników barw w diodach. W rezultacie, różne taśmy LED RGB emitować będą różne odcienie kolorów. Ponadto, różnice w odcieniach mogą mieć miejsce także w obrębie jednej taśmy LED.

 

24-bitowa metoda opisu koloru

Obecne w systemie RGB diody LED sterowane są najczęściej cyfrowo przy pomocy modulacji PWM. W większości przypadków stosowana jest 24-bitowa metoda opisu koloru, w której na każdą z trzech barw składowych przypada 8 bitów. Oznacza to, że każda barwa składowa przyjąć może jedną z wartości w skali jasności od 0 do 255, przy czym wartość zero oznacza, że dany kolor nie świeci, a 255 – że świeci z maksymalną jasnością. Wymieszanie trzech barw składowych o różnych jasnościach pozwala uzyskać konkretne kolory. I tak na przykład zmieszanie kolorów R:255 G:0 B:255 da nam magentę (czyli kolor różowo-fioletowy), a R:255 i G:255 B:0 – kolor żółty. Natomiast równoległe i proporcjonalne zmniejszanie każdej wartości składowej daje zmianę jasności barwy.

8 bitowy charakter każdego koloru sprawia, że w urządzeniach opartych na systemach RGB zmiany natężenia powodować mogą pewne różnice w odcieniach ściemnianych barw. Są one jednak na tyle drobne, że nie stanowią dla nas najmniejszego problemu. Przy zmieniającej się jasności człowiek może nie być w stanie zauważyć różnicy w odcieniach koloru. Dopiero gdy zmienimy każdą z wartości o tyle samo kroków, zmieni się nie tylko jasność, ale i kolor.

 

Zastosowanie taśm LED

Taśmy LED dostępne są w sprzedaży (jak np. te http://greenie-world.com/pl/produkty/7-tasmy-led-i-akcesoria) w różnych długościach, szerokiej gamie barw, mocy a także rodzajów wodoodporności. Służą przede wszystkim do celów dekoracyjnych czy też eksponowania powierzchni przy pomocy światła. Sprawdzają się we wnętrzach różnego rodzaju.

 

Naświetlacze wielokolorowe RGB

Wielokolorowy naświetlacz RGB doskonale sprawdza się, gdy chcemy coś wyeksponować i wyróżnić kolorem. Można go wykorzystać do oświetlania różnych obiektów, w tym również budynków i witryn. Urządzenie zwykle wyposażone jest w sterownik w sterownik w postaci pilota, przy pomocy którego możemy w każdej chwili ustawić lub zmienić kolor, jego jasność, czy też program świecenia. Dobre naświetlacze charakteryzują się wysoką klasą wodoszczelności, dzięki czemu można używać ich na zewnątrz w każdych warunkach pogodowych.

[Głosów:44    Średnia:1.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here