Spiżarnia w domu – jak urządzić spiżarnię we własnym mieszkaniu?

0
4499

Domowa spiżarnia to niezwykle istotne pomieszczenie. Ważne, by znajdowała się w odpowiednim miejscu oraz była funkcjonalnie urządzona. Dzięki niej utrzymamy porządek w kuchni, dlatego w pierwszej kolejności musimy stworzyć odpowiedni projekt. Jak powinna wyglądać nasza spiżarnia?

Wielkość spiżarni w domu

Musimy na nią przeznaczyć co najmniej 2,5 metra kwadratowego. Dobrze, jeśli pomieszczenie ma kształt prostokątny lub kwadratowy, dzięki temu zagospodarujemy także ściany i zmieścimy więcej produktów spożywczych.

Półki ścienne powinny mieć szerokość około 40 centymetrów, by swobodnie móc układać produkty w dwóch rzędach, wypełniając każdą wolną przestrzeń. Jeśli zamierzamy wstawić do naszej spiżarni lodówkę, zamrażarkę, czy sprzęty porządkowe musimy wygospodarować co najmniej 60 centymetrów wolnej przestrzeni przy ścianie.

Najlepiej, gdyby półki znajdywały się w odległości około 100 centymetrów od siebie. Pamiętajmy, że my również musimy poruszać się po spiżarni swobodnie – obracać się, schylać, wnosić oraz wynosić większe rzeczy bez ryzyka wyrządzenia sobie krzywdy lub zdemolowania pomieszczenia.

Gdzie urządzić spiżarnię w domu?

Istnieje kilka opcji, z których możemy wybrać właściwą dla nas:

  • Spiżarnia w piwnicy – posiada masywne mury i podłogę wykonaną z materiału, który dobrze akumuluje ciepło. Jest to chłodniejsze pomieszczenie, w którym bez problemu możemy przechowywać żywność.
  • Spiżarnia przy garażu – dobre rozwiązanie dla osób, posiadających własny dom, w ten sposób będzie znajdowała się w wygodnym miejscu – po powrocie z zakupów możemy przełożyć towar od razu z samochodu do spiżarni. Dobrym rozwiązaniem są także spiżarnie umieszczone w przejściu między garażem, a kuchnią.
  • Spiżarnia przy kuchni – niezwykle wygodne rozwiązanie zwłaszcza podczas przygotowywania posiłków – szybko sięgniemy po potrzebne nam produkty. Możemy również przechowywać w niej gotowe potrawy, by nie stały na widoku.

Co przechowywać w domowej spiżarni?

Spiżarnia idealnie nadaje się do przechowywania produktów spożywczych wytworzonych samodzielnie, jak przetwory, sosy, dżemy, konfitury, kiszonki, czy kompoty. Możemy również umieścić w niej zapasy żywności, takie jak makarony, cukier, mąkę, napoje, przyprawy.

Jeśli posiadamy dosyć chłodną spiżarnię możemy w niej trzymać także warzywa i owoce, ciasta, wędzonki, czy karmę dla zwierząt. To także dobre miejsce, by ulokować w nim akcesoria i sprzęty kuchenne: mopy, szczotkę, chemię gospodarczą. Warto ją jednak oddzielić je od produktów spożywczych.

Jakie warunki powinny panować w spiżarni domowej?

Musimy zapewnić jej odpowiednią temperaturę, by przechowywana w niej żywność dłużej była świeża. Najbardziej optymalna temperatura to około 15 stopni Celsjusza, a wilgotność na poziomie 60 procent. By osiągnąć takie parametry nie instalujmy w spiżarni elementów systemu grzewczego.

Zadbajmy jednak o prawidłową wentylację – pomieszczenie powinno posiadać osobny kanał wentylacyjny, a także nawiewnik. Dobrze, jeśli nasza spiżarnia nie ma okien – światło słoneczne spowodowałoby wahania temperatury, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na żywność. Kolejną zaletą jest możliwość zagospodarowania całych ścian.

Kolejną sprawą, którą musimy jasno określić są nasze oczekiwania wobec tego pomieszczenia. Czy chcemy, aby nasza domowa spiżarnia przypominała dawne, tradycyjne miejsca, w których pachnie zdrową żywnością i pełno jej na półkach, czy też pomieszczenie to potrzebne nam jest do zlikwidowania nieestetycznych opakowań z widoku.

Jak wykończyć i wyposażyć naszą spiżarnię?

Warto pomyśleć o takim urządzeniu pomieszczenia, by w szybki i łatwy sposób móc ją posprzątać. Dobrze jest wyłożyć podłogę płytkami ceramicznymi i pomalować ścianę farbą lateksową. Są to powierzchnie szybko i łatwo zmywalne, dzięki czemu unikniemy kontaktu pożywienia z brudem.

Do naszej spiżarni zakupmy odpowiednią ilość półek i regałów, zadbajmy o to, by były odpowiednich rozmiarów oraz stabilne i solidnie wykonane. Najlepiej przymocować regały także do ściany, co zwiększy ich wytrzymałość. Jeśli nie posiadamy zbyt dużo miejsca w spiżarni możemy zastosować tak zwiany wyciąg, czyli wysoki regał z półkami, który poprowadzony jest po prowadnicy.

Możemy także zakupić regały z szufladami, w  których pomieścimy wiele drobiazgów. Przydadzą się również szafki i zawieszki. Zakupmy również różnych wielkości pojemniki, pudelka oraz kosze. Nie używajmy pojemników papierowych, lepiej zdecydować się na te wykonane ze szkła. Są bezpieczne, nie wchodzą w reakcje chemiczne z jedzeniem i chronią żywność przed wilgocią i wyschnięciem. Najczęściej decydujemy się na pojemniki z tworzywa sztucznego ze względu na ich niski koszt, zadbajmy jednak, by posiadały odpowiednie symbole i atesty, zezwalające na kontakt z żywnością.

Dobrze, jeśli opiszemy wszystkie słoiki, by wiedzieć co się w nich znajduje. Umieśćmy na nich również daty, od kiedy je przechowujemy. Produkty, takie jak jajka czy masło mogą być trzymane do 10 dni w chłodzie, wszelkie zaprawy do 12 miesięcy od przyrządzenia, konserwy do 10 miesięcy, kasze, mąki, makarony czy cukier do 6 miesięcy, natomiast nalewki oraz wina – do kilkunastu lat.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here