Rodzaje okien oraz ich wady i zalety

0
1824

Jedną z wielu decyzji związanych z budową domu jest wybór okien. Posiadają one istotne znaczenie dla całego budynku. Ich rolą jest bowiem wprowadzenie do pomieszczeń ciepła i światła słonecznego oraz zminimalizowanie strat związanych z ogrzewaniem. Na rynku istnieją różne modele stolarki okiennej różniące się określonymi parametrami. W artykule wyszczególniamy dostępne rodzaje okien, wskazując również na ich wady i zalety.

Rodzaje okien z uwagi na gatunek materiału

Biorąc pod uwagę najważniejsze kryterium, jakim jest typ surowca użytego do produkcji okien, wyróżnia się ich następujące rodzaje:

  • Okna plastikowe– wykonane z tworzywa PCV, które stanowią najpopularniejszą kategorię stolarki okiennej. Ich konstrukcja składa się z kilkukomorowych profili wzmocnionych komponentami ze stali ocynkowanej bądź włókna szklanego. Im większa liczba komór tym lepsze właściwości termoizolacyjne okna. Główne zalety okien PCV to: wysoka izolacyjność cieplna, przystępna cena, łatwa pielęgnacja i brak konieczności okresowej konserwacji. Podstawowym mankamentem jest z kolei spora wrażliwość plastiku na wysoką temperaturę, co może powodować zniekształcenia ramy. Innym minusem jest brak możliwości usunięcia ewentualnych defektów mechanicznych i zmiany koloru stolarki.
  • Okna aluminiowe– jak sama nazwa wskazuje, materiałem wykorzystywanym do ich produkcji jest aluminium. Dzięki lakierowaniu metodą proszkową można uzyskać dowolny kolor ramy o połyskliwej lub matowej powierzchni albo też strukturze imitującej drewno. Ten rodzaj okien znajduje zastosowanie w przypadku dużych przeszkleń, z uwagi na to, że użyty rodzaj surowca nie ulega odkształceniom oraz wykazuje wytrzymałość na korozję i niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Ponadto nie wymagają one konserwacji. Zasadnicze mankamenty tego rozwiązania to słabsze właściwości termoizolacyjne i brak opcji ich renowacji.
  • Okna drewniane wykonuje się z drewna klejonego warstwowo, a następnie pokrywa wysokogatunkowymi lakierobejcami albo farbami lazurowymi. Poza ochroną przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury lub wilgoć, technika ta pozwala uwydatnić naturalną barwę drewna. Inną zaletą stolarki drewnianej w porównaniu z plastikową jest znacznie dłuższa żywotność. Aby ją zagwarantować konieczna jest jednak systematyczna pielęgnacja i okresowa konserwacja okien.

Podział okien ze względu na inne kryteria

Jeśli chodzi o sposób otwierania stolarki okiennej najczęściej wybieranym modelem są okna uchylno-rozwierane. To rozwiązanie umożliwia całkowite otwarcie skrzydła do wewnątrz lub jedynie jego uchylenie od góry. Innym wariantem są okna przesuwane, które otwiera się z wykorzystaniem prowadnic. Tę opcję wykorzystuje się zwykle w przypadku drzwi balkonowych czy tarasowych. Najrzadziej możemy spotkać okna odchylne otwierane od dołu na zewnątrz, dzięki czemu możliwa jest wentylacja pomieszczeń podczas opadów deszczu.

Kolejnym wyróżnikiem jest liczba szyb. Chociaż standardem są okna dwuszybowe, coraz szersze zastosowanie (zwłaszcza w budownictwie pasywnym) znajdują okna trzyszybowe, które pozwalają uzyskać korzystniejszy bilans energetyczny budynku.

Jeszcze innym kryterium jest kształt ramy okiennej. Poza standardowymi rozwiązaniami, jakimi są prostokąty oraz kwadraty, w budynkach o oryginalnej stylistyce znakomicie będą się prezentowały okna łukowe. Z kolei modele trapezowe lub trójkątne idealnie sprawdzą się w przypadku domów o nowoczesnej architekturze.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here