Przestrzenie rekreacyjne na osiedlach mieszkaniowych

0
5743

Place rekreacyjne, do których zaliczamy przede wszystkim place zabaw, siłownie na powietrzu i boiska, spełniają bardzo ważną funkcję na osiedlach mieszkaniowych. Takie miejsca wypełnione zielenią, sprzętami do rekreacji i meblami użytkowymi sprzyjają nawiązywaniu kontaktów społecznych, a jednocześnie pomagają odpocząć i uprzyjemniają spędzanie czasu wolnego.

Funkcjonalnie zorganizowana przestrzeń rekreacyjna na osiedlu mieszkaniowym może stać się centrum życia społecznego. Aby takie miejsce przyciągało ludzi w każdym wieku, już w fazie projektowania należy uwzględnić potrzeby użytkowników, ich zainteresowania i preferencje. W tym celu warto zachęcić mieszkańców do udziału w planowaniu zagospodarowania terenu rekreacyjnego, co również przyczyni się do integracji lokalnej społeczności.

Place rekreacyjne a potrzeby mieszkańców

Place rekreacyjne powinny być dostosowane do potrzeb mieszkańców osiedla w każdym wieku, nie zapominając również o najmłodszych. Szczególnie ta ostatnia grupa jest bardzo wymagająca. Dzieci oczekują przede wszystkim rozrywki na placu zabaw, ale starsze osoby mają już inne potrzeby. Dla nich przestrzeń rekreacyjna powinna być głównie komfortowa, najlepiej otoczona zielenią, umożliwiająca także odpoczynek. Takie miejsca mogą być kameralne lub wypoczynkowe. Te pierwsze dają mniej możliwości w aranżacji ze względu na niewielką powierzchnię, można tam ustawić kilka ławek oraz donice ze stali nierdzewnej, wypełnione zielenią. Place wypoczynkowe wymagają dużej przestrzeni, ponieważ umieszcza się w nich wiele różnych sprzętów.

Na osiedlach, w pobliżu bloków, możemy znaleźć przestrzenie rekreacji czynne i bierne. Różnią się one między sobą oddaleniem od budynków mieszkalnych oraz natężeniem hałasu. Miejsca wypoczynkowe bierne są tworzone dla osób starszych, poszukujących ciszy i namiastki naturalnego krajobrazu, na przykład w postaci fontanny, drzew zapewniających osłonę przed słońcem czy kolorowych kwiatów. Natomiast place rekreacyjne czynne są tworzone dla dzieci, młodzieży oraz ludzi w średnim wieku, chcących aktywnie spędzać czas. W takim miejscu znajdziemy nie tylko urządzenia do zajęć ruchowych, ale również sprzęty rozrywkowe dla maluchów. Tego rodzaju place wymagają wyposażenia w meble użytkowe, jak ławki, kosze na śmieci oraz pojemniki na piasek i sól.

Zieleń w przestrzeni rekreacyjnej

Planując przestrzeń rekreacyjną na osiedlach mieszkaniowych, należy pamiętać o zieleni. Roślinność jest tam bardzo ważna, jednak nie powinna dominować, a jedynie uzupełniać kompozycję przestrzenną. Więcej zieleni może być tylko na kameralnych placach wypoczynkowych, ponieważ w tych miejscach jest ona bardziej oczekiwana przez użytkowników. Donice ze stali nierdzewnej wypełnione po brzegi kolorowymi, wiosenno-letnimi kwiatami sprawią, że przestrzeń przystosowana do odpoczynku będzie chętniej odwiedzana przez mieszkańców osiedla. Na placach rekreacyjnych, gdzie użytkownicy przychodzą spędzić czas aktywnie, roślinność powinna pełnić funkcję ozdobną. W takich miejscach bardziej przydatne są jednak ławki, kosze na śmieci czy stojaki rowerowe.

Planując przestrzeń rekreacyjną na osiedlach mieszkaniowych, należy pamiętać również o odpowiedniej lokalizacji i bezpieczeństwie użytkowników. Każdy plac zabaw, siłownia czy skwer musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, a jednocześnie uwzględniać poziom nasłonecznienia oraz kierunki wiatrów. Przede wszystkim jednak takie miejsce musi spełniać oczekiwania mieszkańców osiedla.

Więcej na: http://www.komserwis.pl/pl/produkty/donice.html

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here