Podkład pod panele – dlaczego jest potrzebny?

0
55696

Decydując się na wykończenie podłóg za pomocą paneli, należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego podkładu. Dlaczego jest to takie ważne? Czy mimo wszystko można ułożyć na posadzce panele, nie używając podkładów? Jakie podkłady najlepiej wybrać – odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Po co stosować podkład pod panelami?

Układane z paneli podłoża zwane są pływającymi, czyli nie posiadają stałego mocowania do podłoża i ścian. W związku z tym pomiędzy panelami a posadzką pozostaje wolna przestrzeń, w której gromadzi się powietrze – powierzchnia paneli nigdy nie będzie idealnie przylegała do posadzki w sposób idealny. Niewielkie szczeliny będą mogły powodować rozmaite uszkodzenia materiału – będzie on ciągle pracował, naprężał się, a przez to niszczał z biegiem czasu. Podkłady pod panele pozwalają na lepsze połączenie ze sobą dwóch podłoży – często wykonany jest z elastycznych materiałów, które wypełniają mikroszczeliny. W związku z tym pozwala zwiększyć trwałość całej konstrukcji i zapewnić jej prawidłowe działanie na długi czas. Dodatkowo zwiększa również izolację akustyczną w Twoim mieszkaniu, co przekłada się na komfort codziennego życia. Niektórzy jednak przez wzgląd na oszczędność decyduje się na położenie paneli bez podkładu – takie rozwiązanie przyspieszy konieczność wymiany paneli na nowe, dlatego oszczędność w tym przypadku jest jedynie pozorna.

Rodzaje podkładów podłogowych

Wybierając podkład podłogowy, można się spotkać z najróżniejszymi modelami, które jednak najczęściej można podzielić na podkłady naturalne oraz sztuczne. Szeroki wybór podkładów znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drewno-i-drewnopodobne/panele-podlogowe/podklady-pod-panele.html. Podczas kupowania materiału powinno się pamiętać o jednej zasadzie – aby na podłożach naturalnych, np. drewnianych, stosować pokłady naturalne, zaś na sztucznych, np. betonowych, naturalne lub sztuczne.

20-podklad-pod-panele-–-dlaczego-jest-potrzebny-3nością korka jest karton falisty, który ze względu na swoją niską odporność na niszczenie jest coraz rzadziej stosowany. Jest jednak niedrogi i nadaje się do stosowania wraz z ogrzewaniem podłogowym, ale nie zaleca się go stosować na nierównych podłożach. Na rynku dostępne są również płyty ekologiczne o wysokich parametrach izolacyjnych oraz skutecznie wyrównujące podłoże. Posiadają jednak także wady – są dość drogie, ulegają kruszeniu oraz mogą reagować na wilgoć, dlatego konieczne jest również stosowanie folii paroizolacyjnej.
20-podklad-pod-panele-–-dlaczego-jest-potrzebny-2a niszczenie. Dużo lepiej prezentują się płyty polietylenowe oraz polistyrenowe, których trwałość znacząco przewyższa piankę, posiadają różne grubości, co ułatwia ich dopasowanie do potrzeb oraz dobrze izolują dźwięki.

Wybór idealnego podkładu pod panele jest jednak indywidualną kwestią i zależy od wielu czynników, np. materiału zastosowanego na posadzce, nierówności powierzchni czy też chęci wyrównania poziomu podłóg w różnych pomieszczeniach.

[Głosów:43    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here