Pistolet natryskowy do farb i tynków – jak wybrać pistolet do malowania?

0
2054

Pistolety natryskowe to spore ułatwienie dla osób planujących prace malarskie lub tynkarskie. Pokrywanie ścian i sufitów za pomocą wałka lub pędzla jest czasochłonne i męczące. Planując prace remontowe warto zaopatrzyć się nawet w najtańszy model pistoletu, gdyż gwarantuje on szybsze i dokładniejsze rozprowadzenie emulsji po nawierzchni, którą należy pokryć.

Pistolety do malowania

Pistolet elektryczny jest urządzeniem wzorowanym na maszynach o dużej mocy i pojemności do zastosowań profesjonalnych lub przemysłowych, jak kompresor-sprężarka, czy aparat natryskowy grawitacyjny. Pistolet natryskowy elektryczny jest tańszym odpowiednikiem, mniejszym i bardziej poręcznym do użytku amatorskiego, sprawdzającym się remontach czy modernizacjach pomieszczeń domowych lub gospodarczych. Pistolety na malowania natryskowego zbudowane są z pompy tłokowej i zbiornika na farbę oraz wyposażone są w dyszę zakończoną zmieniającą postać farby do konsystencji aerozolu i w zależności od zakończenia, rozprowadzają materiał w strumieniu płaskim lub okrągłym, równomiernie pokrywając powierzchnię. W zależności od typu urządzenia, zbiornik na farbę może być zamontowany na górze lub pod spodem.

Pistolety bezpowietrzne

W pistoletach bezpowietrznych zostały zastosowane inne rozwiązania konstrukcyjne – elementem odpowiedzialnym za zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w przepływie farby jest pompa, zamiast sprężarki, jak w tradycyjnych modelach. Wpływa to wydajność użytkowania zapobiegając stratom materiału w wyniku rozpryskiwania się wokół pistoletu. Teoretycznie pistolet bezpowietrzny może być użyty zarówno do farb jak i tynków, w praktyce jednak warto przetestować czy moc pompy będzie odpowiednia  do zastosowania materiałów o większej gramaturze i lepkości.

Pistolety tynkarskie

Pistolety do tynkowania nie odbiegają wyglądem od pistoletów służących do malowania. Niejednokrotnie jedno urządzenie pozwala na na umieszczenie w zasobniku zarówno farby jak i masy tynkarskiej. Istotne znaczenie ma moc pistoletu natryskowego, która powinna umożliwić rozprowadzanie gęstego i lepkiego materiału pod odpowiednim ciśnieniem.  Moc to musi być większa, niż w przypadku malowania farbą. Dla komfortu pracy pistoletem tynkarskim ważne jest także  zastosowanie dyszy o większej przepustowości.

Jak używać pistoletu?

Pistolety natryskowe to nieskomplikowany sprzęt, obsługę którego w krótkim czasie po zapoznaniu i przetestowaniu, opanuje każda osoba. Do zbiornika na farbę należy wlać wcześniej rozcieńczoną do idealnej lepkości emulsję (zbyt rzadka będzie pozostawiać smugi na ścianie, zbyt gęsta – przytka dyszę). Należy przygotować ilość farby potrzebną do wymalowania od razu całej powierzchni bez dokonywania przerw.  Następnie po podłączeniu kompresora, należy ustawić standardowe ciśnienie – 3 bary, po czym dokręcić zawór i urządzenie jest gotowe do pracy. Odległość robocza między końcówka dyszy, a ścianą powinna wynosić ok. 20 cm, a pistolet przysuwany w linii prostej.

Czyszczenie pistoletu natryskowego

Pistolet natryskowy, podobnie jak i każde urządzenie wykorzystywane do prac budowlanych, należy oczyścić zaraz po zakończonej pracy. Pominięcie tego etapu lub zbytnie zwlekanie, spowoduje zaschnięcie użytych farb lub mas, przez co późniejsze próby czyszczenia okażą się niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe. Po skończonej pracy wystarczy przepłukać pistolet (nie wolno zanurzać) czystą wodą lub rozpuszczalnikiem (w zależności od użytej bazy materiału) usuwając pozostałości emulsji. Następnie napełnić  zbiornik cieczą (woda lub rozpuszczalnik), włączyć pistolet  i rozpylać aż do momentu, kiedy wydostający się roztwór będzie bezbarwny. Jako ostatnie należy zdemontować i wyczyścić dyszę oraz głowicę.

Poradę o pistoletach natryskowych dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi akcesoriami do malowania.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here