Pergola ogrodowa – najważniejsze informacje

0
5911

Pergola ogrodowa to element małej architektury, który stale zyskuje na popularności. Czym charakteryzują się takie konstrukcje? Jak poprawnie wykonać projekt pergoli ogrodowej? Jakie są skuteczne sposoby na właściwe zabezpieczenie tych elementów?

Czym cechuje się pergola ogrodowa?

Warto wiedzieć, że pergola to element architektury, który dzieli na przykład przestrzeń ogrodu czy tarasu. To konstrukcja składająca się z podwójnego szeregu słupów oraz rusztu, który jest na nich wsparty. Wyróżniamy różne rodzaje pergoli ogrodowej. Elementy małej architektury mogą być na przykład wolnostojące. Nie brakuje też osób, które opierają tę konstrukcję na przykład o ścianę budynku itp. Przed jej stworzeniem warto zatem zastanowić się, która opcja będzie najlepsza. Pergole poprawiają walory estetyczne ogrodu. Pomagają też odpowiednio eksponować rośliny, a także zasłaniać pewne części ogrodu (które nie są do końca reprezentatywne). Nic więc dziwnego, że nie brakuje osób, które chętnie decyduje się na takie elementy.

Jak wykonać projekt?

Co zrobić, aby projekt był profesjonalny? Między innymi warto wziąć pod uwagę obciążenia poziome. Są one powodowane przez wiatr, który napiera na gąszcz pędów i liści. Co jeszcze jest istotne? Między innymi analiza obciążeń pionowych. Wynikają one między innymi z ciężaru elementów konstrukcyjnych czy ciężaru roślin. Pamiętajcie, aby analizować nie tylko obecną sytuację. Warto również pomyśleć, jak to będzie wyglądało wtedy, kiedy na przykład spadnie duża ilość twardego, ciężkiego śniegu itp. Ważną rolę w całym projekcie odgrywają słupy podtrzymujące elementy poziome. Można zdecydować się między innymi na słupy drewniane. Popularne są również części murowane z cegieł lub kamieni, betonowe zbrojone czy pokryte specjalną okładziną. Można zdecydować się również na elementy metalowe.

Sposoby na odpowiednie zabezpieczenie pergoli

Chcecie skutecznie zabezpieczyć pergolę ogrodową? Macie elementy metalowe, które nie zostały wykonane z nierdzewnych stopów? W takim razie trzeba zastosować powłokę antykorozyjną – jeszcze przed zmontowaniem. Natomiast po zakończeniu wszystkich prac warto sprawdzić i ewentualnie uzupełnić ubytki. Pergole drewniane można zaimpregnować tak naprawdę jeszcze przed rozpoczęciem budowy podpory. Sprawdza się tutaj metoda ciśnieniowa. W innym wypadku trzeba użyć dobrej jakości impregnatu.

Dobrze jest systematycznie sprawdzać zwiększające się obciążania, aby w razie czego wzmocnić całą konstrukcję. Jest to ważne tak naprawdę biorąc pod uwagę każdy rodzaj pergoli ogrodowej czy tarasowej.

Artykuł został opracowany przy współpracy z firmą SURMA Systemy osłon.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here