Ogrzewanie podłogowe – na co zwracać uwagę?

0
4296

Ogrzewanie podłogowe to świetna alternatywa dla zajmujących miejsce w domu grzejników i rozwiązanie nie tylko „miłe dla stóp”, ale także dla środowiska naturalnego i dla portfela, bo zapewnia nawet 30% oszczędność energii cieplnej w stosunku do tradycyjnego systemu grzewczego. Jak zrobić ogrzewanie podłogowe, na co zwracać szczególną uwagę i co lepiej wybrać – ogrzewanie podłogowe elektryczne czy może to wodne? Oto kilka przydatnych podpowiedzi…

System ogrzewania podłogowego – nie bez powodu – cieszy się coraz większą popularnością. Stosuje się go zarówno w całym domu, jak i tylko w wybranych pomieszczeniach. Instalacja taka nie jest – co prawda – najtańszym rozwiązaniem, ale efekty jej działania to później rekompensują z nawiązką. Ciepło rozprowadzane jest w pomieszczeniu równomiernie, co zapewnia duży komfort przebywania w nim, a także oszczędność energii cieplnej na poziomie 20 – 30%. Dodatkowo, zyskuje się na przestrzeni w domu, bo nie ma konieczności montowania w każdym wnętrzu grzejników. Wiele osób bardzo ceni sobie również „to przyjemne ciepełko” odczuwane pod stopami dzięki ogrzewaniu podłogowemu. Jeśli wiec kogoś nie przeraża wizja remontu mieszkania lub na przykład jest właśnie na etapie budowy domu, zdecydowanie warto rozważyć opcję instalacji ogrzewania podłogowego – we wszystkich lub tylko w wybranych pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na ogrzewanie podłogowe?

  • Należy upewnić się, że technicznie nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o montaż tego typu ogrzewania. Chodzi na przykład o wytrzymałość stropu, który musi utrzymać dodatkowe obciążenie w postaci całej instalacji grzewczej pod podłogą.
  • Warto zweryfikować też, czy pomieszczenia, w których ma działać ogrzewanie podłogowe są dostatecznie docieplone i nie ma ryzyka strat energii (na przykład z powodu dużych i nieszczelnych okien czy nieocieplonych, nieizolowanych ścian).
  • Trzeba zwrócić uwagę na umeblowanie wnętrza. Jeśli podłoga w danym pomieszczeniu jest zbyt gęsto zastawiona meblami i innymi sprzętami, znacznie zmniejsza się wydajność ogrzewania podłogowego.
  • Nie można też pominąć kwestii pokrycia podłogi. Jeśli położone są tu kamienne lub ceramiczne płytki – świetnie, bo takie posadzki sprawdzają się najlepiej, jako te przewodzące ciepło i nieulegające odkształcaniu pod jego wpływem. Jeżeli natomiast na podłodze jest parkiet lub panele, w większości przypadków odradza się stosowanie podłogowego ogrzewania.
  • Powinno się także zwrócić uwagę na optymalny dla ogrzewania podłogowego wybór rodzaju systemu grzewczego. Jeśli najważniejsze jest obniżanie kosztów eksploatacyjnych i stosuje się w domu pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe stanowi wybór idealny. Jeżeli natomiast w grę wchodzi tradycyjny kocioł grzewczy, ogrzewanie podłogowe nie jest optymalną opcją.
  • Na koniec pozostaje jeszcze decyzja – ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne a wodne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to system składający się ze specjalnych mat grzejnych układanych pod podłogą oraz regulatorów mocy. Maty układa się w kleju bezpośrednio pod płytkami albo zalewa betonem przy formowaniu podłogi. Ten rodzaj ogrzewania szczególnie poleca się do łazienek i kuchni, szczególnie wtedy, gdy nie planuje się ogrzewania podłogowego montować w całym domu, a tylko w wybranych strefach.

Wodne ogrzewanie podłogowe natomiast instaluje się zazwyczaj wtedy, gdy ma ono obejmować całe mieszkanie czy wszystkie pomieszczenia w domu. Na system ten składają się urządzenia do podgrzewania i rozprowadzania wody w instalacji oraz rury (umieszczane w warstwie betonu pod podłogą), które tę instalacje tworzą.

Jak korzystać z ogrzewania podłogowego, aby było opłacalne?

O tym, co na ogrzewanie podłogowe ma największy wpływ, była już częściowo mowa (aranżacja podłogi, stopień jej zastawienia meblami etc.), ale to nie wszystko. Na efektywność ogrzewania podłogowego elektrycznego wpływają także inne czynniki…

  • Właściwe dobranie mocy maty grzejnej względem ogrzewanej przez nią powierzchni. Jeśli moc jest za duża, niepotrzebnie zużywa się prąd.
  • Odpowiednia jakość regulatora mocy (programatora temperatury) i właściwe ustawienie go. Zgodnie z zaleceniami w przypadku mat grzejnych, jest to 20˚C, które uznaje się za całkowicie komfortowe w pomieszczeniu, w którym ciepło rozprowadzane jest równomiernie dzięki ogrzewaniu podłogowemu. Ustawianie wyższej niż zalecana temperatury jest nieefektywne.

Podłogowe ogrzewanie wodne jest zazwyczaj tańsze w eksploatacji w porównaniu z tym elektrycznym, dlatego między innymi właśnie ten wybór jest lepszy, gdy instalacja ma obejmować cały dom, a nie tylko jedno czy dwa pomieszczenia.

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe?

Montaż instalacji wodnego ogrzewania podłogowego w całym domu to sporo pracy, ale już na przykład samodzielny montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego w niewielkim pomieszczeniu, jakim jest łazienka… jest absolutnie osiągalną rzeczą nawet dla laików w tym temacie. Pomagają w tym cenne porady fachowców dostępne choćby na YouTube – Jak zrobić ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Tu kupisz niezbędne narzędzia i elementy ogrzewania podłogowego www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/ogrzewanie-podlogowe,a2061.html

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here