Odzież robocza – komfort i ochrona w czasie wykonywania zawodowych obowiązków

0
706

Zgodnie z przepisami polskiego prawa i zasadami BHP, odzież robocza musi zapewniać komfort podczas realizacji wykonywanych obowiązków zawodowych, ale dawać też optymalną ochronę. Wszelkie elementy garderoby powinny być dobrane indywidualnie, uwzględniając charakter pracy oraz warunki w miejscu jej wykonywania. Odzież robocza i odzież ochronna muszą wykazywać odpowiednie właściwości, a za jej dostarczenie osobom zatrudnionym odpowiada pracodawca.

Właściwości odzieży roboczej

Odzież, którą ma na sobie pracownik, musi przede wszystkim zabezpieczać ciało przed działaniem ewentualnych czynników szkodzących. W skład takiego ubrania wchodzą nie tylko specjalne spodnie, bluzy czy kurtki, ale również buty, nakrycia głowy czy rękawice na dłonie. Pracownik powinien być odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wysokich albo niskich temperatur, działaniem wody, substancji chemicznych, w tym żrących czy przed działaniem ognia. Co więcej, odziez BHP ma zabezpieczać poszczególne partie ciała przed uszkodzeniem i urazami mechanicznymi. Trzeba również dodać, że oprócz swoich właściwości w zakresie ochrony, ubranie pracownika musi dawać mu optymalną wygodę, aby powierzone obowiązki zawodowe mógł on wykonywać sprawnie i wydajnie.

Poszczególne elementy odzieży roboczej

Wszystkie elementy ubrania roboczego muszą być dobrane, uwzględniając rodzaj pracy oraz trudne warunki, w jakich praca zostaje wykonywana. Odzież musi charakteryzować się najlepszą jakością wykonania oraz materiałem o odpowiednich właściwościach. Ma być odporna na zniszczenie i musi chronić ciało pracownika albo zapobiegać jego zabrudzeniu. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy ochronne, takie jak kaski, gogle, rękawice, buty, elementy usztywniające w newralgicznych partiach ciała. Specjalne ubrania ochronne do pracy muszą posiadać specjalne certyfikaty jakości oraz atesty. Należy je nabywać w specjalnych sklepach z takim asortymentem. Za dostarczenie ubrań do pracy w specjalnych warunkach odpowiedzialny jest pracodawca. Pracownik może sam kupić poszczególne elementy odzieży, ale pracodawca jest wtedy zobowiązany do zwrotu wszystkich kosztów tego rodzaju inwestycji.

Właściwe warunki pracy

Odzież robocza to nie wszystko, aby zapewnić najlepszą ochronę i bezpieczeństwo pracownika. Miejsce wykonywania zawodowych zadać musi być właściwie przygotowane, tutaj uwzględnia się również aspekty zachowania odpowiedniej higieny, a w licznych przypadkach wręcz sterylności. Co więcej, w miejscu pracy powinny być właściwe oznakowania, regulamin oraz tablice informacyjne, a każdy pracownik musi przejść odpowiednie szkolenie, również z zasad BHP. Jeśli pracodawca zbagatelizuje takie wytyczne, to on jest odpowiedzialny za ewentualne wypadki w miejscu pracy i podlega karze. Kara grzywny zostanie na niego nałożona również w przypadku rutynowych kontroli i wykrycia najmniejszych nieprawidłowości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here