Odkurzacz nie musi hałasować. Jak wybrać cichy model?

0
14698

Wielu z nas odkurzacz kojarzy się z głośnym urządzeniem, którego nie powinno się używać w porze ciszy nocnej. Rzeczywiście, niektóre modele potrafią hałasować, co przy zwykłym sprzątaniu w ciągu dnia nie ma dużego znaczenia, ale mała emisja dźwięków silnika to komfort, na który warto sobie pozwolić. Dzisiaj na rynku dostępnych jest coraz więcej cichych odkurzaczy, których praca jest ledwo słyszalna, a tym samym mało uciążliwa dla domowników – na pewno docenią je rodzice małych dzieci, którzy mają wolny czas na sprzątanie tylko wtedy, gdy maluch śpi, a także każdy, kto nie przepada za hałasem. Jak zatem wybrać cichy odkurzacz?

Poziom hałasu

Poziom emisji dźwięków zależy przede wszystkim od napędu urządzenia, a także obiegu powietrza, a ponadto izolacji akustycznej obudowy – w przypadku, gdy urządzenie ma być ciche, wówczas producenci kładą nacisk na te właśnie elementy konstrukcji, aby podczas odkurzania nie emitował on zbyt wiele hałasu. Każdy odkurzacz emituje jednak określone dźwięki, dlatego też w celu określenia poziomu ich hałasu wprowadzono klasy głośności urządzeń z oznaczeniem w decybelach.

Klasy głośności urządzeń domowych:

  • A – głośność do 45 dB – bardzo ciche

  • B – głośność 45-55 dB – ciche

  • C – głośność 55-75 dB – słyszalne

  • D – głośność 75-85 dB – głośne

  • E – głośność 85-95 dB – bardzo głośne

  • F – głośność od 95 dB – hałaśliwe

Odkurzacze, które zaliczają się do klas D, E oraz F, przy długotrwałym użytkowaniu mogą być szkodliwe dla słuchu. Dla porównania 50 dB to poziom odgłosu szumu w biurach, 80 dB to hałas głośnej muzyki w pomieszczeniach, a 100 dB – motocykla bez tłumika.

Jak wybrać najlepszy model?

Dobór odpowiedniego odkurzacza nie powinien być problemem – zgodnie z unijnym prawem producenci muszą umieszczać na etykietach artykułów gospodarstwa domowego informacje o tym, jaką ilość decybeli emituje dany model. Jako że etykietki są ujednolicone, można wtedy szybko porównać parametry techniczne kilku modeli, aby znaleźć dla siebie cichy odkurzacz, który dodatkowo zapewni optymalną jakość pracy.

W przypadku odkurzaczy najwięcej cichych modeli emituje około 60-65 dB. To dobry wynik, ponieważ przeciętnie zwykłe odkurzacze hałasują na poziomie 75-85 dB, dlatego też różnica ta jest bardzo zauważalna. Cichym odkurzaczem można wtedy posługiwać się bez problemu podczas ciszy nocnej czy też w sytuacji, gdy w pokoju obok śpi dziecko. Warto przy tym pamiętać, że poziom głośności odkurzacza zależny jest od jego intensywności ssania i mocy, którą w dzisiejszych modelach można regulować – producenci podają maksymalną wartość, dlatego też przy odkurzaniu na niskiej mocy będą one jeszcze cichsze – różnica wynosi wtedy zwykle około 5 dB.

Jeżeli wobec tego zależy ci na odkurzaniu w ciszy, w taki przypadku odkurzacze o obniżonej emisji hałasu są najlepszym wyborem – dzisiaj w swoich ofertach posiada je wielu producentów, dlatego warto zainteresować się nimi bliżej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w serwisie internetowym Idealny Odkurzacz.

[Głosów:32    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here