Narzędzia pomiarowe dla spawaczy – porady dla początkujących

0
4049

Aby mieć pewność, że spawanie zostało wykonane zgodnie ze specyfikacjami, zwykle wymaga się od spawacza skorzystania z odpowiednich narzędzi pomiarowych, aby z ich pomocą udokumentować parametry, które zostały użyte. W odniesieniu do spawania łukowego główne parametry, o jakich mowa są następujące:

  • Natężenie prądu,
  • Napięcie łuku,
  • Prędkość spawania.

Te parametry mogą być wykorzystane do obliczania ciepła wejściowego, które pochodzi z energii łuku. Warto na ten temat uzyskać więcej informacji, aby udoskonalić swoją technikę spawania.

Pozostałe parametry, które można zmierzyć i zapisać są następujące:

  • Prędkość podawania drutu (dla MIG / MAG) i inne procesy z tym związane
  • Szybkość przepływu gazu (osłona, podłoże i osocze)
  • Temperatura (obróbka cieplna wstępna, między przebiegiem i spoiną po spawaniu)

W większości przypadków średnie wartości parametrów w czasie spawania mogą być rejestrowane i wykorzystywane do obliczania ciepła. W tym celu można użyć prostego miernika, ale w przypadku zapewnienia jakości należy posiadać udokumentowane wartości. Istnieje wiele instrumentów, które zostały specjalnie zaprojektowane w tym celu – jednym z nich jest spoinomierz. Zazwyczaj dostarczają papierowy wydruk o średnich wartościach w ciągu sekundy. Niektóre z tych przyrządów umożliwiają obliczanie długości łuku (kJ / mm) na bazie długości spoiny.

Czym dokładnie jest spoinomierz?

Dobrej jakości spoinomierz pozwala na niespotykaną dokładność uzyskanych danych, jak również na szybki pomiar spoiny. Aby był wysokiej jakości, powinien być wykonany ze stali nierdzewnej o optymalnej grubości. Musi to być również stal o dużej odporności na rdzę i zginanie. Dobrze jest, gdy jego ostrza są odpowiednio wykręcone w celu usunięcia ostrych krawędzi. Wszystkie wymiary i cyfry winny być wygrawerowane na powierzchnię dla łatwiejszego ich odczytania.

Jak go zastosować?

Spoinomierz należy ułożyć na krawędzi pojedynczego łuku odpowiednio w stosunku do materiału, aby końcówka ostrza dotykała elementu pionowego. W momencie, gdy końcówka dotknie pionowego elementu, wskazany jest rozmiar spoiny.

Inne pomiary

Podczas pomiaru napięcia i prądu ważne jest, aby to zrobić poprawnie. Odpowiednio dobrana technika pomiarowa jest tutaj wiążąca. Pomiar napięcia jest nieco trudniejszy niż pomiar spoiny, ponieważ napięcie zależy od miejsca podłączenia. Dla poznania prawdziwego napięcia łuku, ważne jest, aby mierzyć jak najbliżej łuku. W przypadku MIG / MAG i połączenia na rolkach napędowych będzie nieco łatwiej, jednakże napięcie mierzone w spawaniu łukowym musi być zmierzone na zaciskach źródła zasilania, gdzie dokładnie jest uzależnione od długości i średnicy przewodów spawalniczych oraz wielkości prądu spawania. Należy też zwrócić większą uwagę przy pomiarze napięcia łuku w spawaniu TIG, ponieważ tam wysokie napięcie stosowane do rozruchu łuku może spowodować uszkodzenie oprzyrządowania-chyba, że jest ono specjalnie zaprojektowane do monitorowania łuku.

Aby uzyskać więcej informacji, najlepiej jest wziąć udział w specjalnych szkoleniach lub zasięgnąć porady u bardziej doświadczonego kolegi.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here