Nie ulega wątpliwości, że aranżacja sypialni to czasochłonny proces. Pomieszczenie to służy głównie do relaksu i odpoczynku. Dlatego, kluczowym aspektem jest wybór odpowiednich mebli. Nadrzędnym elementem, bez którego sypialnia nie mogłaby istnieć, jest łóżko. Zdrowy sen jest podstawą dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Wybór łóżka to kwestia indywidualna, aczkolwiek w każdym przypadku wiąże się z wieloma dylematami – co do wymiarów, materiału wykonania oraz stylu wnętrzarskiego. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni ? W poniższym artykule przedstawimy Ci wszystkie niezbędne przy wyborze mebla czynniki.

Podstawowe kryteria podczas wyboru łóżka

Wbrew pozorom wybór łóżka to niełatwe zadanie. Z uwagi na fakt, iż w sypialni spędzamy jedną trzecią swojego życia, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych detali. Na wstępie należy określić rozmiar mebla. Producenci zwykle nie odbiegają od norm, przez co klienci mogą wybrać standardowe wymiary, które nie stanowią problemu w eksploatacji. Do standardowych długości należą wymiary: 160, 180 i 200 cm. Aby dobrać idealne parametry mebla, należy dodać 15 cm do swojego wzrostu. Powszechnie uważa się, że im większe łóżko, tym większa swoboda ruchów i komfort użytkowania. Wskazane jest także uwzględnienie wysokości mebla. Obecnie do najpopularniejszych należą niskie modele, które optycznie powiększają pokój. Jednak, warto pamiętać, że w momencie, gdy wybieramy mebel z przeznaczeniem dla osoby starszej, wskazane jest rozważyć opcję nieco wyższych modeli. Najlepiej sprawdź ofertę sklepu dysponującego szeroką ofertą łóżek do sypialni, dzięki temu będziesz mógł wybierać spośród wielu wzorów i typów mebli.

Kolejnym ważnym aspektem to konstrukcja, na której oparty jest stelaż. Podstawa łóżka zawiera 4 nogi, które połączone są ze sobą za pomocą drewnianych desek bądź specjalnych płyt. Solidny sposób wykonania i najwyższy jakościowo materiał, są gwarantem stabilności i wytrzymałości konstrukcji. W przypadku stelaża, klient ma do wyboru dwa rodzaje wykonania: drewniany i metalowy. Do najczęściej wybieranych zalicza się stelaż z drewna, bowiem łatwo wpasowuje się do każdego wnętrza. Metalowy wprowadzi nieco chłodniejszy klimat do naszej sypialni.

Materac

Nie ulega wątpliwości, że sen odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Zdrowy sen zapewnia stuprocentowy odpoczynek, dzięki któremu dostarczana jest energia na cały dzień. Niezbędnym elementem, który odpowiedzialny jest za komfortowy wypoczynek to optymalnie dobrany materac. Jego twardość powinniśmy dobierać zgodnie z indywidualną wagą. Dla osób ważących w przedziale od 60 do 80 kg zaleca się wybór twardości H1 bądź H2, zaś powyżej 80 kg – H3. Najtwardszy – H4 został stworzony z myślą o ludziach otyłych, których masa ciała przekracza 110 kg. Materace dzielą się na jednolite lub dwuczęściowe. Dwuczęściowe zaprojektowane zostały w głównej mierze dla osób, których znacząco różni masa ciała. Decydując się na materac złożony z dwóch części, należy zwrócić uwagę, aby oba miały zbliżone do siebie parametry. Należą do nich szerokość, długość oraz wysokość.

Oparcie

Przy zakupie łóżka do sypialni należy zastanowić się także nad oparciem. Jeśli lubisz spędzać czas w łóżku czytając książki lub oglądając filmy, warto rozważyć opcję z oparciem. Wysoki zagłówek sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przytulne, a dodatkowo ochroni ścianę przed ewentualnymi zabrudzeniami.

Rodzaje łóżek

Klasyczne łóżko składa się z podstawowych elementów, do których należą: rama, stelaż oraz materac. Design mebla powinien być uzależniony przede wszystkim od aranżacji wnętrz sypialni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli łóżek. Począwszy od zwykłych tradycyjnych, poprzez nieco bardziej ekstrawaganckie, aż do skóropodobnych. Warto pamiętać, że wśród elementów wyposażenia domu, mebel ten ma szczególną wartość.

Drewniane

Łóżko drewniane z uwagi na swój klasyczny wygląd, z pewnością wpasuje się do każdego rodzaju sypialni. Naturalne drewno w wspaniały sposób komponuje się z wszelkimi stylami. Mebel może być wykonany z różnego gatunku surowców, co w głównej mierze decyduje o jego wytrzymałości. Do najpopularniejszych należą: buk, dąb, olcha i sosna. Najbardziej najtrwalszym surowcem jest niewątpliwie drewno dębowe i bukowe. Warto wspomnieć, iż łóżka drewniane są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, przez co często  służą długie lata, bez wyraźnych oznak użytkowania. Co więcej, klient względnie do swoich potrzeb może dobrać zagłówek, szuflady na pościel bądź inne elementy, które usprawnią funkcjonalność mebla.

łóżko drewniane

Tapicerowane

Łóżka tapicerowane, podobnie jak drewniane są ponadczasowe, tak więc wpasują się w wygląd każdego pomieszczenia. Jego bazą jest drewno, które zapewnia stabilność i wytrzymałość. Najistotniejszą zaletą tego typu łóżek jest kolorowa różnorodność tkanin, którą możemy wykorzystać w celu obicia zewnętrznego mebla. Kolorowy akcent tapicerki, różnobarwne poduszki bądź inne stylowe dodatki niewątpliwie nadadzą charakteru Twojej sypialni. Ponadto łóżko tapicerowane nie posiadają ostrych wykończeń, co zmniejsza ryzyko ewentualnych urazów. Oprócz tego, bardzo łatwo usunąć wszelkiego rodzaju plamy czy zanieczyszczenia z tapicerki. Wystarczy jedynie ciepła woda i ściereczka. Budowę oraz wygląd mebla można w pełni dostosować do indywidualnych potrzeb klienta.

łóżko tapicerowane z wezgłowiem

Kontynentalne

Łóżka kontynentalne należą do jednych z najwyższych łóżek na rynku. Dzięki drewnianej skrzyni umieszczonej pod meblem, jego wysokość mebla sięga ok. 70 cm nad podłogą. Sprawia to, iż jest on bardzo wygodny w użytkowaniu, szczególnie dla osób starszych. Umożliwia bezproblemową zmianę pozycji z leżącej na stojącą i odwrotnie. Oprócz bazowych elementów, mebel składa się ze szczytu górnego (określanego jako wezgłowie) i dolnego. Uzupełnieniem całości konstrukcji jest wypełnienie drewnianej skrzyni sprężynami bonelowymi. Dzięki temu nacisk ciała na sprężyny jest rozmieszczony równomiernie, na całej powierzchni mebla. Warto zaznaczyć, iż łóżko w całości pokryte jest tapicerką, która ujednolica zabudowę z materacem, przez co całość wygląda bardzo efektownie.

Z wezgłowiem

Nowoczesnym dopełnieniem wszelkiego rodzaju łóżek jest wezgłowie. Element ten powstał nie tylko z uwagi na gustowną aranżację wnętrz, ale również, aby zapewnić komfort podczas wypoczynku. Miękkie oparcie gwarantuje użytkownikowi stuprocentową wygodę. Ponadto wezgłowie chroni od zimnej ściany. Oprócz tego, łóżko z wezgłowiem jest doskonałym elementem dekoracyjnym, który bez wahania nada sypialni  przytulnego klimatu. Wedle uznania, oparcie może być wykonane zarówno z materiałów tapicerskich jak również skórzanych. Istotną zaletą tego rodzaju mebli jest fakt, iż nie sprawiają problemu w utrzymaniu czystości. Dodatkowo są odporne na liczne przetarcia czy zabrudzenia. Nie ulega wątpliwości, że ten detal ma znaczący wpływ na wygodę płynącą z odpoczynku.

łóżko z wezgłowiem na ścianie

Wodne

Łóżka wodne zostały zaprojektowane w oparciu o najnowsze technologie. Do ich produkcji używane są najwyższej jakości materiały, które zapewniają użytkownikowi niepowtarzalną wygodę oraz bezpieczeństwo. Oprócz pięknego wyglądu, meble tego rodzaju mają wiele zdrowotnych zalet. Woda, która znajduje się we wnętrzu materaca umożliwia dopasowanie powierzchni do dowolnej pozycji, którą aktualnie przyjmuje człowiek. Dzięki temu, że woda odciąża kręgosłup, wyeliminowane są wszelkie bóle kostno-stawowe. Ponadto fale, które niejako przechodzą przez materac, znacząco poprawiają krążenie. Mebel jest odpowiedni dla alergików.

Podsumowanie

Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w naszym domu. Z uwagi na fakt, iż każdy człowiek potrzebuje zdrowego i dobrego snu, wybór odpowiedniego mebla nie należy do prostej sprawy. Najlepiej, aby wszystkie parametry dobrać indywidualnie do swoich potrzeb, tak, aby ten element wyposażenia wnętrz mógł z pewnością posłużyć na długie lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here