Łazienka dla seniora: jak urządzić bezpieczną łazienkę dla starszej osoby?

0
7738

Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Codziennie spędzamy w niej wiele czasu, dbając o naszą higienę. Szczególnie jest to ważne w przypadku osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się.

Jak ułatwić korzystanie z łazienki seniorom?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym z łatwością dostosujemy naszą łazienkę pod osoby starsze,  a to pozwoli im z łatwością obsługiwać wszystkie sprzęty, czując się przy tym bezpiecznie i komfortowo.

Statystyki wykazują, iż prawie 50% wypadków osób starszych ma miejsce w domu. Często przyzwyczajeni są do swojej przestrzeni i nie zwracają uwagi na to, że z wiekiem coraz trudniej wykonać im niektóre czynności. To tyczy się także łazienki – często zostawiamy mokrą podłogę po kąpieli, dywaniki łazienkowe są śliskie, a wanna zbyt niewygodna, by do niej wejść i usiąść.

Kabina prysznicowa dla starszej osoby – wielkie ułatwienie

Nawet, jeśli całe życie posiadaliśmy wannę, musimy liczyć się z tym, że dla osoby starszej o wiele wygodniejsza będzie kabina prysznicowa. Ludziom często wydaje się, że to wanna jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ o wiele łatwiej jest siedzieć osobie starszej podczas mycia się. Owszem, lecz największą trudność sprawia wchodzenie do niej oraz wychodzenie z niej.

Pomimo specjalnie zamontowanych uchwytów bezpieczeństwa istnieje ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Co więcej, siedzenie w wannie wymaga całkowitego kucnięcia, co może być problematyczne dla osób starszych mających problem z kolanami. Dlatego właśnie o wiele bezpieczniejszym wariantem jest zamontowanie kabiny prysznicowej.

Taka kabina także powinna być odpowiednio dostosowana poprzez następujące elementy:

  • Nie może ona posiadać wysokiego progu, by osoba starsza nie miała tego samego problemu z wchodzeniem i wychodzeniem, jak w przypadku wanny. Najlepiej brodzik zastąpić odpływem w posadzce.
  • By osoba starsza miała także możliwość umycia się w wygodnej pozycji możemy zamontować specjalne siedzisko, które nie tylko da jej komfort, ale także wyeliminuje ryzyko upadku przez stratę równowagi. Kosztuje ono około 200 złotych.
  • Najlepszym natryskiem w takim przypadku będzie deszczownica, która posiada szeroki zasięg strumienia i możemy regulować jej kąt padania. Seniorzy także chwalą sobie ten rodzaj natrysku, bezproblemowo potrafią ją obsługiwać, a co więcej ma ona wiele dodatkowych funkcji, między innymi zmianę rodzaju natrysku: od lekkiej mżawki, po intensywne strugi wody, które mogą wykonywać masaż wodny, co poprawi znacznie krążenie krwi i rozluźni spięte mięśnie.

Kabina prysznicowa z obniżonym progiem i deszczownicą z funkcją hydromasażu to koszt około 1500 złotych.

Bezpieczna toaleta i umywalka dla seniora

Każdy senior wielokrotnie w ciągu dnia powinien korzystać z toalety, dlatego też muszla sedesowa powinna być zawieszona na odpowiedniej wysokości. W tym przypadku należy umieścić ją najlepiej kilka centymetrów wyżej, niż w standardowej łazience.

Deska powinna być wytrzymała i o dużej masywności, by osoba starsza mogła czuć się na niej pewnie i komfortowo. Dodatkowo po bokach możemy zamontować specjalne uchwyty, dzięki którym o wiele łatwiej będzie usiąść na desce sedesowej. Uchwyt na papier toaletowy powinien być także zamontowany na odpowiedniej wysokości i odległości, gdzie nie zajdzie konieczność schylania się czy dalekiego sięgania po papier.

Umywalka, poza tym, że powinna być także zamontowana na odpowiedniej wysokości, musi posiadać wygodną w obsłudze baterię. Dobrym rozwiązaniem są tutaj baterie bezdotykowe, które nie powodują żadnych trudności w użytkowaniu. Co więcej, możemy zainstalować baterię z termostatem, przez co zniwelujemy ryzyko poparzenia się gorącą wodą przez seniora. Taka bateria kosztuje około 400 złotych.

Dodatkowe akcesoria dla osoby starszej

Musimy pamiętać o wszystkich elementach, które znajdują się w łazience. Są to między innymi:

  • Dywaniki łazienkowe – często przy zakupie sugerujemy się głównie ich wyglądem, zrezygnujmy z tego na rzecz maty antypoślizgowej, dzięki której osoba starsza nie poślizgnie się będąc w pomieszczeniu, a także da przyjemne uczucie pod stopami. Komplet takich mat będzie nas kosztował około 50 złotych.
  • Liczne uchwyty – zamontujmy je przy toalecie, pod prysznicem, by łatwiej wstawało się i siadało na siedzisku. Jeśli senior porusza się o kulach umieśćmy w łazience także uchwyty na kule, by można je było wygodnie odłożyć na bok, a potem po nie sięgnąć. Nie musimy się wtedy obawiać, że mogą przewrócić się na ziemię i osoba starsza nie da rady ich podnieść. Takie uchwyty w zależności od wielkości i konstrukcji kosztują od 20 do 50 złotych.
  • Prawidłowe oświetlenie – osobom starszym często pogarsza się wzrok, zadbajmy więc o to by w łazience było jasne światło, a także użyjmy dodatkowych lampek, które doświetlą najbardziej uczęszczane miejsca. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie oświetlenia listwowego, gdzie każdy reflektor możemy skierować w inna stronę. Taki sprzęt to wydatek około 200 złotych za dużą listwę i około 100 złotych za małą, na przykład nad lustro.
[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here