Krzewy ozdobne do ogrodu. Jakie wybrać?

0
5040

Krzewy stanowią nieodłączny element naszych ogrodów, często dopasowane są do architektury domu i nadają charakter naszej przestrzeni wypoczynkowej. Decydując się na urządzanie ogrodu, warto przemyśleć wcześniej na jakie krzewy się zdecydować, biorąc pod uwagę nasze oczekiwania oraz możliwości.

Dla kogo krzewy ozdobne?

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, aby zajmować się ogrodem. Krzewy rosną wiele lat w tym samym miejscu, nie są wymagające, a na ich pielęgnację przeznaczymy niewiele czasu. Wyróżniamy dwa rodzaje krzewów – zimnozielone, które tworzą piękne tło ogrodu przez cały rok oraz kwitnące, niezwykle efektowne, posiadające piękne, kolorowe kwiaty. Większość krzewów kwitnie wiosną, chociaż istnieją gatunki, które najefektowniej wyglądają jesienią lub zimą.

Rozważne sadzenie krzewów ozdobnych

Dopasujmy nasz ogród do naszych możliwości – sadźmy tyle roślin, ile będziemy w stanie utrzymać, bo duże ilości pochłoną nam sporo czasu na pielęgnację. Trzeba je przecież podlewać, przycinać, nawozić, niektóre gatunki okrywać na zimę, usuwać przekwitłe kwiatostany. Krzewy nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie, ponieważ nie będą miały możliwości rozwoju, posadźmy je więc w nieco większych odstępach. Zdecydujmy się na te gatunki, które będą odpowiednie do naszych warunków. Zwróćmy więc uwagę na:

  • typ gleby,
  • nasłonecznienie,
  • wilgotność powietrza,
  • głębokość wody gruntowej,
  • strefę klimatyczną.

Dzięki temu krzewy będą rosły tak, jak powinny i przez długie lata będziemy cieszyć oko ich pięknym wyglądem. Możemy zdecydować się na gatunki, które występują w pobliżu naszego ogrodu, gdy da nam to pewność, że warunki tam panujące są dla nich odpowiednie i przyjmą się bez problemu.

Krzewy iglaste, byliny

To doskonałe rozwiązanie, by móc przez cały rok cieszyć się ich pięknym wyglądem, ponieważ nie zrzucają igieł na zimę, nie zaśmiecamy tym samym ogrodu i unikamy częstego sprzątania. Iglaki nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację, podobnie jak byliny. W ich przypadku musimy jedynie usuwać przekwitłe kwiatostany oraz pielić. Byliny nie są często atakowane przez szkodniki, ich nawożenie nie może być zbyt intensywne, ponieważ zaczną zbyt szybko rosnąć, co osłabi kwitnienie.

Łatwe krzewy

Dobrym rozwiązaniem jest wybór roślin wolno rosnących i nie wymagających przycinania. Najczęściej są to odmiany miniaturowe, które idealnie nadają się do małych ogrodów. Takie krzewy możemy zastosować na żywopłot, niektóre z nich można zaplatać, co jest znacznie łatwiejsze od cięcia i wygląda bardziej efektownie.

Zadbajmy o pozostałą przestrzeń

Między krzewami wysypmy kilkucentymetrową warstwę kory, ograniczy to dostęp światła do gruntu, a parowanie wody z gleby oraz przesuszenie jej przez wiatr ulegnie zmniejszeniu, dzięki czemu chwasty nie będą tak łatwo rosły. Jeśli chcemy mieć piękny ogród, musimy dbać nie tylko o krzewy, ale także o sam trawnik. Wybierzmy taki rodzaj trawy, aby był mało wymagający i łatwy w pielęgnacji, zwłaszcza jeśli mamy duży ogród.  Granice trawnika warto obłożyć pasem z kostki brukowej, nie utrudni to przycinania i zapobiegnie rozrastaniu się trawnika poza jego granicę.

Na jakie krzewy się zdecydować?

Istnieje kilka popularnych gatunków, które są niezwykle łatwe w utrzymaniu:

  • Azalie – kwitną zazwyczaj w połowie maja, krzew ten ma liście opadające w zimie, kwiaty najczęściej koloru żółtego, pomarańczowego lub jasnoczerwonego, o wyjątkowym kształcie i dużym rozmiarze. Najlepiej będą rosły na glebie lekko kwaśnej i wilgotnej, w zacienionym i chłodnym miejscu, na przykład pod koronami drzew lub przy ścianie budynku. Azalie są odporne na mróz, należy podlewać je podczas upałów. Jest to krzew łatwy do przesadzenia, a jeśli zdarzy nam się go zaniedbać, nie powinno to przynieść zbyt wielu strat. Krzew azalii to koszt około 30 złotych w zależności od gatunku.
  • Barwinki – nadają się do miejsc słonecznych oraz zaciemnionych, choć w słońcu lepiej kwitną. Krzewy te są drobne, zimozielone, łatwo się rozkrzewiają, wymagają wilgotnej gleby. Barwinki nadają się na kwietne dywany, mają drobne kwiaty w kolorze niebieskim, choć znane są również odmiany w kolorze białym, fioletowym lub purpurowym. Rozkwitają na przełomie kwietnia i maja. Sadzonka barwinki to wydatek rzędu 5 złotych.
  • Lilaki – często nazywane błędnie bzem, mają wiele odmian, mogą mieć do 3 metrów wysokości i silnie się rozgałęziają. Kwitną w maju, kwiaty mają wiele kolorów: białe, różowofioletowe, niebieskie lub bardzo ciemne purpurowe. Charakteryzują się dobrze nam znanym, intensywnym zapachem. Lilaki nadają się do miejsc nasłonecznionych, gleba powinna być średnio wilgotna, są odporne na mróz i suszę.  Krzew możemy kupić za około 25 złotych.
  • Forsycje – dobrze nam znane krzewy z żółtymi kwiatami, kwitnące wczesną wiosną. Rosną szybko, osiągają wysokość do 5 metrów. Powinny być przycinane każdego roku, aby lepiej wyglądać i obficie kwitnąć. Forsycje nie mogą mieć gleby ani zbyt suchej, ani zbyt mokrej, nadają się do miejsc średnio nasłonecznionych, są wytrzymałe na niskie temperatury. Za jeden krzak zapłacimy w granicach 30 złotych.
  • Kosodrzewiny – czyli sosny górskie, krzew iglasty o ciemnozielonych, 5-centymetrowych igłach. Mają bardzo małe wymagania – nadają się nawet na piaski, dobrze znoszą suszę. Kosodrzewiny bardzo efektownie wyglądają, sadząc ją należy zostawić więcej przestrzeni, ponieważ szeroko się rozrasta. Sadzonka kosztuje zaledwie 5 złotych.
[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here