Kochasz drewniane, ogrodowe meble? Sprawdź, jak uchronić je przed zniszczeniem

0
2738

Przestrzeń wypoczynkowa ogrodu powinna być nie tylko wygodna, ale również estetyczna. Od lat niezmiennie pojawiają się w niej drewniane meble. Choć na rynku istnieje szereg alternatywnych rozwiązań, wielu użytkowników najbardziej przekonuje ten materiał. Meble drewniane zawdzięczają swoją popularność wysokiej estetyce i naturalnemu pochodzeniu. Cenimy je za niezwykłe walory dekoracyjne, ciepło, które wnoszą wraz ze swoją obecnością do aranżacji oraz przyjemną dla oka barwę i widoczny rysunek słojów.

Drewno to materiał bardzo dobrze komponujący się z otaczającą przyrodą. Jest też w pełni bezpieczny dla użytkowników, bo nie wywołuje alergii. Wyróżnia się doskonałą prezencją, której możemy oczekiwać po przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku i pełniącej funkcję reprezentacyjną w ogrodzie. Wykonuje się z niego ogrodowe meble o zróżnicowanej stylistyce oraz przeznaczeniu. Szeroki wybór takich produktów znajdziemy w sklepie internetowym Bazkar.pl.

Niestety drewno nie jest pozbawione wad. Choć uważany jest za trwały materiał, nieodpowiednio zabezpieczone może zacząć niszczeć. Jakie zagrożenia na nie czyhają?

Uważaj na wodę!

Szczególnie niebezpieczne dla drewnianych mebli może się okazać niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Są to tzw. zagrożenia abiotyczne, czyli nieożywione. Możemy wśród nich wymienić wodę oraz wilgotne środowisko. Narażone na nie drewno – jeśli nie zostanie należycie zabezpieczone – może pęcznieć, a następnie odkształcać się i pękać. Poddane działaniu wilgoci drewno jest bardziej podatne na inne negatywne czynniki, w tym mające na nie niedestrukcyjny wpływ organizmy żywe, czyli czynniki biotyczne.

Niszczenie drewna przez wodę warto rozpatrywać w dwóch kategoriach. Zwykłego zawilgocenia, co może się zdarzyć o różnych porach roku, oraz uszkodzeń na skutek wnikania w jego szczeliny wody, a następnie jej zamarzania. Uszkodzenia mrozowe mogą powodować większe zniszczenie materiału niż jego zawilgocenie. Właśnie dlatego szczególnie istotne jest właściwe przechowywanie mebli ogrodowych przy niesprzyjającej pogodzie oraz w okresie zimowym.

Niekorzystne działanie promieni UV

Jednak nie tylko woda może negatywnie oddziaływać na niewłaściwie zabezpieczone drewno. Równie niebezpieczne bywają promienie słoneczne. Wystawiony na ich działanie materiał może zmieniać swoją naturalną barwę. Co więcej, zmiany dotyczą także struktury materiału, który na skutek niszczenia budującej go ligniny staje się bardziej kruchy.

Dlaczego grzyby są groźne?

Jednym z największych zagrożeń dla drewna są atakujące je grzyby. Zniszczenia mogą być jeszcze większe, jeśli materiał był wcześniej wystawiony na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Grzyby doskonale rozwijają się na wilgotnym drewnie, zwłaszcza jeśli wilgoć utrzymuje się przez dłuższy okres. Stopień rozkładu zaatakowanego materiału może się różnić w zależności od typu atakujących je grzybów i ich sposobu oddziaływania na drewno.

Działanie owadów

Wśród czynników biotycznych, które oddziałują niekorzystnie na drewno, należy wymienić również owady. Należą one do jednych z poważniejszych zagrożeń. Uszkodzenia materiału zależą przede wszystkim od roli, jaką drewno pełni w życiu i rozwoju owadów. Dla niektórych z nich drewno może stanowić pożywienie, dla innych miejsce schronienia. Wśród szkodników drewna są i takie, które wykorzystują je zarówno jako kryjówkę, jak i jako pożywienie. Atakujące drewno owady mogą poważnie osłabiać jego strukturę i narazić materiał na wnikanie kolejnych patogenów.

Inne uszkodzenia

Na strukturę oraz estetykę drewna mogą wpływać także glony, porosty oraz bakterie. Wszystkie wymienione rozwijają się w wilgotnym środowisku. Najbardziej narażone będą zatem zawilgocone drewniane meble. Bakterie, które żywią się celulozą, czyli głównym składnikiem budulcowym drewna, mogą prowadzić do jego znacznych ubytków. Z kolei glony i porosty niszczą zewnętrzną warstwę drewnianych elementów. Jeśli pojawią się na powierzchni mebli, dla użytkowników powinno to stanowić jasny sygnał, że drewno nie zostało właściwie zabezpieczone.

Zabezpieczanie drewna

Prawidłowe zabezpieczenie drewna przed zniszczeniem powinno obejmować w pierwszej kolejności jego impregnację. Dopiero później stosujemy lakier albo lakierobejcę. Meble ogrodowe dostępne w sprzedaży to zazwyczaj produkty, które zostały już właściwie zabezpieczone. Jednak w miarę upływu czasu mogą wymagać ponownych zabiegów, które przedłużą ich żywotność i zagwarantują estetyczny wygląd. Przede wszystkim jednak należy pamiętać o zabezpieczaniu mebli przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. W okresie zimowym warto postawić je w suchym i wolnym od chłodu miejscu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here