Klimatyzacja w domu – wybierz najlepszą opcję dla siebie

0
2422

Klimatyzacja jeszcze do niedawna była prawdziwym luksusem, w dzisiejszych czasach ludzie docenili jej zalety i korzystają z niej nie tylko w samochodach, ale także i w domu. Letnie upały potrafią niesamowicie nam doskwierać, więc czemu nie zapewnić sobie komfortu przez cały czas?

Możemy zakupić klimatyzator przenośny lub taki, który montowany jest na stałe: tutaj wyróżniamy dwa rodzaje:

  • jednoczęściowe, inaczej monoblokowe,
  • dwuczęściowe, czyli typu split.

W takim wypadku mamy również możliwość obsługi kilku pomieszczeń dzięki jednemu układowi – klimatyzacji multisplit. Zadaniem urządzenia jest chłodzenie powietrza, niektóre mogą także je ogrzewać, dzięki czemu wykorzystujemy urządzenie przez cały rok.

Jaką moc wybrać?

Bardzo ważnym elementem przy wyborze klimatyzatora jest jego wydajność, czyli moc chłodnicza. W przypadku wyboru systemu chłodzącego, montowanego na stałe musimy wykonać wiele obliczeń, by precyzyjnie móc dobrać system do naszego domu:

  • zysk ciepła od nasłonecznienia,
  • zysk ciepła od urządzeń działających w pomieszczeniu,
  • zysk ciepła od przebywających w pomieszczeniach ludzi,
  • zysk ciepła wynikający z przenikania ciepła przez ściany i strop.

W przypadku klimatyzatorów przenośnych takie obliczenia nie są wymagane. Wystarczy założyć, że moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Co za tym idzie – do pomieszczenia o powierzchni 10 metrów kwadratowych potrzebny jest klimatyzator o mocy 1 kW.

Klimatyzator przenośny, czy stacjonarny?

Z jednej strony klimatyzator przenośny jest bardziej praktyczny, ponieważ możemy ustawić go w dowolnym miejscu domu, w którym potrzebujemy schłodzić powietrze. Ma on jednak swoje wady:

  • Wydajność jest dosyć słaba, często więc nie schłodzą powietrza w pomieszczeniu w zadowalającym nas stopniu.
  • Odprowadzanie ciepłego powietrza następuje przez elastyczną rurę, której wylot musi być wystawiony poza chłodzone powietrze. W praktyce najczęściej trzeba ją wystawić przez uchylone okno, ale wtedy dotrze do nas gorące powietrze z zewnątrz, a praca klimatyzatora pójdzie na marne.
  • Są dosyć głośne, dlatego przed zakupem sprawdźmy w sklepie jaki dźwięk wydaje wybrany przez nas sprzęt, przy czym wiadomo, że w naszym domu będzie on nieco głośniejszy niż w przestrzennym sklepie.

Dobrej jakości klimatyzator przenośny kupimy za około 2000 złotych.

Klimatyzatory stacjonarne typu split są najpopularniejsze i jak dotąd najskuteczniejsze.

  • Jednostka zewnętrzna montowana jest na stałe w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, natomiast jednostka zewnętrzna umiejscowiona jest poza domem: na ścianie, dachu lub na ziemi.
  • Obie części muszą być ze sobą połączone, najczęściej za pomocą ukrytych rur, którymi przepływa czynnik chłodniczy.
  • Do wykonania instalacji oraz jej napełniania konieczna jest obecność wykwalifikowanej osoby.
  • W przypadku stacjonarnych klimatyzatorów typu split nie odczuwamy żadnego hałasu, ponieważ jednostka bardziej hałaśliwa pracuje poza domem.

Klimatyzator stacjonarny będzie nas kosztował około 3500 złotych.

Regulacja temperatury w klimatezatorze

W każdym klimatyzatorze powinniśmy mieć możliwość regulacji temperatury, najczęściej dokonujemy tego za pomocą pilota. Dostępnych jest kilka prędkości obrotów wentylatora, niektóre modele mają opcję pracy auto, gdzie klimatyzator sam dobiera bieg pracy wentylatora, w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu.

Nowoczesne klimatyzatory posiadają inwerter, który ochładza wyłącznie taką ilość powietrza, która jest w danej chwili potrzebna. Uzyskujemy to dzięki płynnej regulacji liczby obrotów wentylatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić nawet do 40 % energii. Dodatkowo możemy wyposażyć się w czujnik do mierzenia temperatury we wskazanej przez nas części pomieszczenia, co także pomoże nam obniżyć koszty eksploatacji.

Filtry powietrza w klimatyzatorach

Są bardzo ważnym elementem każdego klimatyzatora. Cząsteczki kurzy, alergeny i wszelkie pyłki wznoszą się poprzez stały ruch powietrza i dodatkowe osuszanie go. Dlatego też nasz klimatyzator powinien posiadać skuteczny filtr, który oczyści nasze powietrze. By wybrać odpowiedni filtr zapoznajmy się z ofertą dostępną na rynku. Każdy z nich może mieć inne właściwości, zależy też co chcemy dzięki niemu usuwać: pył, kurz, roztocza, dym papierosowy, pleśń, bakterie, czy wirusy.  Filtr musimy regularnie wymieniać lub czyścić, jeśli jest on wielokrotnego użytku. Najlepiej robić to po każdym letnim sezonie.

Ważne wskazówki dotyczące klimatyzatorów
  • Jeśli chcemy montować klimatyzator w pokoju dziecięcym musimy zadbać, by różnica temperatur w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko a pozostałymi nie była większa niż 5 stopni Celsjusza.
  • W przypadku, kiedy decydujemy się na klimatyzator stacjonarny, a mieszkamy w bloku, jego instalację musimy wcześniej uzgodnić z administratorem budynku.
  • Klimatyzacja jest skuteczna tylko wtedy, jeśli pozamykamy wszystkie okna i drzwi w danym pomieszczeniu.
  • Raz dziennie musimy wietrzyć pomieszczenie klimatyzowane. Urządzenie musi być wtedy wyłączone.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here