Jakie wymogi powinno spełniać nowoczesne oświetlenie dla szpitali?

0
5278

Jednym z elementów modernizacji polskich szpitali jest instalacja nowoczesnych technologii oświetleniowych. Ma to znaczenie dla koncentracji lekarzy, precyzji zabiegów oraz zdrowia i samopoczucia pacjentów, a także obniżenia wydatków na energię elektryczną. Przyjrzyjmy się zatem nowoczesnemu oświetleniu dla szpitali i związanym z nim korzyściom.

Dobre oświetlenie pomaga w prawidłowym wykonywaniu zabiegów

Parametrem oświetlenia bardzo istotnym dla jakości pracy lekarzy jest wskaźnik oddawania barw Ra (CRI), którego maksymalna wartość wynosi 100. Jego wysokość determinuje o tym, w jakim stopniu światło emitowane przez oprawę świetlną umożliwia prawidłową obserwację kolorów.

Oprawy świetlne wykorzystywane w salach zabiegowych i operacyjnych, pokojach badań oraz gabinetach okulistycznych i laryngologicznych powinny wykorzystywać oświetlenie z wartością Ra (CRI) powyżej 90. Tylko takie oświetlenie idealnie oddaje rzeczywisty kolor skóry, tkanek i krwi. Ma to szczególne znaczenie w trakcie skomplikowanych operacji, w trakcie których nie można pozwolić sobie na błędy.

Oświetlenie do pomieszczeń wymagających podwyższonych standardów higienicznych

Bardzo istotnym aspektem oświetlenia wykorzystywanego w służbie zdrowia jest szczelność IP65. Jej wysoki stopień sprawia, że oprawa może być wykorzystywana w warunkach wymuszających podwyższone standardy higieniczne.

Oświetlenie, które poprawi samopoczucie pacjentów

Odpowiednio opracowane oświetlenie ma również bardzo duże znaczenie dla samopoczucia pacjentów. Temperatura światła dobrana do pory dnia pozwala spokojnie zasnąć oraz zrelaksować się w ciągu dnia.

Lena Lighting – nowoczesne rozwiązania w oświetleniu LED

Jednym z liderów, jeśli chodzi o produkcję nowoczesnych opraw LED w naszym kraju, jest firma Lena Lighting. Na jej koncie znajdują się realizacje dla najbardziej prestiżowych obiektów medycznych na terenie całego kraju. Wśród oferowanych przez nią opraw znajdują się wykorzystujące nowoczesną technologię inteligentne oświetlenia Corridor.

Pozwala ona na oszczędność na kosztach oświetlenia sięgającą nawet 80 proc. System został opracowany w taki sposób, by oprawy montowane w korytarzach emitowały tylko tyle światła, ile jest absolutnie konieczne. Powierzchnia jest więc oświetlana delikatnym światłem pozwalającym na lokalizację elementów otoczenia, a po wykryciu ruchu oprawy włączają się zgodnie z kierunkiem poruszania się. Natomiast gdy czujniki przestają wykrywać ruch, strumień zostaje ponownie zmniejszony. Stopień ściemnienia może być regulowany według potrzeb klienta.

W dużych obiektach o całodobowym wysokim zapotrzebowaniu na oświetlenie (a więc również i szpitalach) oferowana przez tę technologię oszczędność jest wręcz nieoceniona. Można dzięki nim wyeliminować marnowanie światła, a jednocześnie zapewnić, że przebywające w nich osoby mogą zawsze liczyć na oświetlenie pozwalające im zorientować się w ich wnętrzu. Oszczędnie i zarazem praktycznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here