Jaką altanę wybrać do ogrodu

Biesiadowanie z rodziną i przyjaciółmi w ogrodzie wymaga odpowiedniego miejsca. Zobacz, jaką altanę ogrodową wybrać, by przez długie lata cieszyć się jej trwałością.

Altanka to wygodne miejsce do relaksu w ogrodzie. Zadaszenie zapewnia odrobinę chłodu w upalne dni, a w czasie deszczu daje możliwość spokojnego biesiadowania. Zadaszona altana ogrodowa otoczona kwiatami, drzewami i krzewami sprzyja klimatycznym spotkaniom w gronie rodziny  i przyjaciół.  Jest jednym z elementów architektury ogrodowej, ale pełni przede wszystkim rolę letniego pokoju na świeżym powietrzu.

Altanę warto ustawić w spokojnej części ogrodu. Najlepszym miejscem jest cichy zakątek, który znajduje się możliwie jak najdalej od ulicy i sąsiadujących posesji. Altana powinna znajdować się w takim miejscu, abyśmy mogli, przebywając w niej, czuć się swobodnie.

Altana ogrodowa – jaką wybrać?

Droga do posiadania pięknej altany ogrodowej wcale nie jest trudna. Wystarczy projekt, narzędzia, zapał i oczywiście dobrej jakości drewno, by samodzielnie zbudować niewielką zadaszoną konstrukcję. Można także wybrać gotowe altany z opcją montażu lub zamówić wykonanie wymarzonego projektu w specjalistycznej firmie.

Na rynku dostępne są różne konstrukcje: drewniane i murowane. Wybór powinien być dostosowany wizualnie do ogrodu i domu. Przy zakupie lub projektowaniu warto zastanowić się nad tym, czy altana ma być otwarta, czy częściowo lub całkowicie zabudowana. Ważną kwestią jest rodzaj drewna, z jakiego jest wykonana oraz jego impregnacja. Cena altany będzie uzależniona właśnie od tych czynników.  Im więcej zabiegów pielęgnacyjnych – impregnacji i zabezpieczeń przed szkodnikami oraz działającą wilgocią, tym cena altany będzie wyższa.

Najtrwalsze i najdroższe są altany z drewna egzotycznego, a zaraz za nimi altany z akacji, drzewa dębowego lub olchowego. Tańsze są drewniane altany z gatunków rodzimych: świerku lub sosny. Wykazują też dostatecznie dobrą – jak na nasze polskie warunki klimatyczne – trwałość.

Najtańsze altany mogą kosztować niecałe 400 zł, warto jednak postawić na jakość i wybrać modele nieco droższe. Ten element infrastruktury ogrodowej ma nam bowiem służyć przez lata.

Tradycyjna, otwarta a może nowoczesna?

Na rynku dostępne są modele aluminiowe, proste konstrukcje, a także altanki designerskie, przeszklone. Ich wybór powinien być także spójny z grillem, jaki chcemy zamontować. Tradycyjne, kamienne grille lepiej będą pasować do altan drewnianych, w nieco góralskim stylu. Jeśli altana nie będzie dla nas miejsce do biesiadowania, a np. miejscem relaksu pełnym kwiatów, to dobrym pomysłem są altany nowoczesne, przeszklone – dzięki temu zimą mogą spełniać też funkcję ogrodu zimowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here