Jak zaaranżować wnętrze w stylu skandynawskim.

0
2391

Styl skandynawski jest niezwykle lubiany w naszym kraju. Cenimy go za prostotę oraz ponadczasowość. Wnętrza urządzone w tej stylistyce cechują się przytulną atmosferą oraz naturalnymi materiałami wykończeniowymi. Jak zaaranżować przestrzeń naszych wnętrz aby przypominała te skandynawskie? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

Kolorystyka

Skandynawska aura sprawia, że przez większą część roku wnętrza  są słabo doświetlone naturalnym światłem. Właśnie dlatego wiodącą barwą w stylistyce skandynawskiej jest biel. Głównym jej zadaniem jest   rozjaśnienie wnętrza, szczególnie w szare zimowe dni.  Jasna kolorystyka sprawia również, że przestrzeń wydaje się być optycznie większa.

Biały to kolor ponadczasowy – niewrażliwy na przemijające mody. Nie należy się  więc obawiać, że za rok będziemy musieli przemalować wszystkie ściany na nowy popularny kolor.

Wykończenia i dodatki.

Aby białe wnętrza nie były zbyt surowe,aby wszechobecna biel nie kojarzyła się z pomieszczeniami szpitalnymi, skandynawowie ocieplają je odpowiednimi dodatkami i materiałami wykończeniowymi. Należą do nich przede wszystkim: drewno, szkło i naturalne tkaniny. Mile widziane są również materiały takie jak kamień i skóra.

Meble i oświetlenie.

Skandynawskie meble i oświetlenie cechuje prosta forma i wygoda towarzyszącą w ich użytkowaniu.   Firmy skandynawskie zajmujące się  wytwarzaniem tego typu produktów cenione są na całym świecie przede wszystkim za   niebanalny design.  Niektóre z mebli i lamp stały się już ikonami współczesnego designu.

Nie mając odpowiedniego budżetu na nowy komplet mebli możemy zrobić je sami. W  tym stylu wszystko jest dozwolone. Stolik z palety, czy półki ze starych skrzynek będą prezentowały się również wyśmienicie.

Przeciwieństwa.

Skandynawowie uwielbiają także przeciwieństwa i kontrasty we wnętrzach. Świetnym pomysłem będzie więc przełamanie  wszechobecnej bieli  na ścianach czarnym kolorem. Można wykorzystać do tego farbę tablicową i przemalować nią na przykład jedną z kuchennych ścian.

Optymalnie.

Skandynawskie aranżacje wnętrz charakteryzują się przede wszystkim brakiem  zbędnych rzeczy. Każdy szczegół jest przemyślany i dostosowany do potrzeb właściciela. Optymalne wykorzystanie przestrzeni pozwala zachować we wnętrzu ład i porządek. W stylu skandynawskim nie ma miejsca na zbędne bibeloty zbierające kurz. Miejsce  za to   znajdzie się na minimalistyczne ramki na zdjęcia oraz świece.

Podsumowując.

Aranżując wnętrze w stylu skandynawskim należy  trzymać się kilku pewnych zasad. Warto pamiętać, że najważniejszy jest tutaj minimalizm i prostota.  Należy dobierać jasne kolory i odpowiednio je łączyć z naturalnymi dodatkami. Skandynawska stylistyka nie lubi przepychu, ale także zbytniej surowości. Zachowując odpowiedni balans można osiągnąć naprawdę interesujące efekty.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here