Jak wyrównać podłogę pod panele?

0
6968

Przed wyborem i ułożenie paneli podłogowych należy odpowiednio przygotować podłoże, na którym zostaną położone panele. Profesjonaliści zalecają indywidualne podejście dla każdego z pomieszczeń oraz nierówności jakie się w nim znajdują. Opiszemy dziś materiały i metody najbardziej efektywne przy wyrównywaniu podłogi pod panele.

Podstawy

Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to wystrzeganie się układania paneli na nierównej powierzchni. Skutkiem takiego działania będą uszkodzenia paneli, które mogą się pojawić w krótkim czasie od montażu. Przygotowanie posadzki to najważniejsza czynność przed samym montażem, którą trzeba wykonać starannie i zawsze gdy nierówności przekraczają 2-3 milimetry wysokości.
Gdy nie mamy pewności czy podłoga jest równa najlepiej jest to sprawdzić. Najłatwiej można to zrobić kładąc na podłodze tzw. łatę aluminiową lub długą i prostą deskę. Wystarczy przesuwać przyrząd po posadzce. Wyraźne prześwity pomiędzy krawędzią łaty na podłogą będą świadczyły o nierówności i konieczności poprawek. Można przyjąć, że nierówności które mają ok. 5mm należy bezwzględnie zniwelować.

Materiały do wyrównania posadzki / podłogi

Wyróżnia się dwa rodzaje materiałów do wyrównania posadzki podłogowej: wylewne oraz suche. Najczęściej stosuje się te pierwsze, nazywanymi potocznie wylewkami. Nadają się do szybkiego zastosowanie i dokładnie wyrównują powierzchnie. Niestety nie wszędzie można je zastosować. Nie zaleca się ich użycia w starym budownictwie, którym z różnych względów lepiej jest zastosować materiały suche. Warto wziąć pod uwagę czas potrzebny na schnięcie wylewki, na pewno wpłynie on na czas remontu. Same wylewki to te cementowe, gipsowe oraz anhydrytowe. Podkłady suche to np. płyty z materiałów drewnopochodnych oraz cementowo-włóknistych. Suche podkłady warto stosować tam, gdzie na stare i nierówne deski chcemy położyć nowe panele podłogowe drewnopochodne.

Wyrównanie podłogi pod panele

Wspomnieliśmy powyżej, że najpopularniejszym sposobem na wyrównanie posadzki pod panele podłogowe laminowane jest zastosowanie wylewki samopoziomującej. Ważną zaletą jest fakt, że takie prace można wykonać samodzielnie, bez pomocy specjalistów, natomiast warto pamiętać, aby prace były wykonane z zachowaniem zaleceń producenta paneli podłogowych. W sprzedaży dostępne są wylewki samopoziomujące, które stopniowo rozlewają się po posadzce, wypełniając nierówności. Przed przystąpieniem do pracy z wylewką warto starannie wyczyścić powierzchnię oraz zagruntować ją. Następnie po wyschnięciu „gruntu” można przygotować wylewkę. Rozlewanie najlepiej rozpocząć od miejsca najbardziej oddalonego od drzwi (aby łatwo było opuścić pomieszczenie). Oczywiście nie należy zapominać o zaleceniach zawartych na opakowaniu. Podsumowując, w starszym budownictwie wylewki mogą nie mieć zastosowania. W takim przypadku wartościowa może okazać się porada u specjalisty, np. w salonie sprzedaży paneli podłogowych.

Dowiedz się więcej o podłogach na http://weninger.pl/

[Głosów:25    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here