Jak wykończyć i zaaranżować nowoczesne jadalnie?

0
2307

Jadalnia to miejsce, które zazwyczaj łączy w sobie kuchnię i salon jednocześnie. Dzięki takiemu zabiegowi można w łatwy sposób zyskać znacznie więcej przestrzeni.

Dlatego też na rynku można zauważyć coraz więcej mieszkań, w których jedno z pomieszczeń jest salonem z aneksem kuchennym.

1. Jakie meble do jadalni wybrać?
2. Aranżacja jadalni – jakie światło?
3. Rodzaje aranżacji jadalni

Jakie meble do jadalni wybrać?

Odpowiednia aranżacja jadalni nie tylko zachęca do spożywania w niej posiłków, ale także spędzania wolnego czasu. Obecnie projekty domów poświęcają wiele uwagi na połączeniu salonu z kuchnią i jadalnią. W ten sposób tworzone są duże, przestronne i przede wszystkim funkcjonalne przestrzenie, dzięki którym domownicy mogą spędzać ze sobą więcej czasu. Aby miejsce spożywania posiłków było w pełni praktyczne należy zadbać o odpowiednie meble, które będą temu służyć.

(https://domar.pl/kategorie/gabinet/ – meble i urządzanie gabinetu)

Aranżacja większości jadalni zaczyna się od zakupu stołu, który powinien pasować do stylu całego wnętrza. W ofertach sklepów z wyposażeniem wnętrz można spotkać mnóstwo rodzajów tych mebli. Różnią się nie tylko kształtem, ale także materiałem, z jakiego zostały zrobione. Wszystko po to, aby klient mógł bez problemu dobrać odpowiedni dla siebie stół.

(Meble do przedpokoju – https://domar.pl/kategorie/przedpokoj/)

Najbardziej ostatnimi czasy ewoluują podstawy. Tradycyjne cztery nogi często zastępują dwie lub trzy, które wyróżniają się swoim designem. Bardzo dobrze w jadalni będzie wyglądał stół z litego drewna, który dodatkowo wniesie szczególny klimat do aranżacji jadalni. Często projektanci zalecają, aby taki model pomalować na jeden intensywny kolor, co okazuje się dość oryginalnym pomysłem.

(Propozycje schodów – https://domar.pl/kategorie/schody/)

Aranżacja jadalni – jakie światło?

Połączenie trzech pomieszczeń funkcjonalnych w jedno często rodzi problemy związane z doborem nie tylko dodatków, mebli, czy ogólnego rozstawienia wszystkiego, ale także z oświetleniem, które jest bardzo istotnym elementem aranżacji jadalni. Należy przede wszystkim o nie zadbać, gdyż część, w której spożywane są posiłki powinno być wystarczająco doświetlona.

W przypadku jadalni najlepiej sprawdzi się lampa wisząca nad stołem. Ważne, aby w razie potrzeby można było regulować jej wysokość, tak aby nie przeszkadzała domownikom w jedzeniu. Nie bez znaczenia jest także intensywność źródła światła. Żarówki nie mogą być zbyt mocne, aby nie razić w oczy. Można także zastosować specjalne przesłonienia do nich, które dodatkowo zmniejszą ich moc.

Najczęściej w jadalniach spotkać można lampy sufitowe, ale równie dobrze sprawdzą się halogeny montowane w suficie. Dodatkowo dla lepszego efektu można także wybrać modele podłogowe, które dodadzą charakteru jadalni.

Rodzaje aranżacji jadalni

Aranżacja jadalni ma wiele odsłon. W zależności od stylu panującego w całym mieszkaniu lub salonie, z którym jest ona połączona, powinno się dobierać takie samo wykończenie, aby część do spożywania posiłków nie odbiegała znacząco. Jakie style najczęściej panują w polskich domach? Otóż wyróżnić je można na podstawie wspomnianego salonu, do którego dopasowywana jest aranżacja jadalni:
– klasyczny – charakteryzuje się prostymi formami, gdzie głównie panuje naturalne wykończenie, a więc lite drewno, obrusy z lnu, czy też okrycia krzeseł z płótna. Zastawę tworzą białe klasyczne zestawy z ceramiki oraz przezroczyste szkło
– romantyczny – to połączenie miksu etno z kolonialnym stylem, a także baroku z nowoczesnością. Kombinacji jest wiele, jednak należy zachować zasady kolorystyki, aby wszystko współgrało ze sobą.

Możliwości urządzenia jadalni jest więcej, w zależności od stylu, w jakim jest zaaranżowane całe pomieszczenie. Bardzo rzadko spotyka się obecnie pomieszczenia do spożywania posiłków, które nie są połączone z salonem. Niegdyś taką funkcję pełniła kuchnia, która zazwyczaj w starym budownictwie stanowiła oddzielną przestrzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here