Nie ulega wątpliwości, że fototapeta to doskonały pomysł do każdego wnętrza. Pozwoli zagospodarować pustą ścianę w salonie, sypialni, kuchni czy nawet w łazience – istnieją specjalne rodzaje odporne na wilgoć. Do wyboru mamy wiele rodzajów tapet na ścianę, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej, by wiedzieć, która z nich będzie odpowiednia do naszych wnętrz.

W razie potrzeby, dekoracja może optycznie powiększyć przestrzeń – w tej roli idealnie sprawdzi się fototapeta 3D do sypialni lub do innego pomieszczenia w naszych czterech kątach – ozdobić ścianę, meble czy pozwolić na odświeżenie mieszkania lub domu niewielkim kosztem.

To pomysł na efektowną, a zarazem szybką dekorację. Jeśli nie wiesz, która fototapeta do salonu będzie odpowiednia, warto skorzystać z poniższych wskazówek. Dobrze dopasowana fototapeta na ścianę nie tylko będzie się świetnie prezentować ale również optycznie powiększy wnętrze.

fototapeta 3D do salonu

Dobór fototapety

Jeśli nie mamy pomysłu na to, jak dobrać fototapetę, należy wziąć pod uwagę jej jakość, wzór oraz stylistykę wnętrza. Musimy mieć gwarancję wysokiej jakości i estetyki, dlatego w tym przypadku nie warto oszczędzać, bo efekt może być odwrotny niż zamierzony.

Oferta jest naprawdę różnorodna, dlatego ich dobieranie bywa niekiedy prawdziwym wyzwaniem – inna dekoracja sprawdzi się w sypialni, a inna w pokoju dziennym.

Wśród dostępnych wzorów możemy wyróżnić czarno-białe zdjęcia, kolaże, grafiki, abstrakcyjne wzory, krajobrazy. W gruncie rzeczy możemy zdecydować się dokładnie na taką fototapetę, jaką chcemy! Nawet tę z własnym zdjęciem. Trzeba jednak mieć na uwadze charakter wnętrza. Sporą popularnością cieszą się wzory imitujące cegłę. Świetnie sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach lub tych w stylu skandynawskim.

W sypialni potrzeba zdecydowanie więcej spokoju, dlatego wybieramy wzory w neutralnych barwach. Doskonale sprawdzą się także te, które przedstawiają naturę, np. fale morskie, góry, las. Dzięki temu będziemy mogli się wyciszyć i zrelaksować po ciężkim dniu. Odradzane są krzykliwe i wyraziste barwy. Fototapeta do sypialni może także przedstawiać abstrakcyjne wzory, jednak najlepiej, by były one w kolorze bieli.

Jak wybrać materiał na fototapetę?

Okleina ścienna dostępna jest w wielu postaciach. Może być papierowa, lateksowa, winylowa czy flizelinowa. Do najbardziej trwałych rozwiązań należą fototapety winylowe. Jeśli chcemy zmienić wystrój pomieszczenia na dłuższy czas, lepiej wybrać dekorację wysokiej jakości. Jeśli zaś zamierzamy często zmieniać okleinę, można pokusić się o tańsze rozwiązanie.

Jeśli zamierzamy dobierać fototapetę winylową, warto wiedzieć nieco więcej o jej zaletach. Nazwa wzięła się od warstwy, która zabezpiecza jej powierzchnię – jest to polichlorek winylu, czyli PCV.

Tego rodzaju dekoracja staje się wysoce odporna na uszkodzenia, opary, wilgoć czy promienie UV. To dlatego często dobiera się właśnie wersje winylowe do kuchni. Powierzchnię można myć wilgotną szmatką. Tego rodzaju fototapety bardzo wiernie odwzorowują także kolory.

Jak zmierzyć ścianę?

Gdy już zdecydujemy się na wybór odpowiedniego materiału, konieczne jest dokładne zmierzenie ściany. Dokonujemy szczegółowych pomiarów podłoża, na którym ma znaleźć się dekoracja. Przede wszystkim wyznaczmy miejsce, na którym ma znaleźć się fototapeta, a następnie mierzymy jego długość i szerokość.

Wymiary tego rodzaju dekoracji podawane są zawsze w centymetrach. Warto jednak wziąć pod uwagę zapas – około pięć centymetrów więcej niż podana wartość. Należy zapisać wymiary lub skorzystać z kreatorów, które obliczają, ile metrów kwadratowych fototapety na zamówienie będzie nam potrzebne do danego pomieszczenia.

Co istotne, nie ma konieczności decydowania się na cały wzór czy zdjęcie. Można wykadrować interesujący nas fragment i zastosować jedynie jego część, która sprawdzi się w danej aranżacji. To wygodne i bardzo korzystne rozwiązanie, jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią.

Moda na fototapety

Moda na  fototapety nadal trwa. To dlatego decydujemy się na ich zastosowanie w domach czy mieszkaniach, ale coraz częściej wybierane są także wzory do biura czy do salonów usługowych. Do skandynawskich wnętrz idealne będą ozdoby ścienne, które nawiązują do świata przyrody. Pamiętajmy jednak o stonowanych barwach.

Jeśli cenimy bardziej wielkomiejski modern, warto pokusić się o zastosowanie mocniejszych wzorów czy krzykliwych kolorów. By podkreślić unikatowy charakter wnętrza, można wybrać fototapety Nowy Jork czy te z muralem lub przedstawiające inne przykłady sztuki miejskiej.

Warto pamiętać, że okleiny ścienne pozwalają szybko i łatwo uatrakcyjnić przestrzeń w dowolnych pomieszczeniach. Współczesne fototapety są dużo bardziej wytrzymałe i mogą pochwalić się wyższą jakością niż kiedyś. Nadają się do ozdabiania ścian, sufitów czy mebli.

Efektowne dekoracje


Fototapety to bez wątpienia efektowne dekoracje. Co więcej, nie są zbyt kosztowne, za to stosunkowo łatwe do zrealizowania. Wystarczy dobór odpowiedniego miejsca w naszych czterech kątach i określenie, jak ma wyglądać wzór. Przeważnie fototapety ścienne są podzielone na kategorie, dlatego szybko i sprawnie znajdziemy dekorację w pożądanej stylistyce.

Najlepszym wyborem będzie za zamówienie fototapety. Wtedy mamy pewność, że będzie ona w pożądanych wymiarach i dokładnie taka, jaką sobie wymarzyliśmy. Kładziemy ją na ścianie, przyklejając zwykłym klejem – do tapet tradycyjnych. Są również takie rodzaje, które przypominają naklejki. Wtedy klej nie będzie wymagany.

Jeśli chcemy ozdobić przestrzeń kuchenną, warto zdecydować się na fototapety do kuchni – zmywalne. Wiadome jest, że w kuchni często panuje wilgoć, ściany brudzą się np. od oleju. W tym przypadku nawet podczas zachlapania możemy wytrzeć wilgotną szmatką lub delikatnym detergentem, by znów cieszyły blaskiem.

elegancka fototapeta do kuchni

Ile kosztują fototapety?

Fototapeta jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Można przyjąć, że kosztują ok. 60-200 zł za metr kwadratowy. Należy jednak wziąć pod uwagę materiał, z jakiego została ona wykonana.

Ważne jest także fakt, że jeśli korzystamy z banku zdjęć, konieczne jest uiszczenie opłaty za wykorzystany kadr. Najdroższym rozwiązaniem jest przygotowanie wzoru według własnego zdjęcia. Może to kosztować ok. 200-1000 zł.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Fototapetę dobieramy, zwracając uwagę na wielkość pomieszczenia. Przeważnie przedmioty czy postaci są przeskalowane, czyli dużo większe niż w rzeczywistości. Pomieszczenie może nabrać wtedy abstrakcyjnego charakteru, lecz może to być zabiegiem celowym.

Zdjęcie przeważnie drukuje się na pasach, które mają szerokość ok. 1 metra. Pasy te trzeba ze sobą łączyć. Bardzo ważne jest, aby były one idealnie dopasowane. Każde minimalne przesunięcie będzie widoczne, dlatego trzeba wykazać się niezwykłą precyzją.

Do niewielkich wnętrz sprawdzą się wzory przestrzenne. Mogą to być abstrakcyjne wzory lub krajobrazy z wrażeniem głębi, np. schodami, które ciągną się po horyzont. Tego typu ozdoby optycznie powiększają pomieszczenie.

Fototapeta na zamówienie

Dobrą praktyką jest zamówienie fototapety idealnie na wymiar. Wiele osób decyduje się na wykonanie tego typu dekoracji z własnego zdjęcia. To dobra alternatywa dla tradycyjnych wzorów, które umieszczamy w ramkach. Wnętrza nabierają także personalnego charakteru.

Stosowane obecnie nowoczesne technologie pozwalają na wydrukowanie bardzo wyraźnego obrazu, który nie blaknie w słońcu. Jest także odporny na działanie delikatnych środków chemicznych.

Powiększenie lub pomniejszenie wnętrza

Fototapety można dobierać również w ten sposób, by optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze. To doskonały sposób, jeśli chcemy poprawić proporcje pomieszczenia. Można zastosować fototapety na całej ścianie, by stworzyć iluzję przestrzeni.

Jeśli chcemy optycznie powiększyć wnętrze, wybieramy fototapety z perspektywą w fotografii. Warto również wziąć pod uwagę indywidualne preferencje. Dzięki wakacyjnym krajobrazom nawet w zimie możemy poczuć się niczym na rajskiej wyspie, a przykładowo – fototapeta dmuchawce wprawi nas w romantyczny, sielski nastrój.

Dekoracje idealne

Czy fototapety to dekoracje idealne? Bez wątpienia tak. Do wyboru jest wiele wzorów, dzięki czemu sprawdzą się one dosłownie w każdym wnętrzu. Co więcej, możemy je wykonać z własnych zdjęć, co uczyni nasze wnętrza rodzinnymi.

Warto kierować się wskazówkami podanymi wyżej oraz własnym gustem podczas wyboru tego rodzaju efektownej dekoracji. Dzięki temu będziemy czuć się dobrze we własnych czterech kątach.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here