Jak wybrać firany do salonu?

0
1039

Salon to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc każdego domu. To w nim spotyka się cała rodzina i przyjmowani są goście, dlatego stanowi najważniejsze i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie. Jego klimat kształtuje odpowiedni wystrój, czasem na pozór mało znaczące elementy jak firany do salonu potrafią nadać mu nowego fascynującego wyrazu. Stanowią zwieńczenie kompozycji całego wnętrza. Rynek dostarcza bogatą ofertę kolorów i struktur. Warto więc znać czynniki wpływające na wybór odpowiednich firan.

Wielkość i kolor salonu

Firany do salonu powinny być dostosowane do rozmiaru pomieszczenia. Jeśli pokój posiada okna o niewielkich rozmiarach, warto wybrać firany w jasnych kolorach wykonane z lekkich materiałów, dzięki temu wnętrze zostanie rozświetlone oraz powiększone optycznie. Najczęściej występującym kolorem firan do salonu jest biały, spowodowane jest to przez jego uniwersalne i utylitarne cechy. Z łatwością dostosowuje się do pozostałej kolorystyki pomieszczenia. Elementy żywych kolorów potrafią przełamać monotonny obraz pokoju i go ożywić.

Funkcjonalność i styl

Oprócz pięknego wyglądu firany do salonu powinna cechować także funkcjonalność, która nie musi kłócić się z wyszukanym wyglądem. Firana powinna stanowić jeden z elementów kompozycyjnego wykończenia wnętrza pomieszczenia, jednak jej równie ważnym zadaniem jest zatrzymywanie promieni słonecznych i zapewnienie prywatność. Idealnym wyborem okazać mogą się więc firany połączone z zasłonami. Ciekawą opcją będzie też firana, która osłoni tylko w pewną część okna, dodatkowo podnosząc atrakcyjność pokoju. Styl ma znaczenie, dlatego wybór firan do salonu powinien uzależniony być od pozostałych elementów dekoracyjnych. W przypadku klasycznych rozwiązań świetnie sprawdzą się długie firany w tradycyjnych kształtach. Nowoczesne wnętrza bazują na minimalistycznych elementach wystroju, dlatego gładkie firany komponują się z nimi najlepiej.

Wykorzystany materiał i akcesoria

Rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane firany, ma fundamentalny wpływ na wystrój salon. Firany nowoczesne z reguły wykonane są z materiałów odznaczających się dużą delikatnością jak bawełna i poliester. W konsekwencji dobrze wkomponują się do niemal wszystkich rodzajów pomieszczeń. Odznaczają się również dużym poziomem użyteczności, świetnie układają się na ścianie i eksponują atuty okna. Firany oferowane są również w wariantach z zastosowaniem taśmy, kółek bądź szelek. Ostatnią fazą wyboru odpowiednich firan do salonu jest dobranie akcesoriów i ozdób. Zdecydowanie ułatwią upinanie oraz podwiązywanie firan. Zastosowanie eleganckich karniszy doda całej kompozycji uroku. Firany do salonu to element, który dopełni każde wnętrze i uczyni je piękniejszym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here