Jak prawidłowo czyścić balustrady nierdzewne?

0
13452

Elementy do balustrad ze stali nierdzewnej wybierane są zarówno do wewnętrznych schodów, jak i na balkony i tarasy na zewnątrz, ponieważ są estetyczne i odporne. Nie rdzewieją, a gładka powierzchnia ułatwia zachowanie higieny. W jaki sposób jednak je czyścić, aby nie narażać stali na uszkodzenie?

Dlaczego o balustrady nierdzewne trzeba dbać delikatnie?

Stal nierdzewna jest materiałem szeroko stosowanym w budownictwie wykończeniowym oraz w wyposażeniu domów i różnych placówek. Swoje właściwości, czyli odporność na korozję, zawdzięcza temu, że w kontakcie z powietrzem naturalnie powstaje na powierzchni cienka i przeźroczysta warstwa ochronna, uniemożliwiająca rdzewienie stopu.

Ważne jest, aby jej nie uszkodzić, nie zetrzeć ani nie zanieczyścić korodującymi odmianami stali, bo wówczas będzie podatna na korozję. Sprawi to również, że w rysach i porach zaczną gromadzić się zarazki i zabrudzenia. Dlatego ważne jest, aby elementy do balustrad ze stali nierdzewnej czyścić tak, by ich nie zarysować. Nie należy używać ostrych szczotek ani zmywaków, a jedynie delikatne, miękkie szmatki i gąbki. Dobrze też zawsze wytrzeć i wypolerować powierzchnię po umyciu.

Jakimi środkami czyścić balustrady nierdzewne?

Do elementów z tego typu stali nie należy używać silnych detergentów, szczególnie chlorków. A więc wykluczone są preparaty stosowane do czyszczenia kafelków i armatury stosowane w kuchniach i łazienkach. Błędem, który pozbawia antykorozyjnej warstwy ochronnej i może prowadzić do przebarwień jest także stosowanie środków do czyszczenia srebra. Wolno natomiast używać delikatnych i bezpiecznych, łagodnych detergentów.

Balustrady nierdzewne wyczyścić można zza pomocą wody z płynem do naczyń lub zwykłym mydłem. Istnieją także specjalne delikatne mydła w płynie do sprzątania i prania – szukać ich najlepiej wśród produktów dla hipoalergicznych. Jeżeli na stali nierdzewnej pojawiły się zacieki lub tłuste odciski, wyczyścić je można roztworem octu w wodzie lub środkiem czyszczącym na bazie alkoholu – takim jak do szyb.

Natomiast sam kurz i pozostałości po dotknięciu niekiedy wystarczy po prostu zetrzeć suchą szmatką. W razie wątpliwości można także wybrać preparat specjalnie przeznaczony do stali nierdzewnej – dostać go można u sprzedawców elementów balustrad lub w marketach remontowo-budowlanych – i postępować dokładnie według instrukcji.

Polerowanie – ważny etap dbania o elementy do balustrad ze stali nierdzewnej

Mycie stali samą wodą lub wodą z płynem do naczyń może pozostawić smugi. Ważne jest więc i dla estetyki, i dla zachowania wytrzymałości materiału, aby po wyczyszczeniu użyć suchej ściereczki i najpierw wytrzeć do sucha, następnie usunąć ewentualne smugi i odciski. Nie powstaną wtedy także osady z kamienia. W tym etapie czyszczeni należy użyć miękkiej szmatki – dobrze sprawdzi się najpierw delikatna mikrofibra, która wchłonie resztki wody.

Do polerowania na sucho natomiast doskonała będzie szmatka zamszowa, irchowa albo z flaneli – taką możemy zrobić w domu ze starej koszuli. Dopuszczalne jest użycie przy polerowaniu niewielkiej ilości oliwki. Na żadnym etapie czyszczenia i pielęgnacji ważne jest, by nie używać niczego, co może zarysować powierzchnię. Szczególnie groźne są druciane szczotki i skrobaki, gdyż mogą zostawić niewidoczne gołym okiem drobinki stali węglowej.

Ta jest podatna na rdze i uniemożliwi działanie bariery ochronnej. Warto powtarzać tę zasadę, gdyż unikanie zarysowań jest kluczowe, aby elementy do balustrad ze stali nierdzewnej zachowały swoje właściwości i wygląd. A na zewnątrz są one szybciej narażone na skutki niewłaściwego traktowania.

Jak często czyścić balustrady ze stali nierdzewnej?

Niektórzy sięgają po środki czyszczące odruchowo przy każdym większym sprzątaniu. Na bieżąco jednak wystarczy suchą szmatką przetrzeć delikatnie powierzchnie, usuwając np. ślady dłoni czy zacieki po deszczu. Natomiast solidnego czyszczenia z użyciem odpowiednio dobranych środków balustrady nierdzewne w domowych warunkach wymagają nie częściej niż dwa razy w roku. Pamiętajmy, że zbyt częste mycie detergentami – nawet tymi łagodnymi i przeznaczonymi do elementów stalowych – nie jest zbyt dobre dla ochronnej warstwy na powierzchni stali.

[Głosów:42    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here