Jak podłączyć się do sieci gazowej

0
1490

Opłacalność ogrzewania domu oraz nieruchomości komercyjnych jest zagadnieniem niezwykle istotnym, zwłaszcza dla osób, którym zależy na optymalizowaniu kosztów użytkowania nieruchomości. Przyłącze gazowe, które jest już zrealizowane w budynku znacznie ułatwia sprawę i przeważnie jest czynnikiem, który jednoznacznie determinuje wybór gazu jako paliwa, którym będzie się ogrzewać budynek.

O ile samo spalanie gazu i jego zakup nie jest tak dużym problemem, to skonstruowanie kompletnej instalacji grzewczej bazującej na gazie jest niekiedy bardzo dużym problemem, który uniemożliwia zdecydowanie się na ten rodzaj paliwa. Ma to związek przede wszystkim ze stosunkowo wysokimi cenami materiałów oraz kosztów wykonania pełnego przyłącza gazowego. Sprawy nie ułatwiają także formalności, które są z tym związane.

Miejskie przyłącze gazowe i niezbędne formalności

Chcąc podpiąć się do sieci gazowniczej trzeba liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami oraz relatywnie długim okresem, który będzie konieczny do tego, aby móc sfinalizować całą inwestycję. Jeśli dany budynek jest w zasięgu sieci gazowniczej, trzeba wystąpić do gazowni z wnioskiem o możliwość podłączenia się do sieci. Odpowiedni pracownicy będą musieli przeanalizować, czy w danym budynku istnieje możliwość zrealizowania przyłącza gazowego, co będzie miało wpływ na to, czy w ogóle można będzie się do sieci podłączyć. Bywa tak, że inwestor nie uzyskuje odpowiedniej zgody i musi skorzystać z alternatywy, jaką są instalacje gazowe bazujące na dostarczaniu gazu płynnego do specjalnie zamontowanych zbiorników, które są bezpośrednio podłączone do kotła gazowego w danym budynku.

Zalety przyłącza gazowego:

  • Przyłącze gazowe ma jedną, najważniejszą zaletę. Jest ona bardzo istotna zarówno dla inwestorów indywidualnych w budynkach mieszkalnych, jak również dla inwestorów, którzy przygotowują do eksploatacji lokale użytkowe. Mianowicie jest to wygoda użytkowania. Tego rodzaju typ ogrzewania jest właściwie bezobsługowy. Cała obsługa polega na ustawieniu termostatów, które regulują poziom ogrzewania budynku, a cała reszta jest praktycznie całkowicie zautomatyzowana. Jest to bardzo wygodne szczególnie, gdy zestawi się ten rodzaj ogrzewania z klasycznymi rozwiązaniami, takimi jak kotły na paliwa stałe.
  • Kolejną zaletą, która jest nie mniej istotna są koszty eksploatacji. Są one o wiele niższe niż te, które trzeba ponieść w przypadku zdecydowania się na ogrzewanie energią elektryczną lub olejem napędowym. Opłacalność w kontekście paliw stałych jest trudna do określenia, gdyż zależy to od konkretnego sezonu i cen gazu oraz cen innych rodzajów paliw, takich jak węgiel czy drewno. Jednocześnie trzeba pamiętać, że inne rodzaje paliwa wymagają dużych nakładów czasowych, co również można uznać za dodatkowe koszty, zwłaszcza w przypadku ogrzewania lokali komercyjnych.

Reasumując, zalety przyłącza gazowego zdecydowanie niwelują argument, który odwołuje się do wysokich kosztów inwestycji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here