Jak montować kotwy do betonu?

0
8539

Branża budowlana stawia wiele wymagań. Przede wszystkim fachowcy chcą się posługiwać wysokiej klasy akcesoriami, a nie będą mieć takiej możliwości, jeśli ich wybory nie będą solidnie przemyślane. W praktyce działań w tym aspekcie dość łatwo da się wyróżnić rozwiązania, których efektywność potwierdza się w gruncie rzeczy każdego dnia. Kotwy do betonu są przykładem akcesorium montażowego, jakie jest w stanie diametralnie zmienić perspektywę wykonywania mocowań w trudnym materiale, jakim bez wątpienia jest beton. Kotwa do betonu jest niewielka i niedroga, aczkolwiek drzemią w niej ogromne możliwości.

Jak działa kotwa do betonu i dlaczego warto jej używać?

Opcja ta jest świetna, jeśli chcemy wykonać mocowanie szybko i bez korzystania z zaawansowanych narzędzi. Kotwa sworzniowa posiada specjalny klips rozporowy (pierścień), który w czasie wbijania elementu stopuje się w otworze montażowym. Oczywiście otwór należy wcześniej wywiercić. Musi on posiadać odpowiednią średnicę oraz głębokość. Po wbiciu kotwy należy ją dokręcić, co skutkuje wysuwaniem się korpusu, a trzpień na końcu rozpiera pierścień. Efekt? Kotwa stalowa do betonu idealnie przylega do ścianek otworu. To skuteczne i trwałe rozwiązanie.

Stosowanie kotew tego rodzaju uchodzi za bardzo wydajne. Szacuje się, że siła potrzebna do osadzenia kotew w materiale jest o 25 procent niższa w stosunku do alternatywnych metod. Poza tym moment skręcania niezbędny do uzyskania optymalnej wytrzymałości jest relatywnie niski. Wszystko odbywa się szybko, stąd kotwa przykręcana do betonu często bywa określana mianem kotwy ekspresowej. Sprawdzi się zatem doskonale w kontekście połączeń seryjnych.

Kotwa metalowa do betonu – o czym warto pamiętać?

Choć samo użycie kotew jest stosunkowo łatwe, to trzeba mieć na uwadze pewne zasady związane z ich stosowaniem. Chociażby to, że przygotowany zawczasu otwór musi być porządnie oczyszczony. Pył zmniejsza przyczepność i siłę tarcia, więc element nie może się prawidłowo osadzić na swoim miejscu. Może się nawet zdarzyć, że kotwa zamocowana w zapylonym otworze nie będzie w ogóle przenosić obciążeń. Kotwa wkręcana do betonu potrzebuje tylko kilku obrotów po jej wbiciu – uzyskujemy wówczas optymalny moment dokręcający. Najlepiej używać wówczas klucza dynamometrycznego. Zapewnia to lepszą precyzję.

Niskie ceny kotew powodują, że są one wybierane bardzo powszechnie i wykorzystywane często w czasie prac budowlanych. Gdzie można się w nie zaopatrzyć? Dobrym pomysłem będzie odwołanie się do zasobów internetu. Kotwa montażowa do betonu znalazła się na przykład w asortymencie hurtowni online e-Armet.pl. – Nasi klienci zamawiają kotwy do betonu regularnie. To tani i skuteczny element montażowy, do tego uniwersalny – mówi pan Przemysław, specjalista sklepu. – Realizujemy zamówienia w skali hurtowej, więc możemy dostarczyć zestaw kotew w sporej ilości – dodaje. Standardowo kotwy takie stosuje się do mocowania konstrukcji stalowych, schodów i bram, szyn czy słupów.

Zobacz więcej na stronie hurtowni Armet.

[Głosów:22    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here