Gres szkliwiony na taras

0
3828

Wybór odpowiedniego podłoża na taras staje się coraz częstszym dylematem. Na forach internetowych można znaleźć wiele pytań dotyczących poszczególnych materiałów, ich jakości, wytrzymałości i funkcjonalności. Dziś odejdziemy od standardów i płyt betonowych i drewna, a zatrzymamy się na rzadziej stosowanym rozwiązaniu, jakim jest gres szkliwiony – https://www.bricoman.pl/plytki-gres-terakota/plytki/podlogi-gres-terakota

Jak prawidłowo wybrać gres

Gres kojarzy nam się najczęściej z kuchnią lub łazienką. Powoli zaczyna wchodzić w łaski salonów, a nawet sypialni. Niewiele jednak podjęło decyzję o umieszczeniu go na tarasie w obawie o jego funkcjonalność. Najważniejsze cechy to:

-Mrozoodporność, bo jedynie taki gres spełni swoją funkcję prawidłowo w warunkach zewnętrznych. Najlepiej, gdy jego wartość oznaczona jest jako R10. Im większy wskaźnik, tym mniejsze ryzyko poślizgu.

-Wysoka klasa ścieralności, czyli oznaczona jako IV lub V, która zapobiega zarysowaniom i matowieniu.

-Nasiąkanie wodą powinno wynosić mniej niż 1 procent, co zabezpiecza przed wchłanianiem wody. To właśnie ona prowadzi do szybkiego zniszczenia nawierzchni.

-Ważnym czynnikiem jest również szkliwienie. Nie tylko powoduje większą wytrzymałość, ale również dzięki gładkiej powłoce ułatwia sprzątanie. Tu jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę, że mimo ogromnych zapewnień producentów gładka i mokra powierzchnia szkliwionego gresu, może spowodować poślizgnięcie się.

Ważne, aby przed zakupem skupić się na tych parametrach, które bardzo się różnią, w zależności od zastosowanego materiału czy sposobu ich wypalania. Nie każdy gres nadaje się na taras.

Jakie płytki na taras wybrać?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów faktur i kolorów. Za pomocą gresu możemy stworzyć naturalną przestrzeń, która będzie współgrać z przyrodą, bez użycia kamienia czy drewna. Możemy również zrobić odrębne, indywidualne miejsce do odpoczynku, które będzie się wyróżniać. Co jednak z ich wielkością? Najczęstszym wyborem stają się płytki o wielkości 40×40 i utworzenie niewielkich łączeń między nimi, dzięki czemu tworzą piękną prawie jednolitą powierzchnię całego tarasu. Wybór mniejszych rozmiarów może pogorszyć wizualnie całość, a znów zakup większych sprawi, że będzie je ciężej dopasować do całego tarasu.

Czy warto zakupić gres szkliwiony na taras?

W naszej ocenie, jak najbardziej, pod warunkiem, że wybierzemy produkt dobrej jakości. Jego cena jest naprawdę przystępna, a nawet niższa od dobrej jakości drewna, które będzie ulegało szybszej korozji. Wygląd odpowiednio dobranego gresu na pewno zachwyci każdego.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here