Gdzie stosuje się matową stal nierdzewną?

0
3444

Stal nierdzewna może mieć zarówno powierzchnię matową, jak i błyszczącą. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie klientów owym pierwszym rozwiązaniem. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu tematowi. Zachęcamy do lektury naszego przewodnika na temat matowej stali nierdzewnej już teraz.

Wytwarzanie matowej stali nierdzewnej

Wytwarzanie matowej stali nierdzewnej polega na uzyskaniu powierzchni metalu, która nie odbija światła. Osiąga się to poprzez walcowanie na zimno, a następnie poddawanie stali obróbce i polerowaniu. W celu mechanicznego oczyszczenia surowej stali nierdzewnej wykorzystuje się ścierniwo z ziarnami o różnej grubości. W rezultacie powierzchnia materiału nabiera jednorodnej szarej struktury. Ze względu na sposób obróbki powierzchni, wyróżnia się trzy rodzaje matowej stali nierdzewnej: 1D – stal walcowana w wysokiej temperaturze, poddana obróbce termicznej, 2G – równomiernie szlifowana z pomocą ścierniwa i 2B – stal poddana walcowaniu zimnemu i działaniu wysokich temperatur. Każdy ze sposobów obróbki pozwala na otrzymanie metalu o różnym stopniu zmatowienia i zdolności odbijania światła.

chrom system

Mechaniczny sposób wytwarzania stali nierdzewnej

Mechaniczny sposób wytwarzania stali nierdzewnej polega na polerowaniu stali ścierniwem gruboziarnistym, a następnie czynność tę się powtarza przy pomocy siatki do polerowania. Stal nierdzewna błyszcząca uzyskiwana jest w wyniku polerowania ścierniwem drobnoziarnistym.

Zastosowanie matowej stali nierdzewnej

Jeśli chodzi o zastosowanie matowej stali nierdzewnej, jest ono bardzo szerokie. Największe zapotrzebowanie na ten materiał występuje w takich dziedzinach jak: produkcja akcesoriów gospodarstwa domowego, mebli, elementów do wieszania banerów reklamowych, odlewów wanien, baków czy zbiorników. Poza tym jest ona szeroko stosowana przy produkcji elementów dekoracyjnych poręczy i barierek zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Tak duże zainteresowanie tym materiałem i powszechność jego wykorzystywania w wielu dziedzinach wynika z faktu, że nawet po obróbce pozostaje on odporny na korozję, uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników atmosferycznych.

Matowa stal nierdzewna jest materiałem o szerokim zastosowaniu, posiada zasadniczą zaletę w odróżnieniu od błyszczącej. Polega ona na dużo większej odporności na zabrudzenia, które są dużo mniej widoczne na powierzchni matowej niż błyszczącej. Tego rodzaju materiał nie przypadkowo zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów.

Artykuł powstał przy współpracy z https://chrom-system.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here