Energia odnawialna

0
2190

Wzrastająca świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne zwiększyły zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Popularne i łatwe w montażu kolektory słoneczne to idealne rozwiązanie dla osób szukających nieszkodliwych dla środowiska źródeł energii. Zadaniem kolektorów jest wykorzystanie energii słonecznej do podgrzewania wody użytkowej. Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe niepodłączone do sieci ciepłowniczej.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne produkowane są przez wiele firm zarówno w kraju, jak i za granicą. Wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej przynoszą oszczędności finansowe i są przyjazne dla środowiska. W zależności od rodzaju kolektory różnią się od siebie budową oraz sprawnością. Kolektory możemy podzielić na: płaskie próżniowe, płaskie (gazowe, cieczowe, dwufazowe), skupiające, próżniowo-rurowe (kolektory te nazywane są też próżniowymi z uwagi na izolację, którą spełniają próżniowe rury) oraz specjalne.

Budowa kolektorów słonecznych uzależniona jest od ich rodzaju. Każda instalacja solarna zawiera zespół kolektorów, które w większości przypadków umieszczane są na dachach budynku, lub na specjalnych stelażach posadowionych koło budynku. W zestawie znajduje się też: pompa, za pomocą której wymuszany jest obieg płynu niezamarzającego, sterownik do pompy, przewody z tworzyw sztucznych (do kupienia np. tutaj: https://sklep.elektrospark.pl/przewody,7809.html) łączących baterię kolektorów z podgrzewaczem oraz zbiornik na wodę użytkową (podgrzewacza).

Wybierając kolektory słoneczne, należy wziąć pod uwagę strefę klimatyczną, w której zostaną zamontowane panele. Prawidłowo zaprojektowana i zamontowana instalacja solarna oraz odpowiedni dobór paneli gwarantują wysoką sprawność kolektorów. Sprawność ta określana jest przez stosunek energii odebranej przez czynnik roboczy do ilości promieniowania docierającego do kolektora. Niesprzyjające warunki pogodowe (wzrost różnicy temperatur pomiędzy czynnikiem roboczym a otoczeniem np. w zimie), duże opady śniegu mogą wpłynąć negatywnie na sprawność zamontowanych paneli. Z uwagi na ten fakt dobór paneli, projekt i montaż powinien zostać wykonany przez osoby wykwalifikowane. Dobrze dobrana i fachowo zamontowana instalacja solarna posłuży przez wiele lat, przynosząc korzyści inwestorom i środowisku naturalnemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here