Designerskie lampy stojące – perły industrialnego stylu

0
2247

Rozplanowanie odpowiedniego oświetlenia w domu stanowi jedno z najważniejszych i  najbardziej odpowiedzialnych zadań, któremu podołać musi każdy szanujący się architekt i dekorator wnętrz. Popularne ostatnio designerskie lampy stojące są znakomitą odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy wiedzą, że światło w domu nie tylko tworzy nastrój, ale także jest świetnym pretekstem do podkreślenia panującego w nim stylu.

INDUSTRIALNE PRZEBUDZENIE

Styl industrialny narodził się w USA w latach pięćdziesiątych, kiedy to ogromna ilość opuszczonych przestrzeni obiektów poprzemysłowych, czyli fabryk, hal itd., wymagała zagospodarowania. To właśnie ta przestrzeń inspirowała artystów plastyków i literatów, którzy bardzo chętnie adaptowali tego typu obiekty na swoje pracownie. Nie mogło być inaczej w przypadku architektów. Styl industrialny – kiedyś przymus, dziś wyznacznik luksusu i wolności – przeżywa swój prawdziwy rozkwit. Industrialne wnętrza lubują się w materiałach takich jak cegła, beton i surowe drewno. W kolorystyce zaś, podobnie jak w przestrzeniach powstałych w duchu skandynawskim, dominują odcienie szarości i bieli, a także klasyczny biało-czarny kontrast. Jednak to, co wyróżnia je z pośród innych stylów, to umiłowanie przestrzeni, brak podziałów – a więc ograniczenie ilości ścian do minimum. Wnętrza industrialne czy inaczej ujmując loftowe cechuje minimalizm, niczym nie zakłócona przestrzeń i właśnie światło. Dlatego mile widziane są tu rozwiązania z otwartą kuchnią czy sypialnią na antresoli. Wspomniane światło pada z niezasłoniętych firanami czy zasłonami dużych okien i lamp, które są wizytówką industrialnego mieszkania.

INDUSTRIALNE LAMPY

Jakie zatem są designerskie lampy stojące utrzymane w stylu industrialnym? Rynek wnętrzarski aż kipi od specjalistycznych sklepów takich jak www.mandihouse.pl/lampy-podlogowe-i-stojace, gdzie dostać można bardzo oryginalne projekty stworzone na potrzeby industrialnych przestrzeni, ale też takie, które odpowiednio zakomponowane, będą świetną ozdobą każdego wnętrza. Szeroki asortyment obfituje we wszelkiego rodzaju surowe, wykonane z metalu, „łamane” lub w stalowych oprawach, ciężkie lampy inspirowane technicznymi oświetleniem do pracy, ale również nieco lżejsze projekty wykonane z powyginanych prętów, czy o rachitycznych drewnianych nogach. Ważnym elementem takiej lampy są również odsłonięte żarówki – wielkie, o fantazyjnych kształtach i kablach. Są wprost idealne do industrialnych lamp, nierzadko również stanowią samodzielne źródło światła.

PRACA ZE ŚWIATŁEM

Sposobów na zagospodarowanie przestrzeni światłem jest niezliczona ilość, ważne by umieć to zrobić odpowiednio. Podstawowym źródłem światła, z którym spotykamy się w mieszkaniu każdego Kowalskiego jest oświetlenie górne, nierzadko w postaci pojedynczej lampy lub zespołu lamp. Takie oświetlenie jest niewystarczające, w szczególności jeśli mowa tu o wielkich przestrzeniach loftowych. Dlatego tak ważne jest zastosowanie dodatkowych źródeł świata – bocznych kinkietów służących między innymi do wyciszenia nastroju przy wyłączonym świetle górnym, lub np. wyeksponowaniu serii fotografii czy obrazów wiszących na ścianie. Innym i chyba najbardziej popularnym rodzajem lamp są designerskie lampy stojące, które oprócz funkcji doświetlania pomieszczenia lub, podobnie jak kinkiety uspokajania nastroju, są pięknym i oryginalnym elementem każdego loftowego wnętrza. Ich niezwykłe kształty oraz materiały, z których są wykonane, podkreślają luksusowy charakter tych wspaniałych przestrzeni. Nie zapominajmy o nich planując przestrzeń w naszych domach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here