kominek w domu

Coraz częściej decydujemy się na zastosowanie kominków w naszych wnętrzach. To nie tylko praktyczne elementy wyposażenia – pełnią również funkcję dekoracyjną. Oczywiście pod warunkiem, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Wiąże się to z koniecznością regularnego czyszczenia kominka oraz jego konserwacją.

Spalanie drewna oraz wysokie temperatury powodują, że na ścianach kominka osadza się sadza i szybka jest zadymiona. Z czasem zabrudzenia utrwalają się i są trudne do usunięcia domowymi sposobami. Z pomocą jednak przychodzą nam dostępne na rynku środki czystości, które nie tylko pozwalają utrzymać kominek w czystości, dodatkowo zabezpieczają instalacje.

Zatem jak dbać o szybę kominkową? Jaką chemię gospodarczą powinniśmy mieć w domu? Poniżej znajdziesz odpowiedź!

Szeroka oferta kominków

Obecnie oferta jest na tyle bogata, że kominki dostępne są w różnych przedziałach cenowych, co czyni je dostępnymi na każdą kieszeń. Dzięki nim możemy się cieszyć w pełni ogrzanym domem czy mieszkaniem.

Kominek to serce domu, które wyróżnia się ponadprzeciętną estetyką. By cieszył oczy domowników i gości przez długi czas, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad dotyczących zarówno używania, jak i mycia kominka.

Czyszczenie szyby kominkowej

Brudna szyba w kominku oprócz tego, że wygląda nieestetycznie, to zasłania też to, co najważniejsze, czyli ogień oraz psuje wygląd starannie urządzonego wnętrza. Jeżeli chcesz, by przez długi czas kominek działał sprawnie, konieczne jest odpowiednie zadbanie o niego.

Kluczowe znaczenie ma preparat do czyszczenia kominka, który wybierzemy, a także sam proces szorowania, konserwacja i przyrządy techniczne. Należy również pamiętać o wysprzątaniu popielnika oraz wkładu kominkowego.

jakimi preparatami czyścić kominek

Sposoby czyszczenia kominka

Do wyboru mamy dwa sposoby mycia szyby kominkowej – środek do czyszczenia kominka lub domowe sposoby. Specjalistyczna chemia po naniesieniu na szybkę ma konsystencję pianki, działa szybko i skutecznie oraz rozpuszcza najtrudniejsze zabrudzenia. Wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką i efekt widać od razu.

Tradycyjne preparaty czyszczące jak np. amoniak zmieszany z wodą nie zawsze są skuteczne. Z pewnością nie sprawdzą się przy długo zalegających zabrudzeniach, przypaleniach i sadzy. Dodatkowo źle dobrana ściereczka może pozostawiać smugi i rysować szybę.

Jak stosować preparat?

Informacje o tym, jak stosować dany roztwór znajdziemy na opakowaniu specjalistycznego produktu. Konieczne jest jednak sprawdzenie do jakich powierzchni jest on przeznaczony i czy poradzi sobie z nawet z grubą warstwą sadzy.

Profesjonalny środek do czyszczenia szyb kominkowych usuwa nawet trudne zabrudzenia. Choć cena takiego produktu może być wysoka, nie warto na nim oszczędzać. Chodzi przecież o estetykę kominka i o to, by był on ozdobą domu.

Wybór drewna do kominka

Wiele osób zapomina o tym, że ilość sadzy powstająca w wyniku palenia, związana jest z rodzajem drewna. Możemy ją zminimalizować, starannie dobierając drewno. Powinno być ono dokładnie wysuszone – nie może zawierać żadnej wilgoci. Warto również unikać palenia drewnem, które pochodzi z drzew iglastych. Zawarta w nich żywica sprzyja powstawaniu sadzy, czego wolelibyśmy unikać.

Czy można gasić palenisko wodą?

Nie jest również pożądane gaszenie paleniska wodą, co również przyczynia się do powstawania sadzy, a także może być przyczyną korozji wkładu kominkowego, co wiąże się ze sporymi kosztami.

utrzymanie i konserwacja kominka

Zanim przystąpimy do czyszczenia

Podczas czyszczenia szyby w kominku może zdarzyć się tak, że zabrudzą się również inne przedmioty w domu. By do tego nie dopuścić, warto zdjąć drzwiczki i czyścić szybę na zewnątrz, np. w zaciszu ogrodu, garażu bądź piwnicy. W innym przypadku można także rozłożyć pod kominkiem gazety lub folię. Wystarczy nawet niewielki podmuch, by pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, pokryło się czarnym pyłem.

Sadza jako główna przyczyna brudu

Głównym powodem zabrudzeń szyby kominkowej jest sadza. To właśnie ona nieestetycznie osadza się na szkle. Powstaje w wyniku niepełnego spalania produktów, które zawierają w swoim składzie dość pokaźne ilości węgla.

Sadza nie tylko jest czarna i nieestetyczna, ale także tłusta i odporna na działanie różnorodnych czynników chemicznych. To dlatego kluczowe jest dobranie prawidłowego preparatu, który umożliwi jej usunięcie z szyby kominkowej.

Usuwanie niewielkich zabrudzeń

Jeżeli sadza jedynie delikatnie osadziła się na szybie kominkowej, można ją usunąć stosując płyn do mycia naczyń, który dobrze rozpuszcza tłuszcze. Kilka kropel wyciskamy na miękką, wilgotną ściereczkę i bardzo starannie przecieramy szybę. Ostatnim etapem jest wypolerowanie jej starymi gazetami (nie może być to kolorowy magazyn).

Usuwanie większych smug

Jeżeli szyba kominkowa jest bardziej zabrudzona, konieczne jest nabycie specjalistycznego płynu, który usunie uporczywe zabrudzenie. Może być to także pianka czy pasta, która wykorzystywana jest również do czyszczenia piekarników bądź grilli.

Ważne jest, by czyścić preparatem jedynie szkło, a nie ramy drzwiczek, gdyż mogą powstać trudne do usunięcia plamy. Odpowiedni będzie również produkt do mycia płyt ceramicznych.

Technika mycia szyby kominkowej

Wystarczy, że niewielkie ilości preparatu naniesiemy na szybę, a następnie przy pomocy miękkiej ściereczki lub gazet zbierzemy produkt. Czynność należy powtarzać do skutku. W momencie, gdy na szybie nadal pozostaną uporczywe zabrudzenia, można zastosować skrobak do płyt ceramicznych, jednak konieczne jest bardzo delikatne stosowanie przedmiotu.

skuteczne sposoby na mycie szyby kominkowej

Dlaczego szyba kominka się brudzi?

Istnieje kilka przyczyn brudzenia się szyby kominkowej. Najpopularniejszą z nich to złej jakości lub wilgotny opał. Drugą przyczyną jest ograniczona prędkość spalania. Wystarczy zwiększyć powierzchnię wlotu powietrza do spalania, by rozwiązać problem. Trzecia przyczyna to zatkanie szczeliny wokół szyby kominka. Przez to wewnętrzna powierzchnia może być owiewana. Konieczne jest oczyszczenie szczelin.

Woda – skuteczny sposób?

Wiele osób decyduje się na czyszczenie szyb kominkowych wodą, jednak nie jest to najlepszy pomysł. To dlatego preparaty do usuwania zabrudzeń zbieramy gazetami lub lekko wilgotnymi ściereczkami, które są niezwykle chłonne. W przeciwnym razie możemy uszkodzić szybę kominkową.

A może mycie szyby popiołem?

Jeśli chodzi o domowe sposoby na mycie szyby kominka, wiele osób poleca popiół. Jest to dobre rozwiązanie, jednak wyłącznie pod warunkiem, jeśli mamy pewność, że w popiele nie ma nawet jednej drobinki, która mogłaby porysować szybę.

W ofercie środków do czyszczenia kominka znajdziemy mnóstwo preparatów, które świetnie radzą sobie z najbardziej uporczywym brudem i nalotem sadzy. Często też możemy je wykorzystać w celu mycia akcesoriów do kominka, grilli, pieców, piekarników oraz trudno zmywalnego brudu. Co ważne są to produkty bardzo wydajne i bezpieczne.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here