Czym się kierować przy wyborze drzwi wejściowych do mieszkania?

0
2644

Czym się kierować przy wyborze drzwi wejściowych do mieszkania?

Drzwi zewnętrzne to pierwszy element naszego mieszkania widoczny dla wszystkich wchodzących. Jednak nie tylko wygląd naszych drzwi wejściowych jest bardzo istotny. Drzwi wejściowe do mieszkania  powinny przede wszystkim chronić mienie oraz nas samych przed włamaniem czy kradzieżą. W blokach drzwi wejściowe wychodzą bezpośrednio na klatkę schodową. Panujące tam odgłosy czy przykre zapachy nie powinny przedostawać się do wnętrza naszego mieszkania.

Producenci proponują niezliczoną ilość drzwi wewnątrz-klatkowych. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze drzwi do mieszkania? Jakie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę aby w naszym mieszkaniu było cicho, ciepło i bezpiecznie?

Ochrona przed utratą temperatury

Szczególnie w sezonie grzewczym bardzo dużą wagę przykładamy do tego, aby ciepło generowane przez grzejniki w naszym mieszkaniu nie wydostawało się na zewnątrz. Dlatego też jednym z głównych parametrów technicznych na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych jest  izolacyjność termiczna. Współczynnik przenikania ciepła U informuje nas o tym, jakie będą występowały straty ciepła po zamontowaniu drzwi – im współczynnik jest niższy, tym straty ciepła będą mniejsze.

Otwarte okna na klatce schodowej przyczyniają się do częstych przeciągów oraz uczucia chłodu. Warto aby drzwi wejściowe nie tylko zabezpieczały przed ucieczką ciepła z wewnątrz mieszkania, ale również nie dopuszczały chłodu.

Ochrona przed dźwiękami

Drzwi wejściowe do mieszkania powinny nam zapewnić ochronę akustyczną. Jest ona szczególnie ważna w przypadku mieszkań usytuowanych w bardzo hałaśliwych dzielnicach. Izolacyjność akustyczną oznacza się jako Rw i wyraża w decybelach. Wartość izolacyjności akustycznej oscyluje pomiędzy 27-43 dB. Im wyższą wartość przybiera, tym lepsze zabezpieczenie przed hałasem zagwarantują drzwi. Na dźwiękoszczelność drzwi ogromny wpływ ma ich wypełnienie – najlepsza ochrona jest zapewniona przez skrzydła ze specjalnym wkładem akustycznym.

Zabezpieczenie przed włamaniem

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które zwiększają odporność drzwi na włamanie. Warto podkreślić, iż zamek wielopunktowy jest dużo bardziej skuteczny niż liczne blokady, które utrudniają nam codzienne wychodzenie lub ucieczkę z mieszkania w sytuacji niebezpieczeństwa.

Od wewnątrz warto zastosować zasuwnicę wielopunktową, która wzmacnia ryglowanie. Dodatkowymi zabezpieczeniami mogą być bolce antywłamaniowe montowane od strony zawiasów albo odpowiednia konstrukcja połączenia skrzydła z ościeżnicą.

Ochrona przed zanieczyszczeniem

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi są formy ochrony drzwi przed zniszczeniem. Odpowiednie zabezpieczenie pozwali zachować dobry stan drzwi na dłużej. Jeśli w domu mamy zwierzęta, warto zdecydować się na kupno drzwi stalowych – drzwi drewniane są równie wytrzymałe to jednak nie chronią tak dobrze przed drapaniem czworonogów. Jeśli natomiast chcemy zabezpieczyć drzwi przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak na przykład okopanie, warto wybrać specjalne elementy ochronne (przykładem jest element Kopniak chroniący laminat w dolnej części drzwi).

Typowe drzwi wejściowe w blokach mieszkalnych mają wysokość 200 cm i szerokość 90 cm. Nigdy nie kupujmy jednak drzwi bez dokładnych pomiarów. Zawsze należy zmierzyć wymiary drzwi (wymiary ościeżnicy i otworu drzwiowego).

W większości przypadków drzwi wewnątrz-klatkowe są otwierane do środka, do wnętrza mieszkania. Czasami, na wyższych kondygnacjach możemy zamontować drzwi otwierane na zewnątrz (konieczna jest wówczas zgoda zarządcy budynku). Takie rozwiązanie ma pewną zaletę – w przedpokoju będziemy mieć więcej miejsca do wykorzystania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here