Nowoczesne i praktyczne biokominki na paliwo bio to idealny zamiennik tradycyjnej wersji murowanej. Idealnie sprawdza się w domach i mieszkaniach gdzie wybudowanie wersji murowanej jest niemożliwe. Wystarczy kawałek ściany i dobra wentylacja by móc cieszyć się nie tylko oryginalnym elementem dekoracyjnym wnętrza ale również emitowanym przez niego ciepłem. Jak działa biokominek i czy warto go kupić? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci podjąć decyzję.

biokominek w salonie

Co to jest biokominek?

Biokominek to nowoczesne rozwiązanie stanowiące godny zamiennik kominków tradycyjnych. Opałem jest biopaliwo na bazie alkoholu etylowego, które w przeciwieństwie do tradycyjnych form ogrzewania nie emituje zapachu i dymu. Zastosowane udogodnienia w dużej mierze przekładają się na bezpieczeństwo użytkowania. Urządzenie, jest wygodne i praktyczne, spalane paliwo nie pozostawia popiołu. Urządzenie wykonane z wysokiej jakości komponentów, idealnie spełnia swoją funkcję zarówno pod względem wizualnym jak i praktycznym. Sklep firmowy firmy Vitcas oferuje bogatą gamę produktów, które dobrze sprawdzą się podczas budowy i późniejszego użytkowania. Sprawdzone materiały użyte do budowy, pozwolą cieszyć się ciepłem i bezpieczeństwem urządzenia przez wiele lat aktywnego użytkowania.

Rodzaje paliwa do biokominków ekologicznych

By zapewnić odpowiednią moc i bezpieczeństwo użytkowania kominków bio, powinniśmy wybierać paliwo o wysokich parametrach. Najwyższa jakość gwarantuje odpowiednią jakość i wydajność spalania, nie wywołując przy tym zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu. Kupując paliwo zwróć uwagę na jego kompozycję, wybierz to, które wyprodukowane zostało na bazie bioetanolu – naturalnego alkoholu, wyprodukowanego z surowców roślinnych.

Z uwagi na skład chemiczny etanolu i procesu pozyskiwania, polskie prawo zabrania sprzedaży 100% alkoholu w czystej postaci w celach inne niż spożywcze. Obowiązujące przepisy dopuszczają do sprzedaży tylko paliwa dodatkowo wzbogacone innymi składnikami, które w dużej mierze wpływają na jakość produktów. Brak odpowiedniej wiedzy i złe dostosowanie paliwa skutkuje nieprzyjemnym zapachem i zanieczyszczeniem paleniska.

Na co zwrócić uwagę wybierając biopaliwo?

  • skład chemiczny,
  • moc spalania,
  • bezwonny zapach podczas eksploatacji,
  • pozostałości po spalaniu,
  • producent,
  • jakość wykonania opakowania – zgodne z europejskimi normami,
  • bezpieczna nakrętka,
  • czy produkt ma atest renomowanych placówek badawczych – np. certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Jak długo spala się paliwo?

Czas spalania paliwa zależny jest od dwóch czynników – rodzaju palnika oraz tego w jakim stopniu dopływ paliwa do paleniska jest umożliwiony. Najczęściej jeden litr paliwa zapewnia od 3 do 6 godzin bezpiecznego spalania.

Jak działa biokominek

Nowoczesny biokominek to innowacyjne urządzenie, które można zamontować zarówno w mieszkaniach jak i domach z tradycyjnym systemem wentylacyjnym. Innowacyjny system sprawia, że nie trzeba podłączać go do komina spalinowego. Urządzenie wysokiej jakości, zasilane odpowiednim paliwem grzewczym nie wydziela żadnych zapachów a używane paliwo spala się niemal w 100%. W trakcie spalania wydzielają się niewielkie ilości pary wodnej, właścicieli tego typu urządzeń  uczulamy na systematyczne wietrzenie pomieszczenia, w którym się znajduje.

Sporą niespodzianką dla osób mało wtajemniczonych jest fakt iż biokominek zasilany specjalnym paliwem wydziela ciepło i jest w stanie ogrzać pomieszczenie. W chłodne jesienno-zimowe wieczory spokojnie możemy dogrzać pomieszczenie, w którym się znajdujemy i pozostawić ogień na noc. Większość urządzeń posiada wygodną funkcję regulacji wysokości płomienia.

biokominek zasilany paliwem bio

WAŻNE: Pamiętaj aby nigdy nie dolewać paliwa do płonącego ognia.

Zalety posiadania biokominka

  • montaż urządzenia jest możliwy niemal w każdym domu, nie musisz martwić się o podłączenie do komina – urządzenie nie wydziela dymu, wystarczy odpowiednia wentylacja aby wszystko mogło działać sprawnie i bezpiecznie,
  • niebanalna, nowoczesna dekoracja wnętrza,
  • świetny dodatek do nowoczesnych sypialni, możemy zdecydować się na przeszklenie ściany, płomień zabłyśnie w niej w wybranym przez nas momencie,
  • mobilność – urządzenie umieszczamy w miejscu, gdzie na daną chwilę wydaje nam się najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, w dowolnej chwili możemy to miejsce zmienić,
  • urządzenia dobrze sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz – np. na tarasie,
  • biopaliwo jest bezpieczne dla środowiska.

Wady:

  • konieczność regularnego wietrzenia pomieszczenia,
  • słaba moc grzewcza, biokominek dobrze sprawdzi się do dogrzania jednego pomieszczenia ale nie zastąpi prawdziwego ogrzewania,
  • cena biopaliwa.

Koszty eksploatacji

Głównym problemem podczas użytkowania kominka bio może okazać się koszt eksploatacji. Litr dobrej jakości paliwa kosztuje zazwyczaj od 9 do 15 zł. Przeciętne zużycie szacowane na 3 godziny to ok. 1,5 litra czyli koszt całkowity ogrzewania pomieszczenia paliwem bio przez 3 godziny wynosi ok 20 zł.

Ekologiczne kominki bio to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na budowę tradycyjne. Wykonane z wysokiej jakości komponentów dobrze sprawdzają się w mieszkaniach, gdzie tradycyjna wersja murowana jest z wiadomych względów niemożliwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here