Budowa domu: od czego zacząć?

0
2352

Rozpoczynając budowę domu większość z nas jest przekonana, że wystarczy mieć odpowiednie fundusze, upatrzoną działkę i dobrą ekipę, która ten dom nam postawi. Wbrew pozorom nie jest to jednak znowu takie proste. Od czego zatem zacząć budowanie domu?

Odpowiedni budżet na budowę domy

Budowa domu stanowi duże wyzwanie, szczególnie gdy nie robi się tego zawodowo, a po prostu chce się stworzyć miejsce, gdzie wraz z najbliższymi nam osobami będziemy mogli komfortowo spędzać czas. Jedną z podstawowych kwestii, które należy przemyśleć na początku, jest koszt całego przedsięwzięcia. Rzadko bowiem jest tak, że możemy wydać w pełni dowolną kwotę na nasz wymarzony dom – zwykle ograniczają nas nasze możliwości finansowe. Dlatego też warto ustalić konkretny budżet, który przeznaczony zostanie na wszelkie wydatki związane z budową domu i w miarę możliwości konsekwentnie się go trzymać podczas kolejnych etapów budowy. Budżet jest o tyle istotną kwestią, że to od niego zależy nie tylko na jak dużej działce, w jakiej okolicy, czy jak duży uda się zbudować dom, ale też przewidywany czas realizacji inwestycji.

Preferencje i potrzeby

Następnie należy ustalić, jakiego domu potrzebujemy, gdyż od tego w dużym stopniu zależeć będzie to, jakiej działki będziemy potrzebować. Jednakże przede wszystkim znajdzie to odbicie w projekcie domu – to tutaj decydować będziemy o całkowitym metrażu, liczbie ewentualnych pięter, liczbie pokoi czy rozmieszczeniu pomieszczeń. Inne preferencje będzie miała bowiem rodzina z trójką dzieci, a zupełnie odmienne na przykład zabiegany przedsiębiorca, dla którego biuro może być jednocześnie domem i siedzibą firmy.

Jak wybrać odpowiednią działkę pod budowę domu?

Niejako pierwszym praktycznym krokiem na drodze do własnego domu będzie znalezienie działki spełniającej nasze oczekiwania. Warto pamiętać, że to właśnie działkę powinniśmy wybrać najpierw, a dopiero później rozejrzeć się za projektem domu, który w obrębie danej działki będzie możliwy do zrealizowania.

Jakie cechy powinna mieć taka działka? Należy tu zwrócić uwagę na kilka najważniejszych:

• dobra lokalizacja,

• kształt kwadratowy lub prostokątny, ale jak najbardziej zbliżony do kwadratu,

• przyłącze do sieci elektrycznej,

• przyłącza do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, a także gazowej lub możliwość bezproblemowego podłączenia do tychże sieci.

Trzy ostatnie cechy są czymś, na co musi zwrócić uwagę każdy, kto buduje dom. Pierwsza natomiast w dużej mierze zależy od konkretnych potrzeb danej osoby, choć oczywistym jest, że z dobrą lokalizacją wiąże się możliwie najkrótszy dojazd do pracy czy też szkoły, gdy mowa o dzieciach, a także stosunkowo bliskie sąsiedztwo np. sklepu, czy też wygodny dostęp do środków komunikacji. Poza wspomnianym wyżej kształtem działki istotna jest też jej powierzchnia – w zależności od tych dwóch czynników będziemy wybierać, czy możemy sobie pozwolić na duży dom parterowy, czy też będziemy zmuszeni powierzchnię użytkową rozlokować nawet na kilku piętrach. Sam kształt działki może nam znacząco wpłynąć na kształt domu, gdyż na wąskich działkach trudniej jest z postawieniem przestronnego budynku, gdyż przepisy wymagają, aby budynek był odsunięty od granic działki nawet o 4 metry.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

Kiedy jednak uda nam się już znaleźć odpowiednią działkę, warto rozsądnie podejść do jej zakupu. Należy sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uwzględnia w danym miejscu możliwość postawienia domu – sam fakt, że mamy do czynienia z działką budowlaną, nie sprawia, że musi to być koniecznie działka przeznaczona pod zabudowę mieszkalną. W przypadku, gdy MPZP nie obejmuje danej działki, należy wystąpić do urzędu gminy o warunki zabudowy dotyczące danego miejsca. Oczekiwanie na wydanie tego drugiego dokumentu jest zdecydowanie dłuższe, zatem gdy zależy nam na czasie, lepiej wybrać działkę objętą MPZP. Warto przy tym pamiętać, że często są tam ustalone dość dokładne warunki, które musi spełniać budynek stawiany na danej działce jak np. liczba pięter, czy chociażby rodzaj dachu, a nawet kolor elewacji.

Wreszcie – projekt domu

Mając odpowiednią działkę można skupić się na wyborze projektu naszego wymarzonego domu. Tutaj możliwe są właściwie dwie drogi: gotowy projekt lub też skrojony na miarę projekt indywidualny. Gotowy projekt w praktyce oczywiście będzie najprawdopodobniej trzeba dostosować do konkretnych warunków danej działki, jednak jest to projekt, który został już wcześniej zrealizowany, a zatem przed jego ostatecznym wyborem można obejrzeć, jak taki dom wygląda w praktyce, a nie tylko na papierze. Projekt indywidualny natomiast z założenia można lepiej dopasować do potrzeb przyszłych mieszkańców.

Pozwolenie na budowę domu

Ostatnim krokiem, zanim ekipa budowlana będzie mogła wkroczyć do działania, jest zdobycie pozwolenia na budowę, po które należy się zgłosić wraz z odpowiednimi dokumentami do starostwa powiatowego. Urząd ma 65 dni na rozpatrzenie wniosku. Następnie należy odczekać dwa tygodnie na uprawomocnienie się pozwolenia. Następnie w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym należy złożyć oświadczenie kierownika budowy, który zajmie się kierowaniem budową. Wydane pozwolenie na budowę jest ważne przez okres 3 lat.

Budowa domu jest przedsięwzięciem, które wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych czy poświęcenia dość znacznej ilości czasu, ale także spełnienia wielu wymogów formalnych. Poza tym warto dobrze się przygotować do tej inwestycji, aby nie zaskoczyła nas chociażby konieczność dostosowania się do wymogów MPZP.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here