Budowa altany ogrodowej – na co warto zwrócić uwagę?

0
8050

Altana ogrodowa jest miejscem, w którym spędzamy wraz z rodziną sporo czasu w naszym ogrodzie. Możemy w niej odpoczywać, spożywać posiłki, a także organizować imprezy. Zależy jednak na jaką konstrukcję i materiał się zdecydujemy. Jakie zatem rozwiązania są w tym wypadku najlepsze?

Na jaki materiał się zdecydować przy budowie altany ogrodowej?

Istnieje wiele materiałów, z których możemy zbudować naszą altanę, oto najpopularniejsze z nich:

  • Drewno – cieszy się największą popularnością i nie ma co się dziwić – jest to niezwykle trwały materiał, nadaje ogrodowi wyjątkowy i przytulny wygląd, a także pasuje praktycznie do każdego. Używając drewna do budowy altany zapewnimy sobie naturalne miejsce wypoczynkowe. Drewno jest także łatwe do obróbki, możemy więc samodzielnie zaprojektować altanę swoich marzeń. Musimy zwrócić uwagę na detale drewna przy wyborze jego rodzaju. Drewno z modrzewia i sosny jest bardzo wytrzymałe, lecz cięższe niż drewno ze świerka i jodły, choć te są z kolei mniej trwałe. Musimy także dbać o jej pielęgnację i regularnie impregnować materiał.
  • Metal – bardziej popularne są metalowe pawilony niż altany, tworzywo jest bardzo wytrzymałe na obciążenia, przez co pręty użyte do ich budowy mają niewielkie średnice, a cały pawilon – niewielkie rozmiary. Coraz częściej kupowane są gotowe konstrukcje przygotowane pod pnącza, które pokrywają całą altanę, Nie jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku, gdy zacznie padać deszcz.
  • Cegła i kamień – mają tak samo korzystne walory estetyczne, jak altany wykonane z drewna, cegła zazwyczaj używana jest do elementarnej, całościowej budowy, a kamień do wykończenia.
  • Beton – z niego tworzy się przeważnie fundamenty, ale również podłogi.
  • Szkło – coraz częściej decydujemy się na wykonanie ścian ze szkła, budując w ten sposób altanę zamkniętą. Przypomina to nieco domek letni.

Kolejnym etapem jest wybranie kształtu naszej altany, do wyboru mamy:

  • prostokątny,
  • kwadratowy,
  • sześciokątny,
  • ośmiokątny,
  • dziesięciokątny,
  • dwunastokątny.

Jeśli chodzi o wymiary musimy wziąć pod uwagę to, że altana z ławką dla dwóch osób musi mieć powierzchnię minimum 4 metry kwadratowe, od 6 do 8 metrów kwadratowych powinna mieć konstrukcja, w  której 4 osoby mogą zjeść posiłek, a do organizacji imprez musimy wybudować minimum 10-osobową altanę, która będzie miała powyżej 8 metrów kwadratowych.

Jakie fundamenty pod budowę altany ogrodowej?

Jeśli budujemy niewielkich rozmiarów altanę z drewna możemy wykorzystać betonowe stopy fundamentowe. Muszą znajdować się na głębokości około 75 centymetrów w ziemi. Koniecznie osadźmy w nich kotwy albo kształtowniki z nierdzewnego metalu, by drewno nie stykało się z fundamentem.

W przypadku, gdy konstrukcja naszej altany będzie dosyć ciężka, oszklona lub będzie posiadać dach z ceramicznych dachówek musimy użyć jako fundamenty betonowych płyt. Ma ona grubość średnio od 15 do 20 centymetrów, fundament powinien wystawać na około 10 centymetrów nad poziom ziemi w celu zabezpieczenia konstrukcji przed wodą.

Jaką podłogę wybrać do naszej altany w ogrodzie?

Kostka brukowa jest najprostszym rozwiązaniem, wystarczy bowiem utwardzić i wyrównać teren, a następnie nasypać piasku wymieszanego z cementem i ułożyć kostkę.

Efektownie wyglądają podłogi z kamienia, możemy używać do wykonania podłogi różnych gatunków, zwróćmy tylko uwagę, by był on wytrzymały i odporny na pęknięcia.

Najpopularniejszym jednak materiałem jest drewno, podłoga z niego wykonana jest trwała, przyjemna w dotyku, musimy jednak zabezpieczać ją regularnie przed niekorzystnymi warunkami. Zwykle stawiana jest na bloczkach betonowych.

Coraz częściej decydujemy się na trawnik w altanie, jest to jednak trochę mało funkcjonalne rozwiązanie. By trawa zdrowo rosła i dobrze wyglądała musi mieć stały dostęp do światła i dużą wytrzymałość na udeptywanie. Altana jest zadaszona, a ludzie mocno ją wydeptują, co prowadzi do jej zniszczenia. Trzeba jednak przyznać, że harmonizuje się z otoczeniem i dobrze wygląda.

Z czego wykonać dach altanki ogrodowej?

Dach altany musi być przede wszystkim szczelny, a strop powinien być usadowiony na wysokości około 250 centymetrów, by móc swobodnie się poruszać. Najpopularniejsze materiały wykorzystywane do budowy dachów altan to:

  • gont bitumiczny,
  • gont drewniany,
  • wióry drewniane,
  • trzcina,
  • dachówki ceramiczne,
  • blachodachówki,
  • papa.
Zadbajmy o wyposażenie i akcesoria w altance ogrodowej

Na pewno musimy zakupić duży stół, który znajdować się będzie w centralnym punkcie altany oraz krzesła bądź ławki. Zadbajmy o to, by konstrukcja posiadała poręcze, które zapewnia nam bezpieczeństwo.

Ważne jest także oświetlenie – jeśli mamy organizować wieczorne spotkania lub imprezy jest ono niezbędne. Wybierzmy takie, które jednocześnie będzie stanowiło element dekoracyjny. Możemy także umieścić małą szafkę, barek, czy komodę by przechowywać w nich niezbędne rzeczy. Nie musimy wtedy krążyć 10 razy w jedną i drugą stronę.

W przypadku imprez na pewno będziemy organizować grilla – dobrze jest przeznaczyć kawałek przestrzeni na cały sprzęt, by stał zawsze w jednym miejscu.

[Głosów:5    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here