Bezpieczniki – niezbędne w instalacji elektrycznej

0
3509

Bezpiecznik jak sama nazwa wskazuje to urządzenie, którego zadaniem jest zabezpieczenie instalacji przed uszkodzeniem. Najczęściej spotykanym zagrożeniem dla urządzeń jest nadmierne natężenie prądu, które w krytycznym momencie pod wpływem bezpiecznika jest po prostu odcinane.
W przeciwnym przypadku groziłoby to porażeniem prądem, a nawet pożarem.

Rodzaje bezpieczników

Wyróżnia się dwa rodzaje bezpieczników – są to wkładki topikowe i bezpieczniki automatyczne. Te pierwsze spotykane są częściej w starszych instalacjach elektrycznych. Oba rodzaje można zamówić w sklepie internetowym – znajduje się tu kilkanaście rodzajów bezpieczników, które cechuje wysoka jakość i poziom bezpieczeństwa.

Urządzenia różnią się od siebie poziomem dopuszczalnego napięcia prądu znamionowego jak również znamionową zwarciową zdolnością łączeniową Icn. Najczęściej spotyka się bezpieczniki z wartością prądu znamionowego 230/400 V. Dotyczy to niedużych obiegów elektrycznych w domach czy niedużych budynkach gospodarczych. Bezpieczniki automatyczne po osiągnięciu maksymalnego natężenia automatycznie odcinają cały obieg, dzięki czemu urządzenia elektryczne nie ulegają uszkodzeniu, jak również minimalizuje się ryzyko pożaru czy wybuchu.

Jednym z najbardziej popularnych i mających wysoką jakość wykonania producentów jest Kontakt Simon. Ich bezpieczniki można użyć ponownie po naprawie błędu lub usterki, która spowodowała ich zadziałanie. Wspomniane już bezpieczniki topikowe to urządzenia, które można spotkać w starszych instalacjach. W jego przypadku przerwanie natężenia prądu odbywa się wówczas, gdy przekroczy on dopuszczalny czas przepływu w obiegu.

Topik, czyli metalowa końcówka jest elementem, który nagrzewa się do danej temperatury w wyniku natężenia prądu. Jeżeli temperatura ta jest przekroczona, urządzenia odłącza przepływ czyli „wyskakuje”. Oba rodzaje produktów najczęściej objęte są 24-miesięczną gwarancją, jednak rzadko następuje konieczność ich wymiany.

Dlaczego warto zainwestować w produkt lepszej jakości?

Wyższa jakość to lepsze materiały i szybsza reakcja na zbyt duże natężenie prądu. W tym przypadku nie powinno się oszczędzać, zwłaszcza że podstawowy bezpiecznik automatyczny kosztuje ok. 28 zł, a topikowy niecałe 2 złote. Najczęściej bywa tak, że jedna instalacja wymaga kilku lub kilkunastu bezpieczników – uzależnione jest to od ilości źródeł zasilania, źródeł światła oraz wielkości budynku.

Dobrze jest pamiętać o tym, aby w przypadku bezpieczników topikowych co jakiś czas sprawdzać stań końcówek pod kątem korozji lub osadu. Bardzo często spotyka się przypadki, gdzie w starych budynkach to właśnie stare i nieodpowiednio sprawdzane bezpieczniki spowodowały uszkodzenie instalacji lub pożar. Obecnie bezpieczniki tworzone są z materiałów mało podatnych na korozję lub powstawanie osadów, dlatego ryzyko jest minimalne. Mimo wszystko warto jest kontrolować ich stan, to nie wymaga dużej ilości czasu i wysiłku.

Bezpieczniki znajdują się w każdym domu i mieszkaniu, w każdym biurze i miejscu pracy. Rzadko zwraca się na nie uwagę, ponieważ często schowane są w skrzynkach. Cichy bohater naszego bezpieczeństwa, czy takie stwierdzenie będzie przesadą? Mała i prosta rzecz, która niewiele kosztuje. Jest jednak niezbędna w prawidłowym zabezpieczeniu instalacji elektrycznej. Element, bez którego nie ma mowy, aby budynek został oddany do użytku. Przede wszystkim zabezpieczenie instalacji, dobytku całego budynku i co najważniejsze – nas – użytkowników, domowników i pracowników.

Źródło: http://visx.pl

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here